Бухоро вилояти Жондор туманида Cobalt ҳайдовчиси йўл-патруль хизмати ходимини уриб юборди. Воқеа жойидан олинган видео ижтимоий тармоқларда тарқалди.
Видеода икки нафар ЙПХ ходими ҳайдовчи томонидан автомобиль ёнида тургани, автомобиль эса иккинчи йўлакда тўхтатилгани акс этган. Ҳайдовчи кескин чапга бурилиб, бир инспекторни уриб юборган, инспекторни ўз йўлагида кетаётган Matiz ҳам уриб юборган. Инспектор ерга йиқилган, Cobalt ҳайдовчиси машинани тўхтаган.
Ўзбекистон бош прокуратураси матбуот котиби Ҳаёт Шамсутдинов Жиноят кодексининг 219-моддаси (Ҳокимият вакилига ёки фуқаролик бурчини бажараётган шахсга қаршилик кўрсатиш) бўйича жиноят иши қўзғатилганини маълум қилди. Гумонланувчи ҳибсга олинган.
Таъкидлаш жоизки, ЙҲХБ ходимларига қасддан ҳужум қилиш Ўзбекистонда кам учрайдиган ҳодиса эмас. Бу воқеа кўпинча йўлнинг қатнов қисмида, баъзан иккинчи қаторда, автомобиллар оқими ёнида туриб, ўз ҳаётини хавф остига қўядиган ЙПХ ходимларининг хавфсизлиги масаласини ҳам кўтаради.

В Жондорском районе Бухарской области 45-летний водитель Cobalt совершил намеренный наезд на сотрудника дорожно-патрульной службы. Видео с места происшествия распространилось в социальных сетях.
СБДД МВД Узбекистана опубликовала запись с бодикамеры пострадавшего сотрудника. На ней видно, как водитель, который припарковался вторым рядом, выкрикивает что-то нецензурно после заявления сотрудника ДПС о составлении протокола о нарушении.
Он садится в машину и начинает резкое движение влево, сбивая одного из двух инспекторов. Едущий по своей полосе Matiz также ударяет сотрудника ДПС. Он падает, водитель Cobalt останавливает машину. Инспектор доставлен в медицинское учреждение с травмами.
Пресс-секретарь Генеральной прокуратуры Узбекистана Хаёт Шамсутдинов сообщил о возбуждении уголовного дела по статье 219 (сопротивление представителю власти или лицу, выполняющему гражданский долг) Уголовного кодекса. Подозреваемый задержан.