Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев 30 январь куни Вашингтон шаҳридаги Рональд Рейган номидаги аэропорт ҳудудида юз берган фожиали авиаҳалокат юзасидан АҚШ президенти Дональд Трампга таъзия мактуби йўллади.
Давлат раҳбари матбуот котибининг ёзишича, президент марҳумларнинг оила аъзолари ва яқинларига, бутун Америка халқига чуқур ҳамдардлик изҳор этган.
Эслатиб ўтамиз, American Airlines`нинг Bombardier CRJ700 самолёти 60 нафар йўловчи билан ҳалокатга учради. У Вашингтоннинг Рейган номидаги миллий аэропорти яқинида АҚШ армияси вертолёти билан тўқнашиб, Потомак дарёсига қулаб тушди.
Дастлабки маълумотларга кўра, самолётда 60 нафар йўловчи ва 4 нафар экипаж аъзоси бўлган. Вертолётда камида уч киши бўлган бўлиши мумкин. Дарёда қутқарув ишлари олиб борилмоқда, сувдан кўплаб жасадлар чиқариб олингани ҳақида хабарлар мавжуд.
Расмийлар бортдагиларнинг бирортаси омон қолмаган бўлиши мумкинлигини билдирди. Сўнгги маълумотларга кўра, фавқулодда вазиятлар органлари ҳозиргача 28 кишининг жасадини топган.
Самолёт бортида фигурали учиш бўйича ҳамжамиятнинг бир нечта аъзолари бўлган, дейилади АҚШ фигурали учиш ташкилоти баёнотида. Бундан мустақил равишда, Россия давлат ахборот агентлиги самолётда фигурали учиш бўйича россиялик икки нафар жаҳон чемпиони бўлганини айтди.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев направил соболезнования президенту Соединённых Штатов Америки Дональду Трампу в связи с многочисленными человеческими жертвами в результате трагической авиакатастрофы над аэропортом имени Рональда Рейгана в Вашингтоне, сообщил пресс-секретарь главы государства Шерзод Асадов.
«Глава нашего государства выразил искренние слова сочувствия и поддержки членам семей и близким погибших, всему американскому народу», — говорится в сообщении.
Накануне, 29 января, самолёт Bombardier CRJ700 с 60 пассажирами, выполнявший рейс American Airlines из Канзаса, столкнулся с вертолётом армии США Black Hawk на подлёте к Вашингтонскому национальному аэропорту имени Рейгана и упал в реку Потомак. Погибли 28 человек: 27 — из самолёта American Airlines и один — из вертолёта. По данным властей, надежды найти выживших нет, экстренные службы переходят от спасательной операции к поисковой.