ҲАМАС 30 январь куни гуруҳ ва Исроил ўртасидаги ўт очишни тўхтатиш тўғрисидаги битим доирасида уч нафар исроиллик гаровга олинганларни ва беш нафар таиландлик фуқарони Қизил хочга топширди, деб хабар бермоқда CNN ва The Times of Israel. Улар Ғазода 482 кун асирликда бўлди.
Барча озод қилинганлар аллақачон Исроил ҳудудида. Таиланд фуқаролари мамлакат ҳукумати вакилларига топширилади, дея аниқлик киритди Исроил Мудофаа армияси.
Исроил томонининг маълумотларига кўра, асирликдан қайтган исроилликларнинг уч нафари — ҳарбий хизматчи Агам Бергер (20 ёш), Нир-Оз Арбель Йеҳуд (29) ва Гади Мозес (80). Исроил, шунингдек, Таиланд фуқароларининг исмларини ҳам тилга олди: Понгсак Танна, Сатьян Суваннакҳам, Ватчара Сриуан, Баннават Ситҳо и Сурасак Ламна.
CNN ва The Times of Israel нашрларининг хабар беришича, Хон Юнусдаги озод қилиш жараёни тартибсиз равишда кечган. Гаровга олинганлар атрофида оломон тўпланган, қуролланган гуруҳ аъзолари уларни шу оломон орасидан олиб ўтишган.
Бунга жавобан Исроил 110 нафар фаластинлик маҳбусни озод қилиши керак эди, аммо мамлакат ҳукумати гаровга олинганларнинг «хаотик топширилиши»га қарши норозилик белгиси сифатида жараённи кечиктирди.
«Озод қилиш пайтида олинган ҳайратланарли кадрларга жуда жиддий қарайман. Бу ҲАМАС террорчилик ташкилотининг ақл бовар қилмайдиган шафқатсизлигининг яна бир исботидир. Мен воситачилардан бундай таҳдидлар бошқа такрорланмаслигини кафолатлашни ва ўғирланганларнинг хавфсизлигини таъминлашни талаб қиламан», — деди Исроил бош вазири Биньямин Нетаньяҳу.
• Исроил ва ҲАМАС Қатар, АҚШ ва Миср воситачилигида 17 январь куни ярашув ва гаровга олинганларни озод қилиш тўғрисида битим тузганди. Битим уч босқични ўз ичига олади, уларнинг биринчиси 42 кун давом этади. Бу даврда ҲАМАС барча аёллар (аскарлар ва фуқаролар), болалар ва 50 ёшдан ошган эркакларни ўз ичига олган 33 нафар гаровга олинганларни озод қилади. Бунинг эвазига Исроил юзлаб фаластинлик маҳбусларни қамоқдан чиқаради ва ўз қўшинларини олиб чиқади.
• Уч нафар гаровга олинганлар озод қилинган айирбошлашнинг биринчи раунди 19 январь куни, иккинчиси эса 25 январда бўлиб ўтди. Шундай қилиб, ҲАМАС тўрт кишини озод қилди. Исроил ҳукумати маълумотларига кўра, ўғирлаб кетилган 33 кишидан саккиз нафари ҳалок бўлган.

ХАМАС 30 января передал Красному Кресту трёх израильских заложников и пятерых граждан Таиланда в рамках соглашения о прекращении огня между группировкой и Израилем, сообщают CNN и The Times of Israel. Они пробыли в плену в Газе 482 дня.
Все освобождённые уже на территории Израиля. Граждане Таиланда будут переданы представителям таиландского правительства, уточнили в Армии обороны Израиля.
По данным израильской стороны, трое вернувшихся из плена израильтян — это военнослужащая Агам Бергер (20 лет) и жители кибуца Нир-Оз Арбель Йехуд (29) и Гади Мозес (80). Израиль также назвал имена граждан Таиланда: Понгсак Танна, Сатьян Суваннакхам, Ватчара Сриуан, Баннават Ситхо и Сурасак Ламна.
Бергер освободили в четверг утром в городе Джебалии на севере Газы, Йехуд, Мозеса и тайских граждан — в городе Хан-Юнис на юге анклава, где их провели мимо развалин дома бывшего лидера ХАМАС Яхьи Синвара.
Освобождение в Хан-Юнисе происходило хаотично, отмечают CNN и The Times of Israel. Вокруг заложников собралась толпа народа, через которую их вели вооружённые члены группировки.
https://twitter.com/ItayBlumental/status/1884917073240805707
Израиль в ответ должен был освободить 110 палестинских заключённых, но власти страны отложили процесс в знак протеста против «хаотичной передачи» заложников.
«Я с крайней серьёзностью отношусь к шокирующим кадрам, снятым во время освобождения наших похищенных. Это очередное доказательство невообразимой жестокости террористической организации ХАМАС. Я требую от посредников гарантировать, что такие угрозы больше не повторятся, и обеспечить безопасность наших похищенных», — заявил премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху.
- Израиль и ХАМАС заключили соглашение о перемирии и освобождении заложников 17 января при посредничестве Катара, США и Египта. Сделка предполагает три этапа, первый из которых продлится 42 дня. В течение этого периода ХАМАС освободит 33 заложника, включая всех женщин (солдат и гражданских лиц), детей и мужчин старше 50 лет. В обмен Израиль выпустит из тюрем сотни палестинских заключённых и выведет свои войска в буферную зону.
- Первый раунд обмена, в рамках которого были освобождены три заложника, состоялся 19 января, второй — 25 января. Тогда ХАМАС освободил четырёх человек. По данным израильского правительства, восемь из 33 похищенных мертвы.