Олий Мажлис Қонунчилик палатаси 24 январь куни бўлиб ўтган мажлисда электрон сигареталар (вейплар) ни олиб кириш ва муомалага киритишни тақиқловчи қонунни иккинчи ва учинчи ўқишда қабул қилди. Ҳужжат Сенатга юборилди.
Қонун лойиҳаси 7 январь куни биринчи ўқишда қабул қилинганди. Ҳужжатда никотин, шу жумладан электрон сигареталар ва уларга суюқликлар етказиб беришнинг электрон тизимлари айланишини (ишлаб чиқариш, тайёрлаш, сақлаш, ташиш ёки ташиш, Ўзбекистон ҳудудидан олиб кириш ва олиб чиқиш) тақиқлаш назарда тутилган.
Бундан ташқари, чекилмайдиган тамаки маҳсулотлари, никотин истеъмол қилиш қурилмалари, шу жумладан, электрон сигареталарни қонунга хилоф равишда муомалага киритиш билан боғлиқ ҳуқуқбузарликлар учун жавобгарлик белгиланмоқда. Гап тамаки қиздириш тизимлари эмас, балки хушбўйлаштирилган вейпларни тақиқлаш ҳақида.
Ҳужжат билан ушбу соҳадаги жавобгарлик ҳам белгиланмоқда. Хусусан, Жиноят кодексининг (этил спирти, алкоголь ва тамаки маҳсулотларини қонунга хилоф равишда муомалага киритиш ёки ишлаб чиқариш) ва Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг (этил спирти, алкоголь ва тамаки маҳсулотларини қонунга хилоф равишда муомалага киритиш) 186−1 моддаларини тамакини қиздириш тизими билан тўлдириш режалаштирилмоқда.
Бундан ташқари, чекилмайдиган тамаки маҳсулотлари ва никотин етказиб беришнинг электрон тизимлари, шу жумладан электрон сигареталарни ноқонуний муомалага киритганлик учун жиноий ва маъмурий жавобгарликни жорий этиш таклиф этилмоқда.
Шу билан бирга, ҳуқуқбузар ўз айбига ихтиёрий равишда иқрор бўлиб, ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларни хабардор қилганда, уни жавобгарликдан озод қилиш таклиф қилинмоқда.
Соғлиқни сақлаш вазири Асилбек Худаяров бундай сигареталарнинг зарари ҳақида гапириб, уларнинг ёшлар ва қизлар орасида кенг тарқалаётганини таъкидлаганди.
Иккинчи ўқишда депутат Тоҳир Полвонов масъул қўмита аъзоларининг таклифлари асосида ҳужжатнинг нормалари «унинг концепциясини сақлаб қолган ҳолда» такомиллаштирилганини маълум қилди.
Унинг сўзларига кўра, асосан техник ва таҳририй ўзгартиришлар киритилган.
Қонун лойиҳасини моддама-модда кўриб чиқиш ва овоз бериш жараёнида бирорта ҳам депутат савол бермади. Барча моддалар ва қонуннинг ўзи иккинчи ўқишда ҳеч қандай қарши овозсиз қабул қилинди.
135 нафар депутат ёқлаб овоз берди, 2 нафари бетараф қолди, 1 нафари овоз бермади, қаршилар йўқ.
Қонунни учинчи ўқишда қабул қилиш ва уни Сенатга юбориш учун 133 нафар депутат овоз берди, бетараф қолганлар ва қарши чиққанлар бўлмади, яна беш нафари овоз бермади.
Энди ҳужжат Сенат томонидан маъқулланиши керак, кейин имзолаш учун президентга юборилади.
Эслатиб ўтамиз, «Миллий тикланиш» партияси ўтган чақириқда ушбу қонун лойиҳасини ўтказишга ҳаракат қилган, аммо «лоббичилар» туфайли буни амалга ошира олмаганди.
«Бу қонуннинг лоббистлари ҳали ҳам бўлади, биз буни ўтган йиғилишда кўрдик. Яна сезиларли босим бўлади», — деди у ва депутатларни ҳужжатни қўллаб-қувватлашга чақирганди.
Қонун лойиҳасини қабул қилиш учун биринчи ўқишда 133 нафар депутат овоз берди, 3 нафари қарши чиқди, 1 нафари бетараф қолди, 2 нафари овоз бермади
Соғлиқни сақлаш вазирлиги маълумотларига кўра, 37 мамлакатда, жумладан Аргентина, Бразилия, КХДР, Ҳиндистон, Эрон, Ироқ, Норвегия, Сингапур, Туркия, Туркманистонда электрон сигареталар муомаласи тақиқланган. Қозоғистонда ҳам электрон сигареталар муомаласини тақиқлаш тўғрисидаги қонун лойиҳаси кўриб чиқилмоқда. Буюк Британия 1 июндан бир марталик вейпларни сотишни тақиқлайди.

Законодательная палата Олий Мажлиса на заседании 24 января во втором и третьем чтениях приняла закон, предусматривающий запрет на ввоз и оборот электронных сигарет (вейпов). Документ направлен в Сенат.
Законопроект в первом чтении был принят 7 января. Документ предусматривает запрет оборота (производство, изготовление, хранение, транспортировка или перевозка, ввоз и вывоз из территории Узбекистана) электронных систем доставки никотина, в том числе электронные сигареты и жидкостей к ним.
Кроме того, устанавливается ответственность за правонарушения, связанные с незаконным введением в оборот некурительной табачной продукции, устройств для потребления никотина, в том числе электронных сигарет. Речь шла о запрете ароматизированных вейпов, а не систем нагревания табака.
Документом также устанавливается ответственность в этой сфере. В частности, статьи 186−1 Уголовного кодекса (незаконный оборот или производство этилового спирта, алкогольной и табачной продукции) и Кодекса об административной ответственности (незаконный оборот этилового спирта, алкогольной и табачной продукции) планируется дополнить системой нагревания табака.
Кроме того, предлагается ввести уголовную и административную ответственность за незаконный оборот некурительной табачной продукции и электронных систем доставки никотина, включая электронные сигареты.
Вместе с тем, при добровольном признании вины и уведомлении правоохранительных органов нарушителя предлагают освобождать от ответственности.
Министр здравоохранения Асилбек Худаяров рассказывал о вреде таких сигарет и отметил их распространение среди молодёжи и девушек.
Во втором чтении депутат Тохир Полвонов сообщил, что на основе предложений парламентариев ответственного комитета были усовершенствованы нормы документа с «сохранением его концепции».
По его словам, в основном были внесены технические и редакционные изменения.
Во время постатейного рассмотрения законопроекта и голосования ни один депутат не задал вопрос. Все статьи и сам закон во время второго чтения были приняты без единого голоса против.
135 депутатов проголосовали «за», 2 воздержались, 1 не голосовал, против — 0
За принятие закона в третьем чтении и отправку его в Сенат проголосовали 133 депутата, воздержавшихся и выступивших против не было, ещё пять не голосовали.
Теперь документ должен одобрить Сенат, затем его направят на подпись президенту.
Напомним, партия «Миллий тикланиш» пыталась провести этот законопроект в прошлом созыве, но этого не удалось сделать из-за «лоббистов».
«Ещё будут лоббисты [против] этого закона, мы видели это в прошлом созыве. Ещё будет значительное давление», — заявил лидер партии Алишер Кадиров, призвав депутатов поддержать документ.
За принятие законопроекта в первом чтении проголосовали 133 депутата, 3 выступили против, 1 воздержался, 2 не голосовали.
По данным Минздрава, оборот электронных сигарет запрещён в 37 странах, в том числе в Аргентине, Бразилии, КНДР, Индии, Иране, Ираке, Норвегии, Сингапуре, Турции, Туркменистане. В Казахстане также рассматривается законопроект о запрете оборота электронных сигарет. Великобритания с 1 июня вводит запрет на продажу одноразовых вейпов.