Ўзбекистонда деҳқон хўжаликлари ва томорқа хўжалигини ривожлантириш бўйича алоҳида кенгаш ташкил этилади. Бу ҳақда 30 январь куни президент Шавкат Мирзиёевнинг томорқада ва ижарага берилган экин ерларида даромадли маҳсулот етиштиришнинг янги тизими бўйича ўтказган йиғилишда сўз борди.
Янги кенгаш аҳолини ўқитишдан тортиб, уруғ, кўчат етказиш, маҳсулот етиштириш, қайта ишлаш ва экспортга чиқариш занжирини яратиш билан тизимли шуғулланади.
Қўшимча «иқтисодий актив»
Мамлакатда 5 миллиондан зиёд хонадонда 508 минг гектар томорқа, аввал ташкил этилган деҳқон хўжаликларида 17 минг гектар ва сўнгги йилларда аҳолига тарқатилган 260 минг гектар ер бор. Бу ерлар қўшимча «иқтисодий актив», одамларни ишли қилиб, даромадини ошириш ва озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлашда энг катта захира сифатида қаралмоқда.
Президент матбуот хизмати хабарига кўра, ўтган етти йилда томорқа эгалари ва деҳқон хўжаликларини қўллаб-қувватлаш учун жами 2,3 трлн сўм имтиёзли кредит ва 265 млрд сўмлик субсидия берилган. Одамларнинг кўникмасидан келиб чиқиб, 5 минг 145 та маҳалла мева-сабзавот етиштириш, кўкатчилик, лимончилик каби йўналишларга ихтисослаштирилган.
Одамлар ерга ишлашни, замонавий агротехнологияларни қўллашни ўрганиши натижасида илгари томорқада гектаридан ўртача 18 тонна маҳсулот олинган бўлса, ҳозирда бу 2 карра ошиб, 38 тоннага етди. Маҳаллаларда қўшимча 470 минг тонна мева-сабзавотни сақлаш, саралаш ва қайта ишлаш қувватлари яратилди. Асака, Жондор, Шаҳрисабз, Уйчи, Қизилтепа, Янгийўл, Тойлоқ, Ангор, Қува, Олтиариқ каби ўнлаб туманларда одамлар томорқадан 2−3 марта ҳосил олиб, бир сотихдан ўртача 15−20 млн сўм даромад топяпти.
UzAgroStar холдинг ва ихтисослашган компаниялар
Янги кенгаш бошқарадиган UzAgroStar холдинг компанияси ташкил этилади. Ушбу холдинг таркибида мева-сабзавотчилик йўналишларига ихтисослашган 15 та компания очилади. Ушбу компаниялар мева-сабзавот етиштириш бўйича ўз брендини яратган 15 та драйвер туманни янги босқичга олиб чиқиб, уларнинг тажрибасини яна 72 та туманда оммалаштиради.
Ҳар бир компанияга бюджетдан 20 млрд сўмдан маблағ ажратилади. Томорқа кенгашида алоҳида жамғарма ташкил қилиниб, дастлабки босқичда 260 млрд сўм пул ва 1,2 трлн сўмлик кредит портфели берилади.
«Бунинг ҳисобига 15 та компания бириктирилган туманлардаги ихтисослашган маҳаллалар аҳолисини ўзига мижоз қилиб, маблағ билан таъминлайди. Томорқада ҳосилни кўпайтириш учун четдан янги технология ва экспертлар олиб келади. Хонадонларга ҳосилдор уруғ ва кўчат, сифатли ўғит етказиш, агротехник хизматлар кўрсатиш, маҳсулотини қайта ишлаш, сақлаш ва экспорт қилишда кўмаклашадиган тизим ташкил этилади. Уруғчилик институтлари билан ҳамкорлик ривожлантирилади. Танлаб олинган туманларда „яшил“ иссиқхоналар ташкил этилиб, намуна қилинади», — дейилади хабарда.
Умуман, аҳоли томорқасида озиқ-овқат етиштиришни молиялаштириш учун қарийб 5 трлн сўм йўналтирилиши белгиланди.
Деҳқон хўжаликлари ва томорқа эгаларини қўллаб-қувватлаш бўйича қўшимча имкониятлар яратилади. Жумладан, маҳалла ва хонадонларда музлаткич, қадоқлаш, қуритиш, қайта ишлаш омборлари ва иссиқхоналар қурилиб, аҳолига 5 йилда бўлиб тўлаш шарти билан тайёр ҳолда берилади.
Томорқа хизматларини йўлга қўйган тадбиркорларга 7 йил муддатга 17,5 фоизли имтиёзли кредит ажратилади. Аҳоли ва деҳқонларнинг энг намунали лойиҳалари учун ҳар йили 20 млрд сўмлик грантлар эълон қилинади. Бунда 500 та маҳалладаги энг зўр лойиҳага 40 млн сўмдан грант берилади.
Шу билан бирга, маҳаллада экспортбоп маҳсулот етиштиришни йўлга қўйиб берган уста-деҳқонларга 100 млн сўмгача, қисқа муддатли ўқув курсини ташкил қилганларга 5,5 млн сўм субсидия ажратилади. Сув таъминоти оғир жойларда ёмғир сувини тўплаш ва сақлаш сиғимини қуриш харажатининг ярми қоплаб берилади.
Қишлоқ хўжалиги жамғармасидан мева-сабзавот етиштириш ва қайта ишлаш лойиҳаларига кредит ажратишда гаров талаб қилинмайди. Бунда суғурта полисининг ўзи етарли бўлади. Деҳқонларга ортиқча ҳужжатларсиз имтиёзли кредит берилади.
Томорқа ва деҳқон хўжалиги ерлари ҳисобини юритиш
Томорқа ва деҳқон хўжалиги ерлари, уларда етиштирилган маҳсулот ҳисобини юритиш бўйича ҳам янгича тизим бўлади. Бунинг учун йил якунигача томорқалар ва экин ерлари алоҳида таснифланади. Уларда нима экилгани «онлайн маҳалла» платформасига киритилади.
Ердан самарали фойдаланиб, бир сотихда 5 млн сўмдан юқори расмий даромад олаётган деҳқонларга ер солиғининг 90 фоизи «кешбэк» сифатида қайтариб берилади. Аксинча, томорқасига экин экмаганлардан ер солиғи оширилган миқдорда ундирилади.
Ҳозир бу соҳада «рақамли бозор» бўлмагани учун деҳқонлар мева-сабзавотига харидор, қайта ишловчи ва экспортчилар эса маҳсулот қидириб юрибди. Шу боис уларни ўзаро боғлайдиган «маркетплейс» ишга туширилади.
2026 йилдан қишлоқ хўжалиги ерлари учун солиқ ҳисоблаш тартиби ҳам ўзгаради. Ижарага берилган ернинг балл-бонитети ошса, тўланадиган солиқ ўзгармайди, аксинча тушиб кетса, солиқ ставкаси 3 карра ошади.
Президент маҳсулот етиштириш ва қайта ишлаш учун техникалар етказиб бериш, деҳқонларга қулай лизинг маҳсулотлари тақдим этиш бўйича ҳам топшириқлар берди.

В Узбекистане будет создан отдельный совет по вопросам развития дехканских хозяйств и приусадебного земледелия. Об этом говорилось на совещании у президента Шавката Мирзиёева 30 января. Оно было посвящено выращиванию доходных и экспортоориентированных культур на приусадебных землях и арендованных участках.
Новый совет займётся обучением населения, поставками семян и саженцев, выращиванием, переработкой и экспортом продукции.
Дополнительный «экономический актив»
В стране насчитывается 508 тысяч гектаров приусадебных земель у более чем 5 миллионов домохозяйств. Имеется также 17 тысяч гектаров ранее созданных дехканских хозяйств и 260 тысяч гектаров земель, распределённых среди населения в последние годы. Эти земли рассматриваются как дополнительный «экономический актив» и основа для создания рабочих мест, увеличения доходов и обеспечения продовольственной безопасности.
Справка: Дехканским хозяйством считается хозяйство, занимающееся выращиванием и реализацией сельскохозяйственной продукции на основе личного труда его членов на участке, предоставленном главе хозяйства на праве пожизненного наследуемого владения или аренды (субаренды). Хозяйства специализируются на садоводстве и виноградарстве или выращивании овощей и бахчевых культур либо других сельхозкультур. Личный приусадебный участок — это земля, предоставленная для ведения подсобного хозяйства с целью выращивания сельхозпродукции как для свободной торговли, так и для нужд семьи (либо индивидуального жилищного строительства и благоустройства жилья).
Как говорится в сообщении пресс-службы президента, за последние семь лет владельцам приусадебных участков и дехканским хозяйствам было выделено 2,3 трлн сумов льготных кредитов и 265 млрд сумов субсидий. С учётом местных условий 5145 махаллей (всего из порядка 9300) были специализированы на выращивании фруктов и овощей, зелени, лимонов и других культур.
Благодаря внедрению современных агротехнологий, урожайность приусадебных участков возросла с 18 тонн продукции с 1 гектара (в среднем) до 38 тонн. В махаллях созданы мощности для хранения, сортировки и переработки 470 тысяч тонн фруктов и овощей. В десятках районов, таких как Асака, Джандар, Шахрисабз, Уйчи, Кызылтепа, Янгиюль, Тайлак, Ангор, Кува, Алтыарык и других, население собирает урожай два-три раза в год и получает доход в среднем 15−20 млн сумов с одной сотки.
Холдинг UzAgroStar и специализированные компании
Под управлением нового совета будет создан холдинг UzAgroStar, в составе которого будут учреждены 15 специализированных компаний по производству фруктов и овощей. Эти компании выведут 15 пилотных районов на новый уровень и распространят успешный опыт в 72 других районах, говорилось на совещании.
Каждой компании будет выделено по 20 млрд сумов из бюджета. В совете будет создан специальный фонд с начальным капиталом в 260 млрд сумов и кредитным портфелем в 1,2 трлн сумов.
«Эти средства позволят указанным компаниям привлекать жителей специализированных махаллей в качестве клиентов и обеспечивать их финансированием. Будет внедрена система поддержки приусадебного земледелия, включая импорт современных технологий и привлечение иностранных экспертов, обеспечение домохозяйств качественными семенами, удобрениями и агротехническими услугами, а также содействие в переработке, хранении и экспорте продукции. В сотрудничестве с институтами семеноводства в пилотных районах будут организованы „зелёные“ теплицы», — отмечается в сообщении.
В целом на финансирование выращивания продовольственных культур на приусадебных участках будет направлено около 5 трлн сумов.
В махаллях и домохозяйствах появятся морозильные камеры, упаковочные, сушильные и перерабатывающие склады, теплицы, которые передадут населению с рассрочкой на 5 лет.
Предприниматели, организующие сервисные услуги для приусадебного земледелия, получат 7-летние льготные кредиты под 17,5%. Ежегодно на лучшие проекты фермеров и домохозяйств будет выделяться 20 млрд сумов в виде грантов, при этом 500 махаллей получат по 40 млн сумов.
Дехкане, наладившие экспортоориентированное производство, смогут претендовать на субсидии до 100 млн сумов, а организаторы краткосрочных учебных курсов — на 5,5 млн сумов. В засушливых регионах государство покроет половину затрат на строительство резервуаров для сбора дождевой воды.
Кредиты из Фонда сельского хозяйства на выращивание и переработку фруктов и овощей будут предоставляться без залога, только под страховой полис. Дехкане смогут получать льготные кредиты без лишних бюрократических процедур.
Оцифровка приусадебных и дехканских земель и учёт продукции
Будет создана новая система учёта приусадебных и дехканских земель, а также выращенной на них продукции. До конца года все участки будут классифицированы, а данные о посевах внесены в платформу «Онлайн-махалля».
Дехкане, эффективно использующиеся землю и получающие официальный доход более 5 млн сумов с одной сотки, смогут вернуть 90% уплаченного земельного налога в виде кэшбэка.
С тех же, кто ничего не выращивает на своём приусадебные участке, будет взиматься повышенный земельный налог, говорится в сообщении. Это будет применяться не ко всем участкам, а к определённой их категории.
Для решения проблемы нахождения покупателей дехканами и продукции переработчикам и экспортёрам будет запущен онлайн-маркетплейс.
За последние три года 260 тысяч гектаров земли были переданы населению. Теперь в Каракалпакстане, Андижанской, Джизакской и Ташкентской областях 3300 гектаров пустующих земель будут сдаваться в аренду по новой системе. Контуры от 3 до 50 гектаров будут выставлены на аукцион и переданы в аренду на 49 лет.
Эти земли будут выставляться на аукцион вместе с анализом состава и качества почвы, указанием минимального и максимального лимита водоснабжения. В аукционе смогут участвовать и предприниматели из других регионов. Торги будут проводиться со снижением стартовой цены и условием единовременной оплаты. Часть земель будет отведена под строительство хранилищ и упаковочных мощностей.
С 2025 года изменится порядок налогообложения сельскохозяйственных земель. Если балльный показатель арендованной земли увеличится, налог останется прежним, если снизится — вырастет втрое.
Президент также дал поручения по вопросам обеспечения техникой для выращивания и переработки продукции, предоставления дехканам удобных лизинговых продуктов.