Шахмат бўйича ўзбекистонлик Олимпиада чемпиони Нодирбек Ёқуббоев Вейк-ан-Зее шаҳрида бўлиб ўтган Tata Steel Chess турнирида ўйин олдидан қўл бериб кўришмагани учун жаҳон кубоги совриндори, ҳиндистонлик шахматчи қиз Рамешбабу Вайшалидан узр сўради.
Ёқуббоев Вайшали, унинг укаси Праггнанандҳа ва уларнинг онаси Нагалакшми билан учрашиб, содир бўлган воқеадан афсусда эканини билдирди. У узр сўраш белгиси сифатида Вайшалига гуллар ва шоколадлар совға қилди.
ChessBase India эълон қилган видеода ўзбекистонлик спортчи воқеа учун қайта-қайта узр сўрагани эшитилади, бироқ Вайшали ва унинг укаси Прагг унга нисбатан ҳеч қандай эътирози йўқлигини бир неча бор айтган.
«Бўлган воқеадан жуда афсусдаман. Бу иккаламиз учун ҳам ноқулай вазият бўлди. Ўша куни мен жуда шошиб тургандим. Бу тушунмовчилик эди ва мени кечиринг. Мен сизни, укангизни ва барча ҳинд шахматчиларини ҳурмат қиламан. Тушунганингиз учун ташаккур, сизга омад ва энг яхши тилакларимни тилаб қоламан», — деди Ёқуббоев.
Бунга жавобан Вайшали уни «ҳаммаси яхши» деб ишонтирди ва йигит аслида ўйиндан сўнг дарҳол узр сўраганини эслатди.
«Мен буни салбий қабул қилмадим, шунинг учун ташвишланишга ҳожат йўқ. Ҳаммаси яхши», — деди у.
Эслатиб ўтамиз, воқеа 21 январь куни Tata Steel Chess’нинг ғолиби келаси йили барча юлдузлар иштирокидаги асосий тўрда ўйнаш ҳуқуқини қўлга киритадиган челленжер турнирида юз берганди.
Тўртинчи раундда Ёқуббоев аёллар рейтингида дунёнинг 19-рақами ва 2024 йилги номзодлар турнири иштирокчиси Вайшали ўтирган ўйин столига яқинлашди. Ҳиндистонлик шахматчи рақибига қўлини чўзди, лекин у бош ирғаш ва қўл ҳаракати ёрдамида қўлни сиқмаслигини ишора қилди. Бу Вайшалини таажжубда қолдирди, лекин у охир-оқибат партияда ғалаба қозонди.
шахмат, нодирбек ёқуббоев, рамешбабу вайшали
Ҳиндистонлик Дивья Дешмух билан бўлган илк ўйинда ҳам Ёқуббоев чўзилган қўлга дарҳол жавоб қайтармаган, балки мушт тегизиш орқали саломлашишни таклиф қилганди. Нодирбек унга ҳам гуллар берди.
Кейинроқ ўзбекистонлик гроссмейстер узр сўраб, унинг хатти-ҳаракати диний эътиқоди билан боғлиқлиги ва ҳурматсизлик кўрсатиш мақсадида эмаслигини тушунтирди.
Ёқуббоев ChessBase India нашрига берган интервьюсида ўзининг диний эътиқоди ҳақида ҳакам ва рақибига хабар бермай, хато қилганини айтди. «Хулқ-атворим учун узр сўрайман», — деди у.
Ўзбекистонлик спортчи шахматчи Дивья Дешмух билан қўл бериб кўришган 2023 йилдани Абу Даби турнирини ҳам эслади. У ўша пайтда динининг барча қоидаларига амал қилмаганини, бу нотўғри бўлганини билдирди.
«2024 йилдан бошлаб барча қоидаларга риоя қилишга ва бошқа аёллар билан қўл бериб кўришмасликка ҳаракат қиламан», — деди у.
10 турдан сўнг Вайшали ва Ёқуббоев 5 очкодан тўплаб Challengers турнирида 9−11-ўринларни бўлишиб турибди.
Турнир ҳақида
Вейк-ан-Зее-2025 ёки Tata Steel Chess Tournament — 1937 йилдан бери ҳар йили ўтказиб келинадиган дунёдаги энг қадимги ва энг кучли шахмат турнирларидан бири, бу йил ҳисоб бўйича 87-си.
Турнир давра бўйича ўтказилади ва 13 турдан иборат. Вақт назорати: 40 та юриш учун 100 дақиқа, кейин ўйин охиригача 50 дақиқа + биринчисидан бошлаб ҳар бир юриш учун 30 сония. Ўйинлар 18 январдан 2 февралга қадар бўлиб ўтмоқда.
Турнир шахмат бўйича амалдаги жаҳон чемпиони Гукеш Доммаражу учун илк классик турнир бўлади. У ўзбекистонлик Нодирбек Абдусатторов ҳам ўйнайдиган Masters бўлимида иштирок этади.
Нодирбек Абдусатторов 7 очко билан Гукешдан (7,5) кейин иккинчи, ҳиндистонлик Рамешбабу Прагнанандҳа эса учинчи бўлиб турибди.

Олимпийский чемпион по шахматам из Узбекистана Нодирбек Якуббоев извинился перед обладательницей Кубка мира, индийской шахматисткой Рамешбабу Вайшали, которой не пожал руку перед партией на турнире Tata Steel Chess в Вейк-ан-Зее.
Якуббоев встретился с Вайшали, её братом Праггнанандхой и их матерью Нагалакшми, чтобы выразить сожаление по поводу случившегося. В знак извинения он подарил Вайшали цветы и шоколад.
На видео, опубликованном ChessBase India, слышно, как узбекистанец неоднократно извиняется за инцидент, но Вайшали и её брат Прагг несколько раз отвечают, что не держат на него зла.
«Мне очень жаль за случившееся. Это была неловкая ситуация для нас обоих. В тот день я сильно спешил. Это недоразумение, и мне жаль. Я уважаю вас, вашего брата и всех индийских шахматистов. Спасибо за понимание, удачи вам и всего наилучшего,» — сказал Якуббоев.
В ответ Вайшали заверила его, что «всё в порядке», а также напомнила, что он уже приносил извинения сразу после матча.
«Я не восприняла это негативно, так что не нужно переживать. Всё хорошо», — сказала она.
Напомним, инцидент произошёл 21 января на турнире-челленджере Tata Steel Chess, победитель которого получит право в следующем году сыграть в основной сетке с участием всех звёзд.
В рамках четвёртого тура Якуббоев подошёл к игровому столу, за которым уже сидела Вайшали, 19-й номер мирового женского рейтинга и участница турнира претенденток 2024 года. Индийская шахматистка протянула руку сопернику, но тот кивком головы и жестом показал, что рукопожатия не будет. Это вызвало недоумение у Вайшали, которая в итоге одержала победу в партии.
нодирбек якуббоев, рамешбабу вайшали, шахматы
В первой партии с Дивьей Дешмукх из Индии Якуббоев также не сразу ответил на рукопожатие, а предложил приветствовать друг друга соприкосновением кулаков. Он также подарил ей цветы.
Позже узбекистанский гроссмейстер принёс извинения, уточнив, что его действия были связаны с религиозными убеждениями и не имели цели проявить неуважение.
В интервью ChessBase India Якуббоев заявил, что он допустил ошибку, не уведомив о своих религиозных убеждениях арбитра встречи и соперницу. «Я прошу прощения за своё поведение», — сказал он.
Узбекистанцу напомнили о турнире в Абу-Даби в 2023 году, где он пожал руку другой индийской шахматистке Дивье Дешмукх. По его словам, на тот момент он не соблюдал все правила своей религии, что было неправильным.
«С 2024 года я стараюсь следовать всем правилам и стараюсь не пожимать руки другим женщинам», — заявил он.
После 10 туров Вайшали и Якуббоев делят 9−11-е место в турнире Challengers, набрав по 5 очков.
Вейк-ан-Зее-2025, он же Tata Steel Chess Tournament, — 87-й по счёту и один из старейших и сильнейших шахматных турниров в мире, который проводится ежегодно с 1937 года.
Турнир проводится по круговой системе и состоит из 13 туров. Контроль времени: 100 минут на 40 ходов, затем 50 минут до конца партии + 30 секунд на ход, начиная с первого. Партии проходят с 18 января по 2 февраля.
Турнир станет первым классическим турниром для действующего чемпиона мира по шахматам Гукеша Доммараджу. Он принимает участие в секции Masters, где также выступает узбекистанец Нодирбек Абдусатторов.
Нодирбек Абдусатторов с 7 очками занимал второе место после Гукеша (7,5), а Рамешбабу Прагнанандха из Индии — третье.