Қишлоқ хўжалиги вазирлиги картошка нархининг ошишига яна бир бор изоҳ бераркан, кўрилаётган чора-тадбирлар ва нарх қачондан пасайиши мумкинлиги ҳақида маълумот берди.
Охирги кунларда ижтимоий тармоқларда картошканинг бир килограмми 12 минг сўмга қимматлашгани ҳақида маълумотлар тарқалмоқда. Аммо Қишлоқ хўжалиги вазирлигининг мониторинг маълумотларига кўра, Тошкент шаҳридаги Food City бозорида картошканинг ўртача нархи 8500 сўмни (минимал — 7500 сўм, максимал — 9000 сўм) ташкил этади.
Эслатиб ўтамиз, январь бошида минимал ва максимал нархлар 3500 ва 6500 сўмни ташкил қилган, яъни ой давомида нархлар 1,4−2,1 баробар ошган.
Ҳудудлардаги имтиёзли қишлоқ хўжалиги ярмаркаларида картошканинг бир килограмми 5−6 минг сўмдан сотилмоқда. Тошкентнинг йирик бозорларида нархлар турлича:
- 9000 сўм — «Авиасозлар», «Қўйлиқ», «Миробод», «Юнусобод» бозорлари;
- 10 000 сўм — «Сергели», «Фарҳод», «Чилонзор», «Эски жува», «Қорақамиш», «Аския», «Олой» бозорлари.
Нега нархлар кўтарилмоқда?
Картошка нархи ошишига кузда такрорий экилган майдонлардан етарлича ҳосил олинмагани сабаб қилиб кўрсатилмоқда. Ўзбекистонда йилига икки марта картошка етиштирилади:
- январь-мартда экилса — апрель-июлда ҳосил беради;
- июнь-июлда экилса — ноябрь-апрелда ҳосил беради.
Ноябрь-апрель ойларидаги талабни қоплаш учун 1,7 миллион тонна картошка зарур бўлса, амалда атиги 1 миллион тонна ҳосил олинган, бу эса талабнинг атиги 44 фоизини қоплайди.
Қишлоқ хўжалиги вазирлиги, шуниндек, ишлаб чиқариш харажатларининг ошишини ҳам қайд этди. Хусусан, уруғлик, ўғит, ёқилғи ва бошқа ресурслар нархи ўсган.
1 гектар картошка етиштириш 55−60 миллион сўмни ташкил этади, бу бошқа экинларникидан 2−2,5 баробар кўп. Сўнгги тўрт йил ичида картошка нархи 173% ошган. Бу қуйидаги ресурсларнинг ўсиши билан боғлиқ:
- Азотли ўғит — +173%;
- Калийли ўғит — +175%;
- Кимёвий воситалар — +202%;
- Дизель ёқилғиси — +178%;
- Механизация хизматлари — +170%;
- Электр энергияси — +180%.
Шунингдек, ўтган йилдан бошлаб сувдан фойдаланганлик учун солиқ ва ҚҚС қўшилди, бу эса картошканинг нархини қўшимча оширди.
Қўшни мамлакатларда нархларнинг кўтарилиши
Қозоғистонда 2024 йилда картошка етиштириш 80 фоизга қисқариб, 2,9 миллион тоннани ташкил этди.
Россияда картошка етиштириладиган майдонлар 33,9 минг гектарга, ҳосил эса 1,4 миллион тоннага камайди. Октябрда Россияда картошканинг ўртача нархи 1,5 баравар ошди (кг учун 22−23 рубл / 2900−3000 сўм).
Қандай чоралар кўрилди?
Ўзбекистонда 245,6 минг тонна картошка захираси шакллантирилди. Бозорга 9900 тоннага яқин маҳсулот арзонлаштирилган нархларда (кг учун 4000−4500 сўмдан) чиқарилди.
Бундан ташқари, мамлакатга Афғонистон, Қирғизистон, Покистон ва Эрондан 94,2 минг тонна картошка импорт қилинди.
Транспорт тўсиқлари ҳам олиб ташланди, импорт кўпайтирилди, етказиб берувчиларга картошка ташиш учун қўшимча темирйўл вагонлари ажратилди.
Энг йирик Korzinka супермаркетлар тармоғида Покистон картошкаси 4990 сўм/кг, маҳаллий картошка эса 8490 сўмдан сотилмоқда, дея таъкидлади вазирлик.
Нархлар қачон тушади?
Нархларни барқарорлаштириш учун ҳукумат бир қатор амалий чора-тадбирларни режалаштирган. Хусусан, 2025 йилда картошка экиш учун 122 минг гектар ер майдони ажратиш кўзда тутилмоқда. Бундан ташқари, апрель-май ойларида бозорга янги ҳосил киради, бу эса нархларнинг пасайишига олиб келиши керак.
Қишлоқ хўжалиги вазирлиги февраль-март ойларида нархлар барқарорлашишини, апрель-май ойларида эса пасайишини кутмоқда.
Президент ҳузуридаги Статистика агентлиги 2024 йилнинг январидан ноябригача 627 минг тонна картошка импорт қилингани ҳақида хабар берган. Бу ҳажмнинг 74,2 фоизи ёки 465,2 минг тоннаси Қозоғистон ҳиссасига тўғри келган. Январдан бошлаб Қозоғистон олти ойга картошка экспортини тақиқлади.
Президентнинг 30 январь куни бўлиб ўтган йиғилишида Ўзбекистон 2027 йилдан бошлаб картошкага бўлган эҳтиёжни ички имконият ҳисобидан қопламоқчи экани маълум қилинганди. Ўтган йил давомида мамлакатда картошка деярли 40% қимматлашди. 2025 йилда картошкачиликни ривожлантириш учун Қишлоқ хўжалиги жамғармасидан 400 миллиард сўм йўналтирилади. Четдан олиб келинадиган уруғлик картошка уч йилга божхона божидан озод қилинади.

Министерство сельского хозяйства Узбекистана снова прокомментировало подорожание картофеля, рассказало о принимаемых мерах и когда ждать снижения цен.
В последние дни в социальных сетях распространялась информация о росте цен на картофель до 12 тысяч сумов за кг. Однако, по данным мониторинга Минсельхоза, средняя цена на картофель на рынке «Food City» в Ташкенте составляет 8500 сумов (минимальная — 7500 сумов, максимальная — 9000 сумов).
Отметим, что в начале января минимальная и максимальная цены составляли 3500 и 6500 сумов, то есть за месяц цены выросли в 1,4−2,1 раза.
На льготных сельскохозяйственных ярмарках в регионах картофель продаётся по 5000—6000 сумов за кг. В крупных рынках Ташкента цены варьируются:
• 9000 сумов — рынки «Авиасозлар», «Куйлюк», «Мирабадский», «Юнусабад»;
• 10 000 сумов — рынки «Сергели», «Фархадский», «Чиланзар», «Эски Жува», «Каракамыш», «Аския», «Алайский».
Почему растут цены?
Основной причиной подорожания картофеля называется недостаточный урожай на площадях, повторно засеянных осенью. Картофель в Узбекистане выращивается дважды в год:
• посев в январе-марте — сбор урожая в апреле-июле;
• посев в июне-июле — сбор урожая в ноябре-апреле.
Для покрытия потребности в ноябре-апреле требуется 1,7 млн тонн картофеля, но фактически собрано лишь 1 млн тонн, что покрывает всего 44% спроса.
Минсельхоз также отметил возросшие затраты на производство. В частности, подорожали семена, удобрения, топливо и другие ресурсы.
Себестоимость выращивания 1 га картофеля составляет 55−60 млн сумов, что в 2−2,5 раза выше, чем у других культур. За последние четыре года цены на картофель выросли на 173%. Это связано с ростом на следующие ресурсы:
• Азотные удобрения — +173%;
• Калийные удобрения — +175%;
• Химические средства — +202%;
• Дизельное топливо — +178%;
• Услуги механизации — +170%;
• Электроэнергия — +180%;.
Также с прошлого года добавились налоги на водопользование и НДС, что увеличило себестоимость картофеля.
Минсельхоз также отметил возросшие затраты на производство. В частности, подорожали семена (173%), удобрения (175%), химические средства (202%), дизельное топливо (178%), услуги механизации (170%) и электроэнергия (180%).
Рост цен в соседних странах
В Казахстане производство картофеля в 2024 году сократилось на 80%, составив 2,9 млн тонн.
В России посевные площади картофеля сократились на 33,9 тысяч га, урожай уменьшился на 1,4 млн тонн. В октябре средняя цена на картофель в России выросла на 1,5 раза (22−23 рубля за кг / 2900−3000 сумов).
Какие меры приняты?
В Узбекистане сформирован резерв из 245,6 тысячи тонн картофеля. На рынок выпущено около 9900 тонн по сниженным ценам (4000−4500 сумов за кг).
Кроме того, страна импортировала 94,2 тысячи тонн картофеля из Афганистана, Кыргызстана, Пакистана и Ирана.
Также устранены транспортные барьеры, увеличен импорт, поставщикам выделены дополнительные железнодорожные вагоны для перевозки картофеля.
В крупнейшей сети супермаркетов Korzinka пакистанский картофель продаётся по 4990 сумов/кг, а местный картофель — по 8490 сумов/кг, отметили в министерстве.
Когда снизятся цены?
Для стабилизации цен власти запланировали ряд практических мер. В частности, в 2025 году предусмотрено выделение 122 тысяч гектаров площадей для посадки картофеля. Кроме того, в апреле-мае на рынок поступит новый урожай, что должно привести к снижению цен.
Минсельхоз ожидает стабилизация цен в феврале-марте и их снижение в апреле-мае.
Агентство статистики при президенте сообщало, что с января по ноябрь 2024 года было импортировано 627 тысяч тонн картофеля. Из этого объёма 74,2%, или 465,2 тысяч тонн, пришлось на Казахстан. В этом месяце Казахстан запретил экспорт картофеля на полгода.
На совещании президента 30 января говорилось, что Узбекистан намерен с 2027 года покрывать потребности в картофеле за счёт внутренних ресурсов. За прошлый год картофель в стране подорожал почти на 40%. В 2025 году на развитие картофелеводства будет направлено 400 млрд сумов из Фонда сельского хозяйства. А импортный семенной картофель освободят от таможенной пошлины на три года.