Ўзбекистонда уйлар ва корхоналарга қуёш батареяларини ўрнатиш бўйича кенг кўламли дастурни амалга ошириш режалаштирилмоқда. Бу ҳақда Бош прокуратура матбуот хизмати хабар берди.
Президент билан 27 январь куни бўлиб ўтган йиғилишда қуёш панеллари ва сув иситгичларини ўрнатишни рағбатлантириш учун 2 трлн сўм ажратиш масаласи муҳокама қилинди. Энергетика вазири Жўрабек Мирзамаҳмудовнинг таъкидлашича, 2 йил ичида аҳоли ва хўжалик субъектларини камида 50 фоиз томларини қуёш панеллари билан қоплаш режалаштирилмоқда.
Бош прокурор ўринбосари Шохрух Аминов 2025 йилда аҳоли хонадонлари, кичик бизнес ва ижтимоий соҳа объектлари энергия истеъмолининг камида 40 фоизи муқобил энергия манбалари ҳисобига қопланишини таъкидлади. «Бу вазифанинг бажарилиши сўзсиз таъминланади», — деди у.
28 январь куни бош прокурор ўринбосари томонидан ёқилғи-энергия ресурсларидан фойдаланиш устидан давлат назоратини самарали ташкил этиш ва мувофиқлаштириш бўйича Республика штабининг кенгайтирилган йиғилиши ўтказилди. Унда ёқилғи-энергия ресурсларини талон-торож қилиш ҳолатларини олдини олиш ҳамда энергоресурсларни иқтисод қилиш бўйича амалга оширилаётган ишлар аҳволи танқидий муҳокама қилинди.
Учрашувда 100 мингта объектда ва 150 мингта хонадонда жами 600 МВт қувватда қуёш панели ўрнатиш режа қилингани маълум бўлди. Бу ҳақдаги топшириқ давлат раҳбари ҳузурида ўтказилган йиғилишида берилган. Вазифа ижросини таъминлаш мақсадида жойларда маҳаллий ҳокимликлар, божхона органлари, «Ўзэнергоинспекция», тижорат банклари, таъминот корхоналари ва бошқа тегишли идоралардан иборат ишчи гуруҳ тузилади.
бош прокуратура, муқобил энергия, қайта тикланадиган энергия, қуёш панеллари
Улар берилган топшириқларни белгиланган муддатларга бажариш, мавжуд муаммоларни тезкорлик билан ҳал қилиш, шунингдек, йўл қўйилган камчиликлар учун жавобгар бўлади.
Қуёш панелларини ўрнатишдан ташқари, иқтисод қилишнинг қўшимча манбаларини аниқлаш, реактив батарея ўрнатиш бўйича улгуржи истеъмолчига ёзма кўрсатма бориш, икки босқичлига ўтказиш, 400 та йирик истеъмолчиларда энергоаудит ўтказиш юзасидан топшириқлар берилиб, ижроси Республика штаби томонидан алоҳида назоратга олинди.
Шунингдек, туманлар кесимида ностандарт газ ёндиргичларни алмаштириш режалаштирилмоқда.
Эслатиб ўтамиз, сентябрь ойида Сирдарёда электрдан узилган тадбиркорлар ҳокимият биноси олдига йиғилганди. Улар ҲЭТК томонидан асоссиз равишда, қуёш панели ўрнатмагани учун тармоқдан узиб қўйилганини айтган. Вилоят ҲЭТК ҳолатга муносабат билдириб, масъуллар президент қарорини нотўғри талқин қилганини маълум қилган.
«Газета.uz» бутун мамлакат бўйлаб тадбиркорлар шу сабабдан электр энергияси узилиши таҳдидига дуч келаётгани ҳақида ёзган. Шу билан бирга, Энергетика вазирлиги кимнидир қуёш панели ўрнатишга мажбурлаш, ўрнатилмаган тақдирда тармоқдан узиб қўйиш билан огоҳлантириш «ҳеч бир қонунчилик ҳужжатларида белгиланмаган»и билдирган.
Аввалроқ энергетика вазири қуёш панеллари ўрнатишга мажбурловга учраган тадбиркорлар учун мўлжалланган қабулхонаси телефон рақамини берган: +99871−231−14−41.
2023 йилнинг 1 майдан бошлаб Ўзбекистонда янги кўп қаватли уйлар томларининг бўш қисмининг камида 50 фоизига қуёш батареяларини ўрнатиш талаби жорий этилган.
Бундан ташқари, қуёш батареяларини ўрнатган аҳоли ортиқча электр энергиясини давлатга сотгани учун 1000 сўмдан олиши мумкин.
Президент 27 январь куни бўлиб ўтган йиғилишда ресурс тежайдиган иқтисодиёт моделга ўтиш вақти келганини айтган. Ўзбекистонда жами қувватлардаги «яшил» энергиянинг улушини 16 фоиздан 26 фоизга ошириш режалаштирилмоқда. Кам углеродли лойиҳаларни қўллаб-қувватлаш учун 300 млн доллар жалб қилинади.

В Узбекистане планируется провести масштабную программу по установке солнечных панелей в домах населения и предприятиях. Об этом сообщила пресс-служба Генеральной прокуратуры.
На совещании у президента 27 января обсуждалось выделение 2 трлн сумов на стимулирование установки солнечных панелей и водонагревателей. Министр энергетики Журабек Мирзамахмудов отмечал, что при оснащении крыш не менее 50% их площади будет отводиться под солнечные установки.
Заместитель генпрокурора Шохрух Аминов подчеркнул, что в 2025 году не менее 40% энергопотребления частных домов, малого бизнеса и социальных объектов должно покрываться за счёт альтернативных источников энергии. «Эта задача будет выполнена беспрекословно», — заявил он.
28 января замгенпрокурора провёл расширенное заседание Республиканского штаба по координации и эффективной организации госконтроля за использованием топливно-энергетических ресурсов. На нём обсуждались предотвращение незаконного расходования топливно-энергетических ресурсов и вопросы энергосбережения.
В ходе совещания стало известно о планах установить солнечные панели в 100 тысячах объектах и 150 тысячах домах. Это поручение было дано на совещании у президента. Для выполнения этой задачи и контроля за установкой оборудования будут созданы рабочие группы из представителей местных хокимиятов, таможенных органов, «Узэнергоинспекции», коммерческих банков, предприятий энергоснабжения и других структур.
Группы будут отвечать за мониторинг процесса установки панелей, своевременное устранение возможных проблем и контроль за выполнением работ в срок.
Кроме установки солнечных панелей, поручено разработать график по районам для выявления дополнительных источников экономии электроэнергии, установить установки компенсации реактивной мощности для крупных потребителей, перевести системы учёта на двухуровневую систему контроля потребления и провести энергоаудит 400 крупнейших предприятий.
Также планируется заменить нестандартные газовые горелки на более энергоэффективные.
Напомним, в сентябре предприниматели в Сырдарьинском районе собрались перед зданием хокимията, поскольку их принуждали к установке солнечных панелей, отключая электричество. В областном предприятии электросетей заявили, что должностные лица неверно истолковали постановление президента. «Газета.uz» писала, что с угрозами отключения электричества по этой причине сталкиваются предприниматели по всей стране. При этом Минэнерго в сентябре заявляло, что не одобряет такие действия и не давало указаний принуждать к установке панелей и отключать электричество.
Министр энергетики ранее в ответ на вопрос о принуждении сообщил номер своей приёмной, чтобы граждане могли пожаловаться в случае злоупотреблений на местах: 71−231−14−41.
С 1 мая 2023 года в Узбекистане было введено требование установки солнечных панелей на не менее 50% свободной части крыши сдаваемых в эксплуатацию многоэтажных домов.
Кроме того, жители, установившие солнечные панели, могут получить 1000 сумов за реализацию излишке электроэнергии государству.
Президент на совещании 27 января заявил, что настало время перейти к ресурсосберегающей модели экономики. Долю «зелёной» энергии в общей структуре генерации в Узбекистане планируется увеличить c 16% до 26%. Для поддержки низкоуглеродных проектов будет привлечено 300 млн долларов.