Давлат хавфсизлик хизмати ва Ички ишлар вазирлиги тузилмалари 27−31 январь кунлари Ўзбекистон бўйлаб кенг кўламли «Антитеррор-тозалаш» тадбирларини ўтказди, хабар қилди ДХХ матбуот хизмати.
«Криминоген вазиятни барқарорлаштириш ва унга салбий таъсир кўрсатувчи шахс ва жиноий гуруҳларни аниқлаш»га қаратилган жами 946 та махсус тадбир ўтказилди.
«Оғир ва ўта оғир жиноятлар содир этишга мойил, республикадаги криминоген вазиятга салбий таъсир кўрсатувчи 418 нафар шахслар аниқланиб, уларга нисбатан жиноят ишлари қўзғатилди», — дейилади хабарда.
Мазкур жиноят ишлари доирасида 169 нафар шахс қамоққа олиниб, 42 та жиноий гуруҳ фаолиятига чек қўйилди.
Яна 399 нафар шахс маъмурий жавобгарликка тортилиб, шундан 270 нафари маъмурий қамоққа олинди. Шунингдек, қидирувда бўлган 109 нафар шахс ушланди.
536 нафар шахс билан профилактик суҳбатлар ўтказилиб, 402 нафари расмий огоҳлантирилди.
«Антитеррор-тозалаш» тадбирлари давомида 80 та қурол ўқ-дорилари билан, 30 килограмм 337 гр наркотик модда, 4521 та кучли таъсир этувчи дори воситаси, 186 дона пичоқ, 22 дона бита, 17 дона кастет олиб қўйилди.

Структуры Службы государственной безопасности и Министерства внутренних дел Узбекистана 27−31 января провели по стране широкомасштабные мероприятия «Антитеррор-чистка», сообщила пресс-служба СГБ.
В общей сложности было проведено 946 специальных мероприятий, направленных на «стабилизацию криминогенной ситуации и выявление негативно влияющих на неё лиц и преступных групп».
«Установлены 418 человек, склонных к совершению тяжких и особо тяжких преступлений и оказывающих негативное влияние на криминогенную обстановку в республике, в их отношении возбуждены уголовные дела», — говорится в сообщении.
В рамках этих уголовных дел 169 человек были взяты под стражу, прекращена деятельность 42 преступных групп.
Ещё 399 человек привлечены к административной ответственности, из них 270 был назначен административный арест. Кроме того, задержаны 109 человек, бывших в розыске.
Профилактические беседы проведены с 536 лицами, 402 получили официальное предупреждение.
В ходе «Антитеррора-чистки» изъято 80 единиц огнестрельного оружия с боеприпасами, 30 кг 337 г наркотических средств, 4521 сильнодействующих лекарственных средств, 186 ножей, 22 биты и 17 кастетов.