Вазирлар маҳкамасининг 31 январдаги қарори билан божхона тўловларининг янги ставкалари тасдиқланди, деб хабар қилмоқда Божхона қўмитаси.
Ҳужжат Ўзбекистоннинг Жаҳон савдо ташкилотига аъзо бўлиш жараёни доирасида божхона йиғимлари ставкаларини ЖСТ қоидалари ва талабларига мувофиқлаштириш мақсадида қабул қилинган.
Хусусан, товарларнинг божхона расмийлаштируви учун йиғимлар миқдори божхона органларининг ҳаракатлари билан боғлиқ харажатларнинг тахминий қийматидан келиб чиққан ҳолда белгиланади.
Бундан ташқари, «экспорт» ва «импорт» божхона режимларида товарларни расмийлаштириш учун олинадиган йиғим ставкалари ҳам мувофиқлаштирилди.
Божхона органларининг иш вақтидан ташқари расмийлаштируви учун божхона йиғим миқдори 8 баравар — БҲМнинг 2 бараваридан (750 минг сўм) БҲМнинг 25 фоизигача (93,75 минг сўм) камайтирилди.
Божхона ҳудудида ва божхона ҳудудидан ташқарида божхона қайта ишлаш режимларида ундириладиган йиғим ставкаси икки баравар камайтирилди.
Дастлабки декларациялаш амалга оширилганда ундириладиган йиғимга 20% миқдорида чегирма тақдим этилади.
Божхона транзити режими учун БҲМнинг 25% миқдорида йиғим белгиланди.
Халқаро курьерлик жўнатмаларида 1 кг юк учун БҲМнинг 2 фоизи (7500 сўм) миқдорида йиғим жорий этилади. Эслатиб ўтамиз, бугунги кунда бир календарь чорак давомида фуқаролар учун 1000 АҚШ доллари миқдоридаги курьерлик жўнатмалари учун бож олинмайдиган норма ишлайди.
Божхона қўмитаси матбуот котиби Ҳусан Тангриевнинг «Газета.uz»га маълум қилишича, янги йиғим ставкалари тадбиркорларга 700 миллиард сўмни тежаш имконини беради.
Қарор расмий эълон қилинган кундан бошлаб уч ой ўтгач кучга киради.
Божхона йиғими тури
Ставка
а) товарларнинг божхона қийматига қараб божхона расмийлаштируви:
10 000 АҚШ долларигача
1 БҲМ
10 000 дан 20 000 долларгача
1,5 БҲМ
20 000 дан 40 000 долларгача
2,5 БҲМ
40 000 дан 60 000 долларгача
4 БҲМ
60 000 дан 100 000 долларгача
7 БҲМ (8 БҲМ эди)
100 000 дан 200 000 долларгача
10 БҲМ (15 БҲМ)
200 000 дан 500 000 долларгача
15 БҲМ (30 БҲМ)
500 000 дан 1 000 000 долларгача
20 БҲМ (58 БҲМ)
1 000 000 доллар ва ундан юқори
25 БҲМ (75 БҲМ)
б) товарларни «транзит», «божхона ҳудудида қайта ишлаш» ва «божхона ҳудудидан ташқарида қайта ишлаш» режимларида расмийлаштириш учун
25% БҲМ
в) юридик шахслар томонидан олиб кирилган нақд хорижий валютанинг божхона расмийлаштируви (декларация бўйича)
д) бир буюртма учун божхона кирим ордеридан фойдаланган ҳолда товарларни расмийлаштириш
д) 1 кг учун халқаро курьерлик жўнатмалари учун (брутто)
2% БҲМ
Декларантнинг илтимосига биноан юк божхона декларациясига ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш (битта қоғоз ёки электрон декларация учун)
Махсус ажратилган жойлардан ташқарида *** ва (ёки) божхона органларининг белгиланган иш вақтидан ташқари божхона расмийлаштируви («экспорт» ва «реэкспорт» божхона режимлари остида олиб чиқиладиган қайта ишланган маҳсулотлар, шунингдек, божхона ахборот тизими орқали автоматик тарзда қайта ишланадиган юк божхона декларациясидан ташқари):
а) ишламайдиган вақтларда, дам олиш ва байрам кунларида (ҳар бир божхона декларацияси учун)
25% БҲМ (2 БҲМ эди)
б) божхона инспектори (унинг иштирокида) томонидан божхона назорати доирасидаги ҳар қандай ҳаракатлар, шу жумладан, божхона кўригидан ўтказиш, божхона назорати остидаги товарларни декларант томонидан текшириш, шунингдек юк операцияларини амалга ошириш учун (ҳар бир иш соати учун) *****:
иш вақти давомида:
иш вақтидан ташқари, дам олиш ва байрам кунлари:
25% БҲМ,
2 БҲМ
Товарларни божхона омборларида сақлаш (кунига):
биринчи 10 кун давомида кунига ҳар бир тонна (брутто) учун
3% БҲМ
кейинги кунларда кунига ҳар бир тонна (брутто) учун
4% БҲМ
5.
божхона органлари томонидан битта транспорт воситасини кузатиб бориш:
200 км гача
200 км ва ундан ортиқ
5 БҲМ
6.
Божхона органлари томонидан товарлар бўйича дастлабки ажрим чиқарилгани учун
75% БҲМ
Жисмоний шахслар томонидан нотижорат мақсадларда олиб кирилган, белгиланган меъёрлардан ортиқ, тўлиқ ёки қисман календар кунига 100 кг гача бўлган товарларни вақтинча сақлаш.
биринчи 5 кун ичида
5% БҲМ
кейинги 10 кун
7% БҲМ
қолган кунларда
10% БҲМ
тез бузиладиган товарлар учун
15% БҲМ
8.
декларантнинг илтимосига биноан транзит декларациясининг асосий варағига ўзгартиришлар киритиш (декларант томонидан ахборот тизимидаги ўзгартиришлар бундан мустасно)

Кабинет министров Узбекистана 31 января утвердил новые ставки таможенных сборов, сообщает Таможенный комитет.
Документ принят для приведения ставок таможенных сборов в соответствие с правилами и требованиями Всемирной торговой организации в рамках процесса вступления Узбекистана в ВТО.
В частности, размер сборов за таможенное оформление товаров определяется исходя из примерной стоимости затрат, связанных с действиями таможенных органов.
Кроме того, гармонизированы ставки сборов, взимаемых за оформление товаров в таможенных режимах «экспорт» и «импорт».
Размер таможенного сбора за оформление вне рабочего времени таможенных органов был уменьшен в 8 раз — с 2 базовых расчётных величин (750 тысяч сумов) до 25% БРВ (93,75 тысячи сумов)
Ставка сбора, взимаемого в таможенных режимах переработки на таможенной территории и за её пределами, была снижена в два раза.
При осуществлении предварительного декларирования предоставляется скидка в размере 20% от суммы сбора.
Для таможенного режима транзита установлен сбор в размере 25% от БРВ.
Для международных курьерских отправлений вводится сбор в размере 2% от БРВ (7500 сумов) за 1 кг груза. Напомним, сегодня действует норма беспошлинного ввоза курьерских посылок для граждан в 1000 долларов в течение одного календарного квартала.
Как сообщил «Газете.uz» пресс-секретарь Таможенного комитета Хусан Тангриев, новые ставки сборов позволят предпринимателям сэкономить 700 млрд сумов.
Постановление вступает в силу через три месяца со дня его официального опубликования.
Вид таможенных сборов
Ставки
а) таможенное оформление товаров, в зависимости от их таможенной стоимости:
до 10 000 долларов США
1 БРВ
от 10 000 до 20 000 долларов
1,5 БРВ
от 20 000 до 40 000 долларов
2,5 БРВ
от 40 000 до 60 000 долларов
4 БРВ
от 60 000 до 100 000 долларов
7 БРВ (было 8 БРВ)
от 100 000 до 200 000 долларов
10 БРВ (15 БРВ)
от 200 000 до 500 000 долларов
15 БРВ (30 БРВ)
от 500 000 до 1 000 000 долларов
20 БРВ (58 БРВ)
1 000 000 долларов и выше
25 БРВ (75 БРВ)
б) за оформление товаров в режимах «транзит», «переработка на таможенной территории» и «переработка вне таможенной территории»
25% БРВ
в) таможенное оформление наличной иностранной валюты, ввозимой юридическими лицами (за одну декларацию)
г) оформление товаров с применением таможенного приходного ордера за один ордер.
д) для международных курьерских отправлений за 1 кг (брутто)
2% БРВ
Внесение изменений и дополнений в грузовую таможенную декларацию по заявлению декларанта (за одну бумажную или электронную декларацию)
Таможенное оформление за пределами специально отведённых мест *** и (или) вне установленного рабочего времени таможенных органов (за исключением продукции переработки, вывозимой в таможенных режимах «экспорт» и «реэкспорт», а также грузовых таможенных деклараций, оформленных в автоматизированном порядке через таможенную информационную систему):
а) в нерабочее время, выходные и праздничные дни (за каждую ГТД)
25% БРВ (было 2 БРВ)
б) за выполнение таможенным инспектором (при его участии) любых действий в рамках таможенного контроля, включая таможенный осмотр, проверку товаров, находящихся под таможенным контролем, проведённую декларантом, а также выполнение грузовых операций (за каждый час работы) *****:
в рабочее время:
в нерабочее время, выходные и праздничные дни:
25% БРВ,
2 БРВ
Хранение товаров на таможенных складах (за каждые сутки):
в течение первых 10 суток за каждую тонну (брутто) в сутки
3% БРВ
в последующие дни за каждую тонну (брутто) в сутки
4% БРВ
5.
сопровождение одного транспортного средства таможенными органами:
до 200 км
200 км и дальше
5 БРВ
6.
За вынесение предварительного решения таможенными органами по товарам
75% БРВ
Временное хранение товаров, ввезённых физическими лицами в некоммерческих целях, сверх установленных норм, до 100 кг за полный и неполный календарный день
в первые 5 дней
5% БРВ
следующие 10 дней
7% БРВ
в оставшиеся дни
10% БРВ
для скоропортящихся товаров
15% БРВ
8.
Декларантнинг мурожаатига асосан божхона органи томонидан транзит декларациясига ўзгартириш ва (ёки) қўшимча киритишда транзит декларациясининг асосий варағи учун, ахборот тизимида декларацияловчи шахс томонидан ўзгартириш ва (ёки) қўшимча киритиш бундан мустасно;
внесение изменений в основной лист транзитной декларации по заявлению декларанта (кроме изменений в информационной системе со стороны декларанта)