Ўзбекистонда пальма ёғи ҳамда таркибида шундай ёғ ва трансёғлари бўлган маҳсулотларни мажбурий лаборатория синовидан ўтказиш талаби жорий этилмоқда. Бу ҳақда президентнинг 30 январдаги қарорида айтилган.
1 мартдан бошлаб мамлакатга олиб кириладиган пальма ёғи, шунингдек, таркибида пальма ёғи ва ёғ кислоталари трансизомерлари (трансёғлар) бўлган маҳсулотлар, шу жумладан, сут ва сут маҳсулотлари учун санитария-эпидемиологик хулосани расмийлаштиришда аккредитация қилинган лабораторияларда мажбурий синовдан ўтказилиши керак.
Текширувлар амалдаги техник регламентлар ва стандартлар асосида ўтказилади.
Мамлакат ичкарисида озиқ-овқат маҳсулотларида пальма ёғидан фойдаланиш устидан назорат янада кучайтирилади. Назорат органлари томонидан озиқ-овқат маҳсулотларини ишлаб чиқариш, ташиш, сақлаш ва сотиш билан шуғулланувчи корхоналарда ҳам текширувлар ўтказилади.
Ўзбекистон қанча пальма ёғи импорт қилади?
Савдо-саноат палатаси раиси Даврон Ваҳобов 2024 йил 10 декабрь куни президент билан учрашувидан сўнг қандолат маҳсулотлари ишлаб чиқарувчилар 2022 йилда Индонезия ва Малайзиядан пальма ва кокос ёғи, шунингдек, Ўзбекистонда ишлаб чиқарилмайдиган бошқа хомашё импортини бож тўлашдан озод қилишни сўраганини таъкидлаганди.
Ўшанда президент ушбу имтиёзлар берилишини тасдиқлаганди, улар 2025 йил 1 январда тугайди. Шавкат Мирзиёев ишлаб чиқарувчиларни қўллаб-қувватлаш мақсадида имтиёзларни яна икки йилга узайтириш таклифини маъқуллади, деганди Ваҳобов.
Пальма ёғини Ўзбекистонга олиб кириш 2000 йилларда бошланган. Дастлабки етказмалар тахминан 5000 тоннани ташкил этган. 2016−2018 йилларда йилига қарийб 50 минг тонна маҳсулот импорт қилинган бўлса, 2019 йилнинг январь-май ойларида бу кўрсаткич 31 минг тоннани ташкил этди.
Лекин ҳозир кўрсаткичлар пастроқ. Божхона қўмитаси маълумотларига кўра, ўтган йил якуни бўйича импорт ҳажми қарийб 40 фоизга — 39,7 минг тоннадан 24,2 минг тоннагача камайди, етказиб бериш қиймати эса 27 миллион долларгача (-46 фоиз) камайди. Кунгабоқар ёғи импорти ҳам 3,5 фоизга — 294,1 минг тоннагача қисқарди, етказиб бериш қиймати эса 265,2 миллион долларни ташкил этди.
Пальма ёғининг зарари
«Юксалиш» умуммиллий ҳаракати Европа озиқ-овқат хавфсизлиги агентлиги (EFSA) ва Озиқ-овқат қўшимчалари бирлашган эксперт қўмитаси (JECFA)га таяниб, пальма ёғи қай даражада хавфли бўлиши мумкинлиги ҳақида хабар берган. Гидрогенизация йўли билан олинган (водород атомларини қўшиш орқали суюқ ёғларни қаттиқ ёғларга айлантириш) пальма ёғлари энг арзони ҳисобланади, у мум ёки парафинни эслатади. Бу ёғ таркибида фойдали компонентлар йўқ, шунингдек ёғ юқори ҳароратда қайта ишланганда унда кўп миқдорда зарарли моддалар ҳосил бўлади.
Пальма мойи таркибида 45 фоизгача палмитин кислотаси мавжуд. Бу моддани кўп миқдорда истеъмол қилиш томирларнинг ёғ пилакчалари билан тиқилиб қолишига ва атеросклероз бошланишига олиб келади. Атеросклероз ўз навбатида юрак-қон томир касалликларининг ривожланишига сабаб бўлади.
Пальма ёғи арзонлиги туфайли музқаймоқ, қандолатчилик маҳсулотлари, сариёғ ва бошқа маҳсулотларга қўшилади.

В Узбекистане вводится требование обязательного лабораторного испытания пальмового масла и продукции, содержащей пальмовое масло и трансжиры. Об этом говорится в постановлении президента от 30 января.
С 1 марта при оформлении санитарно-эпидемиологического заключения на ввозимые в страну пальмовое масло, а также продукцию, содержащую пальмовое масло и трансизомеры жирных кислот (трансжиры), включая молоко и молочную продукцию,
они должны проходить обязательное испытание в аккредитованных лабораториях.
Проверки будут проводиться на основе действующих технических регламентов и стандартов.
Дополнительно будет усилен контроль за использованием пальмового масла в продовольственной продукции внутри страны. Надзорные органы проведут проверки на предприятиях, занимающихся производством, транспортировкой, хранением и реализацией продуктов питания.
Сколько пальмового масла импортирует Узбекистан
Председатель Торгово-промышленной палаты Даврон Вахабов 10 декабря 2024 года после встречи с президентом отмечал, что производители кондитерских изделий в 2022 году просили освободить от пошлин импорт пальмового и кокосового масла из Индонезии и Малайзии, а также другого сырья, не производимого в Узбекистане.
Тогда президент одобрил предоставление этих льгот, срок их действия истёк 1 января. Для поддержки производителей Шавкат Мирзиёев одобрил предложение о продлении льгот ещё на два года, заявлял Вахабов.
Ввоз пальмового масла в Узбекистан начался в 2000-х годах. Первые поставки составляли около 5000 тонн. В 2016—2018 годах ежегодно импортировалось около 50 тысяч тонн, а в январе-мае 2019 года этот показатель составил 31 тысячу тонн.
Однако сейчас показатели ниже. Согласно данным Таможенного комитета, по итогам прошлого года объём импорта упал почти на 40% за год — с 39,7 тысячи до 24,2 тысячи тонн, а стоимость поставок уменьшилась до 27 млн долларов (-46%). Импорт подсолнечного масла также сократился на 3,5% — до 294,1 тысячи тонн, а стоимость поставок составила 265,2 млн долларов.
Вред пальмового масла
Общенациональное движение «Юксалиш» со ссылкой на Европейское агентство по безопасности продуктов питания (EFSA) и Объединённый экспертный комитет по пищевым добавкам (JECFA) сообщало, чем может быть опасно пальмовое масло. Полученное путём гидрогенизации (превращения жидких жиров в твёрдые через присоединение атомов водорода) пальмовое масло — самое дешёвое и не содержит полезных компонентов. При рафинировании под высокими температурами в нём образуется большое количество вредных веществ.
Пальмовое масло содержит до 45% пальмитиновой кислоты. Употребление этого вещества в большом количестве приводит к закупорке сосудов жировыми бляшками и развитию атеросклероза. Атеросклероз, в свою очередь, является фактором развития сердечно-сосудистых заболеваний.
Пальмовое масло с учётом его дешевизны добавляют в мороженое, кондитерские изделия, сливочное масло и другие продукты.