Ўзбекистонда камбағаллик даражаси 2024 йилда 8,9 фоизгача пасайди, деб хабар берди Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази президент ҳузуридаги Статистика агентлиги ҳамда Камбағалликни қисқартириш ва бандлик вазирлиги маълумотларига таяниб.
Баҳолаш Жаҳон банки билан ҳамкорликда амалга оширилди ва халқаро ҳисоблаш услубига асосланган. Ушбу методика бўйича йил давомида бутун республика бўйича уй хўжаликлари бюджетлари ўрганилган.
2021 йилги кузатувда 10 мингга яқин оила иштирок этган бўлса, 2022 йилда қамров 14 мингдан ошди, 2024 йил давомида эса 16 мингдан ортиқ уй хўжаликлари сўровдан ўтказилди.
Аҳоли фаровонлиги даражасидаги ўзгаришлар таҳлили шуни кўрсатдики, 2023 йилда камбағаллик даражаси 14 фоиздан 11 фоизга, 2024 йилда эса 8,9 фоизга камайган. Ўтган йили 719 минг киши камбағалликдан чиқарилди, дейилади мақолада. Камбағалликнинг энг паст кўрсаткичи Навоий вилоятида (5,7 фоиз), энг юқори кўрсаткичи Хоразм вилоятида (11,9 фоиз) қайд этилган.
Мамлакатнинг барча ҳудудларида ижобий ўзгаришлар қайд этилди. Айниқса, Бухоро ва Самарқанд вилоятларида сезиларли ўсиш қайд этилди, бу ерда камбағаллик ўртача 3,1 фоиз пунктга қисқариб, мос равишда 8,7 ва 7,5 фоизни ташкил этди. Наманган вилояти ва Қорақалпоғистонда камбағаллик даражаси 2,8 фоиз бандга — 7,6 фоиз ва 10,8 фоизгача пасайди.
Камбағаллик кўрсаткичининг энг кам пасайиши Қашқадарё вилоятида — 11,5 фоиздан 9,6 фоизгача (1,9 ф.п.), Навоий вилоятида — 7,6 фоиздан 5,7 фоизгача (1,9), Фарғонада — 10,1 фоиздан 8,6 фоизгача (1,5), Сурхондарё вилоятида — 10,6 фоиздан 9,3 фоизгача (1,3) ва Тошкент шаҳрида — 7,9 фоиздан 7,3 фоизгача (0,6) қайд этилди.
Аҳоли даромадлари
ИТИМ маълумотларига кўра, камбағалликни қисқартириш иш билан таъминлаш, тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш ва ердан самарали фойдаланиш орқали амалга оширилди.
Ушбу чора-тадбирлар натижасида аҳолининг реал даромадлари ўтган йилда 10,7 фоизга ошиб, аҳоли жон бошига ойига ўртача 2,1 млн сўмни ташкил этди (йил бошида — 1,7 млн сўм).
Қуйидагилар даромадларнинг асосий манбалари бўлиб қолмоқда:
- иш ҳақи — 42,6% (2023 йилда — 41,9%);
- тадбиркорликдан олинган даромадлар — 22,9% (21,4%);
- пенсиялар, ижтимоий ёрдам ва субсидиялар — 18,2% (18,9%);
- қишлоқ хўжалиги ва томорқалардан олинган даромадлар — 10,7% (9,8%);
- хориждан пул ўтказмалари — 2% (3,1%);
- бошқа даромадлар — 3,6% (4,9%).
Тадбиркорлик фаолиятидан олинган даромадлар 1,5 фоиз пунктга, қишлоқ хўжалигидан олинган даромадлар эса 0,9 фоиз пунктга ошди.
Даромадларнинг энг юқори ўсиши Фарғона (+19,1%) ва Бухоро (+11,4%) вилоятларида, шунингдек, Тошкент шаҳрида (+17%) қайд этилди. Пойтахтда аҳолининг ўртача даромади 3,6 млн сўмни, Навоий ва Қашқадарё вилоятларида эса 2,2 млн сўмни ташкил этган.
2024 йилда иш ҳақидан олинган даромадлар 12,9 фоизга ошди, бунинг учун 5,1 миллион киши иш билан таъминланди. Расмий иш билан банд аҳолининг улуши 30 фоизга ошди.
Даромадларни ошириш бўйича муваффақиятли лойиҳалардан бири Сирдарё вилоятидаги «Сайхунобод тажрибаси» деб номланади. Тажриба дастури доирасида 326 мингта микролойиҳа аҳоли даромадларининг 14,7 фоизга, кам даромадли оилаларда эса 17,7 фоизга ўсишига ёрдам берди, деб таъкидлади ИТИМ.
Бундан ташқари, 159 минг киши фермер хўжалиги сифатида рўйхатдан ўтгач, 61 минг гектар ерга эга бўлди.
2024 йил декабрь ойида президент Шавкат Мирзиёев камбағаллик даражаси 2024 йил охирига келиб 9 фоизга тушишини таъкидлаганди. Унинг сўзларига кўра, тадбиркорлар билан ҳамкорлик давом эттирилса, «келгуси йилларда бу кўрсаткични бемалол 6 фоизга туширамиз».
Камбағаллик қандай баҳоланади?
Ўзбекистонда камбағаллик даражасини баҳолаш 2020 йилдан буён доимий равишда ўтказиб келинмоқда ва аҳолининг турмуш даражаси, шароити ва сифати тўғрисидаги муҳим маълумотлар манбаи бўлиб, мамлакатда монетар камбағаллик даражасини баҳолаш учун ягона ахборот манбаи ҳисобланади.
Сўровномада иштирок этган уй хўжаликлари харажатлар миқдорига кўра 10 та гуруҳга бўлинади ва ушбу оилалардан энг кам харажатлар (даромадлар)га эга бўлган уй хўжаликларига 30 фоиз ўрин берилади. Камбағаллик чегарасини аниқлаш учун ишлатиладиган минимал истеъмол харажатлари (МИС) озиқ-овқат маҳсулотларининг кунлик зарурий истеъмолини (2200 ккал), ойига ноозиқ-овқат товарлари ва хизматларни ҳисобга олади.
Қонунчиликка мувофиқ, Статистика агентлиги ҳар йилнинг 20 январигача МИСни эълон қилиши лозим. Ўтган йили МИС икки марта оширилди — йил бошида олдинги йилдаги 8,7 фоизлик инфляция фонида 9,3 фоизга, кейин эса 1 майдан газ ва электр энергияси тарифларининг кескин кўтарилиши муносабати билан яна 4,3 фоизга ошди. Бу кўрсаткич ойига 648 минг сўмни ташкил этади. Жорий йилда янги МИС кўрсаткичи ҳали эълон қилинмаган.
2022 йилдан бошлаб «Ижтимоий ҳимоя ягона реестри» ахборот тизими орқали оилани кам таъминланган деб эътироф этишда қўлланиладиган бир ойлик ўртача даромад мезони минимал истеъмол харажатларига тенглаштирилди. Баъзи нафақалар ва бошқа ижтимоий меъёрлар минимал истеъмол харажатларидан кам бўлмаган миқдорда тўланиши керак.
Истиқболда Ўзбекистон кўп ўлчовли камбағаллик индексини жорий этишни режалаштирмоқда, бу аҳолининг турмуш шароитларини янада аниқроқ баҳолаш ва камбағалликка қарши курашиш бўйича манзилли чора-тадбирларни ишлаб чиқиш имконини беради.

Уровень бедности в Узбекистане за 2024 год снизился до 8,9%, сообщили Центр экономических исследований и реформ со ссылкой на данные Агентства статистики при президенте, а также Министерство занятости и сокращения бедности.
Оценка проводилась совместно с Всемирным банком и основана на международной методике расчётов. По этой методике в течении года изучаются бюджеты домохозяйств по всей республике.
В обследовании 2021 года приняли участие около 10 тысяч семей, в 2022 году охват превысил 14 тысяч, а в течении 2024 года было опрошено уже более 16 тысяч домохозяйств.
Анализ изменения уровня благосостояния населения показал, что в 2023 году уровень бедности снизился с 14% до 11%, а в 2024 году — до 8,9%. За прошлый год из бедности были выведены 719 тысяч человек, говорится в материале. Самый низкий показатель бедности — в Навоийской области (5,7%), самый высокий — в Хорезмской (11,9%).
Положительные изменения отмечены во всех регионах страны. Особенно значительный прогресс зафиксирован в Бухарской и Самаркандской областях, где бедность сократилась в среднем на 3,1 процентного пункта, составив 8,7% и 7,5% соответственно. В Наманганской области и Каракалпакстане уровень бедности снизился на 2,8 п. п. — до 7,6% и 10,8%.
Меньше всего снижение показателя бедности отмечено в Кашкадарьинской области — с 11,5% до 9,6% (на 1,9 п. п.), в Навоийской — с 7,6% до 5,7% (1,9), в Ферганской — с 10,1% до 8,6% (1,5), в Сурхандарьинской области — с 10,6% до 9,3% (1,3) и в Ташкенте — с 7,9% до 7,3% (0,6).
Доходы населения
По данным ЦЭИР, сокращение бедности стало возможным благодаря обеспечению занятости, поддержке предпринимательства и эффективному использованию земель.
В результате этих мер реальные доходы населения за прошлый год увеличились на 10,7%, составив в среднем 2,1 млн сумов на душу населения в месяц (в начале года — 1,7 млн сумов).
Основными источниками доходов остаются:
- заработная плата — 42,6% (в 2023 году — 41,9%);
- доходы от предпринимательства — 22,9% (21,4%);
- пенсии, социальная помощь и субсидии — 18,2% (18,9%);
- доходы от сельского хозяйства и приусадебных участков — 10,7% (9,8%);
- денежные переводы из-за рубежа — 2% (3,1%);
- прочие доходы — 3,6% (4,9%).
Доходы от предпринимательской деятельности увеличились на 1,5 процентных пункта, а доходы от сельского хозяйства — на 0,9 п. п. В то же время доля денежных переводов сократилась до 2%.
Наибольший рост доходов зафиксирован в Ферганской (+19,1%) и Бухарской (+11,4%) областях, а также в Ташкенте (+17%). В столице средний доход населения составил 3,6 млн сумов, а в Навоийской и Кашкадарьинской областях — 2,2 млн сумов.
В 2024 году доходы от зарплаты увеличились на 12,9%, чему способствовало трудоустройство 5,1 миллиона человек. Доля официально трудоустроенного населения выросла на 30%.
Одним из успешных проектов по повышению доходов называется «Сайхунабадский опыт» в Сырдарьинской области. В рамках пилотной программы 326 тысяч микропроектов способствовали росту доходов населения от приусадебных участков на 14,7%, а в семьях с низкими доходами — на 17,7%, отметили в ЦЭИР.
Кроме того, 159 тысяч человек получили доступ к 61 тысяче гектаров земли, зарегистрированных как фермерские хозяйства.
В декабре президент Шавкат Мирзиёев отмечал, что уровень бедности к концу 2024 года снизится до 9%. По его словам, если сотрудничество с предпринимателями продолжится, «в ближайшие годы мы сможем снизить этот показатель до 6%».
Как оценивается бедность
Оценка уровня бедности в Узбекистане проводится на постоянной основе с 2020 года и представляет собой важный источник данных об уровне, условиях и качестве жизни населения, а также является единственным информационным источником для оценки уровня монетарной бедности в стране
Участвующие в опросе домохозяйства разделаются на 10 групп по размеру расходов, и из этих семей выделяют 30% домохозяйств с наименьшими расходами (доходами). Минимальные потребительские расходы (МПР), используемые для определения черты бедности, учитывают необходимое ежедневное потребление продуктов питания (2200 ккал), непродовольственных товаров и услуг в месяц.
Согласно законодательству, Агентство статистики объявляет МПР до 20 января каждого года. В прошлом году МПР повышались два раза — в начале года на 9,3% на фоне инфляции предыдущего года в 8,7%, затем — ещё на 4,3% в связи с резким повышением с 1 мая тарифов на газ и электричество. Этот показатель составляет 648 тысяч сумов в месяц. В текущем году новый показатель МПР ещё не публиковался.
С 2022 года критерий среднедушевого дохода в месяц, применяемый при признании семьи малообеспеченной через информационную систему «Единый реестр социальной защиты», приравнен к минимальным потребительским расходам. Некоторые пособия и другие социальные нормы должны выплачиваться не ниже МПР.
В перспективе Узбекистан планирует внедрить индекс многомерной бедности, который позволит более точно оценивать условия жизни населения и разрабатывать адресные меры по борьбе с бедностью.