Ўзбекистонда 1 майдан бошлаб электромобиллар учун утилизация йиғими (коди ТН ВЭД 8703 80) оширилади, дейилади ҳукуматнинг 31 январдаги қарорида. У «Электродвигателга эга бўлган транспорт воситалари аккумулятор батереяларини утилизация қилиш инфратузилмасини ташкил этиш ишларини молиялаштириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида» деб номланади.
Ҳужжатга кўра, ишлаб чиқарилган муддатидан бошлаб уч йилдан ортиқ бўлмаган электромобиллар учун йиғим БҲМнинг 120 баравари — 45 миллион сўм ёки Марказий банкнинг амалдаги курси бўйича 3461,5 АҚШ долларини ташкил этади. Ҳозир у 30 БҲМга тенг.
Ишлаб чиқарилган муддатидан бошлаб уч йилдан ортиқ бўлган электромобиллар учун йиғим БҲМнинг 210 баравари ёки 78,75 миллион сўмни ташкил қилади — бу тахминан 6058 АҚШ долларига тўғри келади. Ҳозирда бу йиғим 90 БҲМга тенг.
Қарорда қайд этилишича, утилизация йиғимини ошириш таклифи Инвестициялар, саноат ва савдо вазирлиги, Иқтисодиёт ва молия вазирлиги ҳамда Экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгариши вазирликлари томонидан тайёрланган.
Белгиланган мақсадлар сифатида «„яшил“ технологиялардан фойдаланишни кенгайтириш, электромобилларнинг яроқсиз ҳолга келиб қолган батереяларининг атроф-муҳитга кескин зарар етказмаган ҳолда утилизация қилинишини таъминлаш ҳамда соҳада маҳаллийлаштириш ишларини янада жадаллаштириш» кўрсатилган.
Маҳаллий ишлаб чиқарувчилар учун имтиёзлар
Эслатиб ўтамиз, президентнинг 2022 йил 19 декабрдаги қарорига кўра, маҳаллий ишлаб чиқарувчиларга имтиёз берилган. 2030 йилнинг 1 январига қадар Ўзбекистонда ишлаб чиқарилган электромобиллар утилизация йиғимларидан, уларнинг бутловчи қисмлари, қурилмалари, хизмат кўрсатиш учун мўлжалланган хомашё ва эҳтиёт қисмлари эса божхона тўловларидан озод этилган.
Шунингдек, инвесторларга ишлаб чиқариш жараёни ўзлаштирилгунга қадар (24 ойдан ошмаган) йилига 10 минг донадан (ишлаб чиқариш қувватларининг 50 фоизидан) кўп бўлмаган электромобилларни машинокомплект (SKD) ёки тайёр автомобиль (CBU) ҳолатида божхона божи ва утилизация йиғими тўламасдан олиб киришга рухсат берилади.
Ўтган июль ойида KIA ва Chery автомобиллари ишлаб чиқарувчи, шунингдек, гибрид ва электромобиль ишлаб чиқаришни ўзлаштиришни режалаштираётган ADM Jizzakh раҳбари Ўзбекистонга электромобиллар импорти учун тўловларни қайтаришни таклиф қилган эди. У автомобилларни расмий дилер орқали сотиш тартибига қайтишни ҳам сўраган.
«Газета.uz» ёзганидек, 2024 йилда биринчи марта Ўзбекистонда электромобиль ва гибрид автомобиллар импорти ҳажми анъанавий бензинли автомобиллар импортидан ошиб кетди. Ўтган йили умумий қиймати 1,9 миллиард доллар бўлган 80 235 та енгил автомобиль импорт қилинди, бунда гибрид ва электромобилларнинг улуши (55,8%) бензинлиларга нисбатан (44,2%) кўпроқ бўлди, мутлақ кўрсаткичларда 32,928 тага нисбатан 33,564 тани ташкил этди.

В Узбекистане с 1 мая повышается утилизационный сбор для электромобилей (код ТН ВЭД 8703 80), говорится в постановлении правительства от 31 января. Оно называется «О дополнительных мерах по финансированию работ по организации инфраструктуры для утилизации аккумуляторных батарей транспортных средств с электродвигателями».
Согласно документу, для электромобилей, с даты производства которых прошло не более трёх лет, сбор составит 120 базовых расчётных единиц — 45 млн сумов, или около 3462 долларов по текущему курсу Центрального банка. Сейчас он равен 30 БРВ (повышение — в 4 раза).
Для электромобилей, с даты производства которых прошло более трёх лет, сбор составит 210 БРВ, или 78,75 млн сумов — это около 6058 долларов США. Сейчас эта сумма составляет 90 БРВ (повышение — в 2,3 раза).
В постановлении отмечается, что предложение о повышении утильсбора подготовлено Министерством инвестиций, промышленности и торговли, Министерством экономики и финансов, а также Министерством экологии, охраны окружающей среды и изменения климата.
Целями указаны «расширение использования „зелёных“ технологий, обеспечение безопасной утилизации отработанных батарей электромобилей без нанесения значительного вреда окружающей среде, а также ускорение локализации в данной сфере».
Льгота для отечественных производителей
Напомним, согласно постановлению президента от 19 декабря 2022 года отечественные производители имеют льготу. До 1 января 2030 года электромобили, произведённые в стране, освобождены от утилизационного сбора, а их комплектующие, устройства, сырьё и запчасти для оказания сервисных услуг — от таможенных пошлин.
Инвесторам также разрешено на период освоения производственных процессов (не более 24 месяцев) ввозить без уплаты таможенной пошлины и утильсбора не более 10 тысяч (не более 50% объёма производства) машинокомплектов (SKD) или готовых электромобилей (CBU).
В июле прошлого года глава компании ADM Jizzakh, производителя автомобилей KIA и Chery, который планирует освоить производство гибридных и электромобилей, предложил вернуть пошлины на импорт электромобилей в Узбекистан. Он также попросил вернуть порядок продажи автомобилей через официальных дилеров.
Прошлым летом завод BYD Uzbekistan начал выпуск автомобилей Chazor и Song Plus в Джизакской области.
Напомним, по итогам 2024 года импорт электрических и гибридных автомобилей в Узбекистан впервые превысил ввоз традиционных бензиновых машин. Всего было ввезено 80 235 легковых автомобилей на 1,9 млрд долларов, доля гибридных и электрокаров (55,8%) оказалась выше бензиновых аналогов (44,2%), в абсолютном значении — 33 564 против 32 928.