Ўзбекистонда яратилаётган иш ўринларининг сохталиги солиқ органларининг ахборот тизимлари орқали текширилади. Бу ҳақда бош вазир ўринбосари, Иқтисодиёт ва молия вазири Жамшид Қўчқоров 3 февраль куни президент билан учрашувдан сўнг «Ўзбекистон 24» телеканалига берган интервьюсида маълум қилди.
Эслатиб ўтамиз, ҳукумат олдига 2025 йилда 5,2 млн аҳолини банд қилиб, 1,5 млн одамни камбағалликдан чиқариш, 42 млрд доллар хорижий инвестиция жалб этиб, экспортни 30 млрд доллардан ошириш вазифаси қўйилган.
Бош вазир ўринбосари январь ойида 277 минг фуқаро ишли бўлгани, шундан 91 минги доимий ишга жойлашгани, 153 минги тадбиркорликка жалб қилинганини маълум қилди.
Жамшид Қўчқоровнинг сўзларига кўра, томорқаларда «ҳали ишлатилмаган захиралар жуда катта». Ҳозир экин-текин мавсумига тайёргарлик кўрилаётган бўлса-да, мамлакатдаги 850 тадан ортиқ маҳаллада сув таъминоти йўқ. Президент қарори билан мазкур маҳаллалардаги сув муаммоси 1 мартга қадар ҳал этилади ва бунинг учун 250 млрд сўм маблағ ажратилади.
«Бу дегани қаердадир ариқдан тортиб келинади, қаердадир қўшимча насослар ковланади», — деди бош вазир ўринбосари.
Иқтисодиёт ва молия вазирлиги раҳбарининг таъкидлашича, ҳар тўртта маҳаллага бир нафардан маҳалла банкири бириктирилган. Бугунги кунга қадар 2500 га яқин ана шундай банкирлар фаолиятини бошлаган.
«Зиммамизга жойларда ҳоким ёрдамчилари фаолиятига „янги бир туртки бериш“ вазифаси қўйилди. Улар катта куч, ҳар бир маҳаллада биттадан бор, 95 фоиздан ортиғи иқтисодчи. Улар кредит, субсидия, касб-ҳунарга ўқитиш учун йўлланма беришни билади. Энди биз уларнинг фаолиятига туртки бериб, жонлантиришмиз керак. Қандай қилиб? Масалан, томорқада ишларни ташкил қилишни, биринчи навбатда, ҳоким ёрдамчиларига юклаяпмиз. Умуман, маҳалладаги жами „еттилик“», — деди Қўчқоров.
Экиш жараёнини «Онлайн маҳалла» платформаси орқали кузатиш режалаштирилмоқда. 1 мартдан бошлаб кўчатлар экилган ёки экилмаганини электрон тарзда кўриш мумкин бўлади.
«Йиғилишда президентимиз яна бир қатъий топшириқлардан бири ҳудудларда бажарилаётган ишларнинг ҳар бирининг тўғрилиги, ҳаққонийлигини текшириш бўлди. Ҳозир амалдаги тартибга кўра, ҳар бир банд қилинган аҳоли тасдиғини Солиқ қўмитаси орқали оламиз. Февраль ойидан бошлаб Ҳисоб палатаси ҳам бу рақамларни кўриб боради ва тасдиқ беради», — деди вазир.
Бундан ташқари, президент мақсадли дастурлар ижроси юзасидан ҳар ой масъул мутасаддиларнинг ҳисоботларини эшитади.
Эслатиб ўтамиз, 2022 йилдан буён 9309 нафар ҳоким ёрдамчилари иш бошлади, уларнинг вазифалари камбағалликни камайтириш ва тадбиркорликни ривожлантиришдан иборат.

Создаваемые рабочие места в Узбекистане проверят на фиктивность через информационные системы налоговых органов. Об этом в интервью телеканалу «Узбекистан 24» после совещания у президента 3 февраля сообщил заместитель премьер-министра, министр экономики и финансов Джамшид Кучкаров.
Напомним, перед правительством поставлена задача обеспечить в 2025 году занятость 5,2 миллиона человек, вывести из бедности 1,5 миллиона граждан, привлечь 42 млрд долларов иностранных инвестиций и увеличить объем экспорта до более чем 30 млрд долларов.
Вице-премьер сообщил, что в январе трудоустроены 277 тысяч человек, из которых 91 тысяча получили постоянную работу, 153 тысячи вовлечены в предпринимательскую деятельность, свыше 21 тысячи семей выведены из бедности.
По словам Джамшида Кучкарова, в стране «большие незадействованные резервы» на приусадебных участках. Сегодня ведётся подготовка к посевному сезону, однако в 850 махаллях отсутствует водоснабжение. По решению президента до 1 марта поручено решить проблему с водой в этих махаллях и выделить для этого 250 млрд сумов.
«Где-то воду протянут от арыка, где-то установят дополнительные насосы», — уточнил вице-премьер.
Глава Минэкономфина подчеркнул, что за каждой группой из четырёх махаллей будет закреплён «махаллинский банкир». На сегодняшний день свою деятельность начали около 2500 таких банкиров.
Чтобы «оживить, придать новый импульс» работе помощников хокимов в махаллях, теперь они также будут отвечать за организацию посева сельхозкультур на приусадебных участках. Более 95% помощников хокимов являются экономистами, которые владеют информацией о выдаче кредитов, субсидий, направлениях на обучение навыкам и профессиям, сказал Кучкаров.
Процесс посева планируется отслеживать через платформу «Онлайн-махалля». «Через электронную систему с 1 марта сможем увидеть, высажены ли саженцы или нет», — указал он.
Реальность созданных рабочих мест сегодня проверяется через базу данных Налогового комитета, где отображается информация о начисленной зарплате, уплаченных налогах и регистрации самозанятых. С февраля к этому процессу будет привлечена Счётная палата, которая также будет подтверждать достоверность данных.
Кроме того, президент ежемесячно будет заслушивать отчёты ответственных лиц о выполнении целевых программ.
Напомним, с 2022 года к работе приступили 9309 помощников хокимов, задачами которых являются сокращение бедности и развитие предпринимательства.