Вазирлар Маҳкамаси 31 январь куни божхона йиғимларининг янги ставкаларини тасдиқлади, шунингдек, халқаро курьерлик жўнатмалари учун йиғимни жорий этди. Халқаро жўнатмалар учун йиғим 1 кг юк учун базавий ҳисоблаш миқдорининг 2 фоизини (7500 сўм) ташкил этади. «Газета.uz» Божхона қўмитасидан янги тартибни шарҳлашни сўради.
Янги йиғим нима учун жорий этилди?
Ҳозирги кунда фуқаролар учун бир календарь чораги давомида 1000 долларгача бўлган курьерлик жўнатмаларини божсиз олиб кириш меъёри амал қилмоқда (янги йиғимнинг жорий этилиши бу тартибни бекор қилмайди). Бу миқдор ошиб кетса, жисмоний шахслар бож тўлайди. Масалан, агар чорак давомида 1300 долларлик товарларга буюртма берилган бўлса, лимитдан ошиб кетган 300 доллар учун 30 фоиз (90 доллар) ягона божхона тўловини тўлаш керак бўлади.
Халқаро курьерлик жўнатмалари учун шу пайтгача қўшимча тўловлар ундирилмаган. Божхона қўмитаси маълумотларига кўра, сўнгги йилларда бундай жўнатмалар ҳажми сезиларли даражада ошди, бу эса божхона инфратузилмасини модернизация қилиш ва ходимлар сонини кўпайтиришни талаб қилмоқда. 2019 йилда мамлакатга 541 мингта жўнатма олиб кирилган бўлса, 2024 йилда бу кўрсаткич деярли 11 баробарга ошиб, 5 млн 736 минг жўнатмага етди.
1 кг жўнатма учун БҲМнинг 2 фоизи миқдоридаги янги йиғим ушбу юкларни қайта ишлаш ва божхона расмийлаштируви билан боғлиқ харажатларнинг бир қисмини қоплашга йўналтирилган, деб тушунтирди қўмита.
«Йиғимни жорий этиш божхона пунктлари инфратузилмасини қуриш ва модернизация қилиш, ходимлар ишини таъминлаш ва техник жиҳозлаш ишларини молиялаштириш зарурати билан боғлиқ. Бу курьерлик компанияларининг божхона юк декларацияларини расмийлаштириш билан боғлиқ ходимларнинг ҳаракатлари, шунингдек, олиб кирилган жўнатмаларга нисбатан назоратни ўтказиш учун йиғимдир», — дейилади хабарда.
Йиғим қайси товарларга татбиқ этилади?
Божхона қўмитаси маълумотларига кўра, йиғим барча халқаро курьерлик жўнатмаларига, шу жумладан, интернет-дўконлардан (Amazon, AliExpress, Temu, Ozon, Wildberries ва бошқалар) буюртма қилинган товарларга нисбатан қўлланилади.
Шунингдек, бир жисмоний шахсдан бошқасига жўнатма юборилганда ҳам тўлов ундирилади. Масалан, фуқаро ўз қариндошларига (танишларига) жўнатма ёки совға юборса, курьерлик компанияси (DHL, FedEx, UPS ва бошқалар) йиғимни тўлаши керак бўлади.
Қўмита «камситиш бўлмаслиги» учун барча халқаро курьерлик жўнатмалари учун йиғим жорий этилаётганини тушунтирди.
Йиғимни ким тўлайди?
Қўмита вакили сўзларига кўра, йиғимни тўлаш курьерлик компаниялари зиммасига юкланади, улар жўнатмалар тўғрисидаги маълумотларни божхона органларига тақдим этади. Бу шуни англатадики, хориждан товарларни буюртма қилган фуқаролар йиғимни бевосита тўламайди, лекин у курьерлик хизматлари нархига киритилиши мумкин.
«Курьерлик компаниялари юридик шахс сифатида ушбу йиғимни тўлаши шарт. Улар буни ўз хизматлари нархига қўшадими ёки йўқми, бу уларнинг тижорат сиёсатига боғлиқ», — дея тушунтириш берди вакил.
Қўмита маълумотларига кўра, ўтган йили курьерлик жўнатмаларининг 70 фоизи 1 килограммгача, 22 фоизи эса 5 килограммгача бўлган. Шундан келиб чиқсак, ушбу йиғим миқдори курьерлик ташкилотларининг молиявий харажатларига жиддий таъсир этмайди, деб ҳисобламоқда идора.
Яширин импортга қарши кураш
Таъкидланишича, йиғимнинг жорий этилиши курьерлик жўнатмаларини расмийлаштиришни тезлаштириш ва сифатини яхшилашдан ташқари, шахсий эҳтиёжлар ниқоби остида тижорат товарларини ноқонуний олиб киришга чек қўйишга ҳам қаратилган.
«Шунингдек, божхона органлари томонидан 2025 йилда халқаро курьерлик жўнатмаларининг тез ва сифатли божхона назоратидан ўтказилишини таъминлаш мақсадида янги ахборот дастурларини ишлаб чиқиш, тегишли божхона постларини замонавий назорат техник воситалари билан жиҳозлаш ва янги инфратузилма яратиш ҳамда фуқаролар учун жўнатмаларни кузатиш ва хавфсиз қабул қилиш тизимини жорий қилиш бўйича ишлар олиб борилмоқда», — дейилади қўмита хабарида.

Кабинет министров Узбекистана 31 января утвердил новые ставки таможенных сборов, а также ввёл сбор для международных курьерских отправлений. Для международных посылок сбор составляет 2% от базовой расчётной величины (7500 сумов) за 1 кг груза. «Газета.uz» попросила Таможенный комитет прокомментировать новый порядок.
Почему введён новый сбор?
Сегодня действует норма беспошлинного ввоза курьерских посылок для граждан в 1000 долларов в течение одного календарного квартала (введение нового сбора не отменяет этот порядок). При превышении этой суммы физические лица платят пошлину. Например, если за квартал заказаны товары на 1300 долларов, то за превысившие лимит 300 долларов нужно заплатить единый таможенный платёж в 30% (90 долларов).
За международные курьерские отправления не взимались дополнительные сборы. По данным Таможенного комитета, в последние годы объём таких отправлений значительно вырос, что потребовало модернизации таможенной инфраструктуры и увеличения кадрового состава. Если в 2019 году в страну была ввезена 541 тысяча посылок, то в 2024 году этот показатель вырос почти в 11 раз, достигнув 5,736 миллиона отправлений.
Новый сбор в 2% БРВ за 1 кг посылки направлен на покрытие части расходов, связанных с обработкой и таможенным оформлением этих грузов, пояснили в комитете.
«Введение сбора связано с необходимостью финансирования работ по строительству и модернизации инфраструктуры таможенных пунктов, обеспечения работы сотрудников и технического оснащения. Это сбор за действия сотрудников таможенных органов, связанных с оформлением грузовых таможенных деклараций курьерских компаний, а также за проведение таможенного контроля в отношении ввезённых отправлений», — отметили в ведомстве.
На какие товары распространяется сбор?
По данным ТК, сбор распространяется на все международные курьерские отправления, в том числе товаров, заказанных в интернет-магазинах (Amazon, AliExpress, Temu, Ozon, Wildberries и все остальные).
Взимать плату будут также при отправке посылок от одного физического лица другому. Например, если гражданин отправит посылку или подарок своим родственникам (знакомым), то курьерская компания (DHL, FedEx, UPS и другие) должна будет оплатить сбор.
Сбор вводится для всех международных курьерских посылок, чтобы «не было дискриминации», пояснили в комитете.
Кто будет оплачивать сбор?
По словам представителя Таможенного комитета, оплата сбора возлагается на курьерские компании, которые передают данные о посылках в таможенные органы. Это значит, что граждане, заказывающие товары из-за границы, не будут оплачивать сбор напрямую, но он может быть включён в стоимость услуг курьерских служб.
«Курьерские компании как юридические лица обязаны уплачивать этот сбор. Будут ли они включать его в стоимость своих услуг, зависит от их коммерческой политики», — пояснили в ведомстве.
Согласно данным комитета, 70% курьерских отправлений в прошлом году весили до 1 кг, а 22% — до 5 кг. Это означает, что размер нового сбора не окажет значительного влияния на расходы курьерских компаний, считают в ведомстве.
Борьбы с теневым импортом
Таможенный орган отмечает, что введение сбора, помимо ускорения и улучшения качества оформления курьерских отправлений, направлено также на пресечение незаконного ввоза коммерческих товаров под видом личных нужд.
«Это, в свою очередь, поможет сохранить честную конкуренцию на внутреннем рынке. В 2025 году таможенные органы планируют внедрение новых информационных систем для ускоренной проверки курьерских отправлений, оснащение таможенных пунктов современными системами контроля, а также запуск платформы для отслеживания посылок и обеспечения их безопасного получения гражданами», — сообщили в комитете.