Президент Шавкат Мирзиёев 3 февраль куни йирик транспорт инфратузилмаси лойиҳалари бўйича ҳисобот билан танишди.
Тошкент-Андижон
Жаҳон банки иштирокида Тошкент-Андижон муқобил йўли лойиҳалаштирилди. 314 км узунликдаги тезюрар магистраль икки шаҳар ўртасидаги йўл вақтини 5 соатдан 3 соатгача қисқартириши, ЙТҲ сонини 40 фоизга камайтириши ва ЯИМни 2,6 фоизга ошириши кутилмоқда
«Бу 10,5 миллиондан ортиқ аҳоли яшайдиган водийни пойтахт билан боғловчи артерия бўлади. Шу боис президент бу лойиҳанинг муҳимлигини яна бир бор таъкидлади», — деди транспорт вазири Илҳом Маҳкамов «Ўзбекистон 24» телеканалига берган интервьюсида.
Январь ойида ҳукумат халқаро тендер эълон қилди. Вазирлар Маҳкамаси томонидан 2025 йил 21 январда тасдиқланган лойиҳа концепциясига кўра, биринчи босқичда 171 км узунликдаги трасса Тошкентдан Ангрен ва Қамчиқ довонидан ўтади.
Лойиҳа учун хусусий ҳамкор танлов асосида танланади. Тендер икки босқичда ўтказилади: аввал дастлабки малака танлови бўлиб ўтади (у 2025 йил 21 апрель, Тошкент вақти билан соат 18:00 гача давом этади), сўнгра техник ва молиявий таклифлар тақдим этилади.
Вазирнинг сўзларига кўра, 30 дан ортиқ хорижий компаниялар лойиҳага қизиқиш билдирган. «Жорий йилда қурилиш ишларини бошлаймиз», — деди Маҳкамов.
Октябрь ойида транспорт вазири ўринбосари Жасурбек Чориев йўлнинг қурилиш муддати 6 йил 3 ой бўлишини айтганди. Йўналишнинг 64 фоизи янги, 36 фоизи реконструкция қилинади. Трасса узунлиги 314 км бўлиб, I-а (автомагистраль) тоифасига киради ва олтита йўлакдан иборат бўлади.
Лойиҳа уч босқичдан иборат бўлиши кутилган эди: биринчи босқичда узунлиги 78 км бўлган Тошкент-Ангрен, иккинчи босқичда Ангрен-Поп (93 км), учинчи босқичда Поп-Андижон (143 км) участкаси қурилади. Иқтисодиёт ва молия вазирлигининг тендер эълонидан маълум бўлишича, биринчи ва иккинчи босқичлар бирлаштирилди. Йўл цемент-бетон қопламали бўлади.
Лойиҳа қиймати 4,28 млрд доллар (2023 йил номинал нархларида) деб баҳоланмоқда. Йўл қурилиши бўйича давлат-хусусий шериклик тўғрисидаги битим 49 йил давомида амал қилади. Йўл қурилиши дастлаб 2026 йилда бошланиб, 2032 йилда якунланиши керак эди.
Тошкент-Самарқанд
Транспорт вазири, шунингдек, 2025 йилда Тошкент ва Самарқанд ўртасида пулли трасса қурилишини бошлаш режалари ҳақида гапирди. Гап умумий узунлиги 300 км бўлган олти тасмали йўл ҳақида бормоқда.
«Барча лойиҳавий ҳужжатлар якунлаб, тендер ишларини амалга оширяпмиз. Бу йил ушбу лойиҳа бўйича ҳам қурилиш ишлари режалаштирилган. Ҳурматли президентимиз ушбу икки йўлда қурилишни тезроқ бошлаш учун тендерни барча қоидаларга риоя қилган ҳолда, лекин ортиқча вақт сарфламасдан ўтказиш вазифасини қўйди», — деди у.
2024−2030 йилларда давлат-хусусий шерикликни ривожлантириш тўғрисидаги қарорга кўра, ўтган йилнинг декабрь ойида пудратчини аниқлаш, у билан шартнома тузиш ва қурилишни бошлаш режалаштирилганди. Ишларни 2028 йил охиригача якунлаш, кейин эса бошқарувни ДХШ асосида хусусий операторга ўтказиш режалаштирилган. Тошкент-Самарқанд йўлининг дастлабки нархи 2,2 млрд долларни ташкил этади.
Давлат раҳбари Транспорт вазирлигига муқобил ва бошқа йўналишларда йўллар қуриш, йўлларда қулайлик ва хавфсизликни ошириш, турли пуллик хизматларни йўлга қўйиш бўйича топшириқлар берди.

Президент Шавкат Мирзиёев 3 февраля ознакомился с отчётом по крупным проектам транспортной инфраструктуры.
Ташкент-Андижан
При поддержке Всемирного банка разработан проект платной автомобильной дороги Ташкент-Андижан. Как ожидается, скоростная магистраль протяжённостью 314 км сократит время в пути между двумя городами с 5 до 3 часов, снизит количество ДТП на 40% и увеличит ВВП на 2,6%
«Это станет артерией, которая свяжет столицу и Ферганскую долину, где проживает свыше 10,5 миллиона человек. Президент отметил важность этого проекта», — сказал министр транспорта Илхом Махкамов в интервью телеканалу «Узбекистан 24».
В январе власти объявили международный тендер. Согласно концепции проекта, утверждённой Кабинетом Министров 21 января 2025 года, на первом этапе трасса протяжённостью 171 км пройдёт от Ташкента до Ангрена и перевала Камчик.
Частный партнёр для проекта будет выбран на конкурсной основе. Тендер пройдёт в два этапа: сначала состоится предварительный квалификационный отбор (он продлится до 21 апреля 2025 года, 18:00 по ташкентскому времени), затем — подача технических и финансовых предложений.
По словам министра, более 30 зарубежных компаний выразили интерес к проекту. «В текущем году мы начнём строительные работы», — сообщил Махкамов.
В октябре заместитель министра транспорта Жасурбек Чориев рассказал, что срок строительства самой дороги составит 6 лет и 3 месяца. 64% маршрута будет новым, а 36% дороги реконструировано. Длина трассы составит 314 км, она будет отнесена к категории I-a (автомагистраль) и состоять из шести полос.
Ожидалось, что проект будет состоять из трёх этапов: на первом этапе построят участок Ташкент-Ангрен протяжённостью 78 км, на втором — Ангрен-Пап (93 км), на третьем — Пап-Андижан (143 км). Как следует из объявления Минэкономфина о тендере, первый и второй этапы были объединены. Дорога будет с цементобетонным покрытием.
Стоимость проекта оценивается 4,28 млрд долларов (в номинальных ценах 2023 года). Соглашение о государственно-частном партнёрстве по строительству дороги будет действовать в течение 49 лет. Строительство трассы изначально должно было начаться в 2026 году и завершиться к 2032 году.
Ташкент-Самарканд
Глава Минтранса также рассказал о планах начать строительство платной трассы между Ташкентом и Самаркандом в 2025 году. Речь идёт о шестиполосной дороге общей протяжённостью 300 км.
«После завершения всех проектных документов мы проводим тендер. Строительные работы по этому проекту также запланированы в этом году. Уважаемый президент поставил задачу провести тендер с соблюдением всех правил, но без лишней траты времени, чтобы быстрее начать строительство по двум этим дорогам», — сказал он.
Согласно постановлению о развитии государственно-частного партнёрства на 2024−2030 годы, в декабре прошлого года планировалось определить подрядчика, заключить с ним договор и начать строительство. Работы планируется завершить до конца 2028 года, а затем передать управление частному оператору на основе ГЧП. Предварительная стоимость дороги Ташкент-Самарканд составляет 2,2 млрд долларов.
Президент дал поручения Министерству транспорта о строительстве альтернативных магистралей и по другим загруженным направлениям, повышении удобства и безопасности дорог, организации различных платных услуг.