4 февраль куни Қозоғистон Транспорт вазирлиги 25 декабрда Бокудан Грознийга учган ва Ақтау яқинида ҳалокатга учраган Embraer 190 Azerbaijan Airlines (AZAL) йўловчи самолётининг қулаши бўйича дастлабки ҳисоботни эълон қилди.
Лайнер бортида 67 киши, жумладан, беш нафар экипаж аъзоси бўлган. Самолёт ҳалокати оқибатида 38 киши ҳалок бўлган, 29 киши омон қолган. Йўловчилар орасида Озарбайжон, Россия, Қозоғистон ва Қирғизистон фуқаролари бўлган. Самолёт қулагач, қисман ёниб кетган.
Ҳисоботда айтилишича, Грозний аэродромига қўнишдан олдин самолётнинг сунъий йўлдош навигация тизимлари ишдан чиққан. Лайнерни қўндиришга икки марта муваффақиятсиз уринишдан сўнг экипаж Бокуга қайтишга қарор қилган, аммо самолётнинг асосий бошқарув тизимлари йўқолгани сабабли Ақтау шаҳрига фавқулодда қўнишни сўраган.
«Икки кресло портлади»
Ҳисоботда экипажнинг Грозний ва Ақтау диспетчерлари билан мулоқотидан парчалар келтирилган. Унга кўра, Жаҳон мувофиқлаштирилган вақти (UTC) бўйича соат 05:11 да самолёт Бокуга қайтаётган бўлган.
«Озарбайжон саксон икки қирқ уч Боку бўйлаб юряпмиз», — деган экипаж, шундан сўнг диспетчер баландликка кўтарилишни буюрган.
Соат 05:13:31 да самолёт бортидаги овоз ёзиш қурилмаси товуш зарбасини қайд этган, лайнердаги автопилот ва тортишни автоматик бошқариш тизимининг ўчирилганини билдирувчи овозли сигнал ишга тушган. Бу ҳаво кемасига биринчи ташқи таъсир бўлган.
Соат 05:13:56 да самолётда иккинчи товуш зарбаси қайд этилган. Кема командири борт кузатувчиси билан боғланиб, шундай деган: «2 та ўриндиқ портлади, мен… ммм, яқинлаша олмаяпман, чунки йўловчилар ўрнидан туриб кетишди, уларни ўтқазяпман».
Ёзувлардан маълум бўлишича, капитан кема двигателига қушлар кириб кетган деб ўйлаган, кейинроқ эса «менимча, кислород баллони портлади», деган.
Шикастланиш
Ҳисоботда самолёт конструкцияларининг шикастланишини текшириш натижалари ҳам келтирилган. «Сақланиб қолган бўлакларни дастлабки текширишда фюзеляжнинг дум қисми, киль ва стабилизатор, баландлик ва йўналиш рулларида турли ўлчам ва шаклдаги кўплаб тешиб ўтувчи ва тешиб ўтмайдиган шикастланишлар аниқланди. Шунга ўхшаш шикастланишлар самолётнинг чап двигатели ва чап қанотида, шунингдек, самолёт агрегатлари ва қисмларида ҳам аниқланган. Баъзи жойларда шикастланишлар тўғри тўртбурчак шаклида», — дейилади хабарда.
Комиссия, шунингдек, гидравлик тизимлар ва стабилизаторни бошқариш механизмининг шикастланганини аниқлади.
Мутахассислар шикастланишлардан «кўп миқдордаги бегона объектларни» ажратиб олди. Ҳужжатда кичик металл буюмларнинг фотосуратлари келтирилган.
Ушбу зарарларнинг барчаси «ташқи объектлар» томонидан етказилган бўлиши мумкин, дейилади ҳисоботда, аммо айнан қайсилари эканига аниқлик киритилмаган.
Reuters Озарбайжон ҳукуматидаги манбасига таяниб, ташқи таъсир Россия ракетаси туфайли юзага келганини маълум қилди.
«Озарбайжон томони „Панцирь-С“ ракетасининг бир қисмига эга, у самолётдан олиб чиқилган ва халқаро экспертиза давомида идентификация қилинган», — дейилади хабарда.
Январь ойида Озарбайжон президенти Илҳом Алиев Azerbaijan Airlines самолётининг ҳалокатида «Россия Федерацияси вакиллари» айбдорлигини айтганди. Унинг сўзларига кўра, Грознийда «Ковёр» операцияси (барча учиш аппаратлари учун ёпиқ осмон режими ва ҳавода бўлган барча самолётлар ёки вертолётларни зудлик билан қўндириш ёки маълум бир ҳудуддан олиб чиқиш буйруғи) Embraer 190 ўққа тутилганидан кейин эълон қилинган.
Комиссия ҳисоботида, шунингдек, Embraer 190 Грозний аэродромига қўна олмаган пайтда «Ковёр» режасини жорий этишни муҳокама қилаётган россиялик диспетчерлар ўртасидаги суҳбатнинг бир қисми келтирилган. Уларнинг суҳбатида «15 минутда Грозний „Ковёр“ 50 радиусли» ибораси бир неча бор тилга олинган, аммо бу нимани англатиши номаълум.

Министерство транспорта Казахстана 4 февраля опубликовало предварительный отчёт о расследовании крушения пассажирского самолёта Embraer 190 Azerbaijan Airlines (AZAL), который летел из Баку в Грозный и потерпел крушение под Актау 25 декабря.
На борту лайнера находились 67 человек, в том числе пять членов экипажа. В результате авиакатастрофы 38 человек погибли, 29 выжили. В числе пассажиров были граждане Азербайджана, России, Казахстана и Кыргызстана. При столкновении с землёй самолёт разрушился и частично сгорел.
azerbaijan airlines, азербайджан
В отчёте говорится, что перед посадкой на аэродроме Грозного у самолёта отказали системы спутниковой навигации. После двух неудачных попыток посадить лайнер, экипаж принял решение вернуться в Баку, но из-за потери основных систем управления воздушным судном запросил аварийную посадку в Актау.
«Два кресла взорвались»
В отчёте приводится расшифровка выдержек из переговоров экипажа с диспетчерами в Грозном и Актау. Судя по ней, в 05:11 по всемирному координированному времени (UTC) самолёт стал возвращаться в Баку.
«Азербайджан восемьдесят два сорок три следуем Баку», — сказал экипаж, после чего диспетчер дал команду набирать высоту.
В 05:13:31 бортовой речевой самописец фиксирует звуковой удар, в лайнере сработала звуковая сигнализация отключения автопилота и автомата тяги. Это было первое внешнее воздействие на воздушное судно.
В 05:13:56 в самолёте фиксируется второй звуковой удар. Командир судна связался с бортпроводником, который сказал: «Взорвалось 2 сидения, я … ммм… я не могу подойти, потому что пассажиры встали, я их рассаживаю».
Капитан, как следует из записей, решил, что в двигатель судна попали птицы, а позднее говорит, что, «взорвался кислородный, по-моему, баллон».
Повреждения
В отчёте также приводятся результаты обследования повреждений конструкций самолёта. «Первоначальный осмотр сохранившихся фрагментов выявил множество сквозных и несквозных повреждений разной величины и формы в хвостовой части фюзеляжа, киля и стабилизатора, рулей высоты и направления. Схожие повреждения были обнаружены на левом двигателе и левом крыле воздушного судна, а также на агрегатах и компонентах воздушного судна. В некоторых местах повреждения имеют правильную прямоугольную форму», — говорится в отчете.
Комиссия также обнаружила повреждения гидравлических систем и механизма управления стабилизатором.
Из глухих повреждений специалисты извлекли «большое количество посторонних объектов». В документе приводятся фото небольших металлических предметов.
Все эти повреждения, вероятно, были вызваны «внешними объектами», отмечается в отчёте, но не уточняется какими именно.
Reuters со ссылкой на источник в правительстве Азербайджана сообщило, что внешнее воздействие было вызвано российской ракетой.
«Азербайджанская сторона обладает фрагментом ракеты „Панцирь-С“, который был извлечён из самолёта и идентифицирован в ходе международной экспертизы», — заявил он.
В январе президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что вина за крушение самолёта Azerbaijan Airlines лежит на «представителях Российской Федерации». По его словам, Embraer 190 был обстрелян с земли после того, как в Грозном объявили операцию «Ковёр» (режим закрытого неба для всех летательных аппаратов и приказ на немедленную посадку или выведение из определённой зоны всех находящихся в воздухе самолётов или вертолётов).
В отчёте комиссии также приводится фрагмент переговоров российских диспетчеров, которые обсуждают введение плана «Ковёр» примерно в то время, когда у Embraer 190 не получилось сесть на аэродроме Грозного. В их разговоре несколько раз упоминается фраза «в 15 минут Грозный „Ковёр“ радиусом 50», но что она означает, неизвестно.