2024 йилда Ўзбекистон аҳолисининг умумий даромадлари 896,3 триллион сўмга етди, дейилади президент ҳузуридаги Статистика агентлиги ҳисоботида.
Умумий даромад — аҳоли фаровонлиги даражасининг асосий кўрсаткичларидан бири. У нафақат меҳнат фаолияти ва мустақил иш билан бандликдан, балки мулкдан (фоизлар, дивидендлар, гонорарлар ва бошқалар) ҳамда трансфертлардан (пенсиялар, нафақалар, стипендиялар, пул ўтказмалари) олинган даромадлардан ҳам иборат бўлади. Аҳоли жон бошига тўғри келадиган умумий даромад маълум бир ҳудудда (масалан, мамлакатда) аҳоли томонидан олинган умумий даромаднинг шу ҳудуд аҳолиси сонига нисбатидир. Бу ҳар бир фуқаронинг ўртача қанча даромад олишини баҳолаш ва турли минтақалар ёки мамлакатларнинг турмуш даражасини таққослаш имконини беради.
статистика, статистика агентлиги, аҳолининг умумий даромадлари, умумий даромад
Номинал кўринишда ўсиш 18,5% га, реал ўсиш суръати эса (инфляцияни ҳисобламаганда) 8,1% га етди. 2023 йилда бу кўрсаткичлар мос равишда 15% ва 4,6% ни ташкил этганди, яъни даромадларнинг ўсиш суръатлари яхшиланди.
Яхшиланиш аҳоли жами даромадларининг бир қисми сифатида якка тартибдаги бандликдан олинадиган даромадлар норасмий иқтисодиётни ҳисобга олган ҳолда қайта кўриб чиқилиши натижасида рўй берди, бу 26 триллион сўмга баҳоланди. Ушбу рақамларни ҳисобига 2023 йилда ЯИМ 1,19 квадриллион сўм ёки 101,6 миллиард долларгача (аввал — 1,06 квадриллион сўм ёки 86,1 миллиард доллар) ўсди. ЯИМ 2024 йил учун ҳам ошди.
Аҳоли жон бошига умумий даромадлар 16,1% (инфляция ҳисобига — 5,9%) — йилига 20 миллион сўмдан 24,1 миллион сўмгача (ойига 2 миллион сўм) ошди. Ўтган йилнинг шу даврида ўсиш 12,6% ва 2,4% ни ташкил қилган.
Аҳоли жон бошига ўртача номинал умумий даромадлар Тошкент шаҳрида ўртача республика кўрсаткичидан юқори бўлди. Пойтахтда у 44,4 миллион сўмдан 60,6 миллион сўмгача ўсди, Навоий вилоятида — 31,4 миллион сўмдан 38,1 миллион сўмгача, Бухоро вилоятида — 23,5 миллион сўмдан 27,5 миллион сўмгача, Тошкент вилоятида — 20,7 миллион сўмдан 25,1 миллион сўмгача.
2023 йил охирида Хоразм вилояти ҳам рўйхатда эди, аммо ўтган йили бу кўрсаткич (23,4 миллион сўм) республика бўйича ўртача даражадан пастроқ бўлди.
Энг паст кўрсаткичлар Наманган вилоятида (16,85 миллион сўм), Қорақалпоғистонда (16,86 миллион сўм) ва Сурхондарё вилоятида (17,88 миллион сўм) қайд этилди. Ўтган йилга нисбатан Қорақалпоғистон Наманган вилоятидан юқорироқ бўлди.
Аҳоли жон бошига даромадларнинг энг юқори реал ўсиши Тошкент шаҳри (+15,4%), Навоий (7,9%) ва Тошкент (6,4%) вилоятларида қайд этилди.
Сурхондарё, Наманган ва Фарғона вилоятларида аҳолининг реал даромадлари бироз ўсди — мос равишда 0,2%, 0,5% ва 1,1%.
Ҳудудлар ўртасидаги табақаланиш кучайди. Бир йил давомида энг бой учта ва энг камбағал учта ҳудуд орасидаги аҳоли жон бошига даромадлар фарқи 2,3 баравардан 2,4 баробаргача ошди. Таққослаш учун: 2020 йилда бу фарқ 2,15 бараварга тенг эди. Тошкент шаҳри ва энг камбағал минтақа (Наманган вилояти) ўртасидаги даромадлар фарқи 3,32 дан 3,6 баробаргача ошди.
Даромадлар тузилиши
Даромадлар таркибида меҳнат фаолияти улуши (ёлланма ишчилар ва ўзини банд қилганлар) 63,6% дан 62,8% га камайди. Ёлланма ишчиларнинг даромадлари 2023 йилдаги 16,4% га нисбатан 19%, ўзини банд қилганларники эса 17,5% га нисбатан 15,9% ошди.
Трансфертлар (пул ўтказмалари, нафақалар, пенсиялар, стипендиялар)дан олинган даромадлар улуши ҳам камайди — 26,5% дан 26% гача. Уларнинг номинал ўсиши 13,7% ни ташкил этди (инфляция билан — 3,9%).
Аҳолининг умумий даромадларида хориждан келиб тушган пул ўтказмаларининг улуши 16,9% дан 16,5% га камайди. Пул ўтказмалари асосан Андижон (жами даромаддаги улуши — 27,6%), Фарғона (25,6%) ва Хоразм (22,8%) вилоятлари аҳолисига келиб тушяпти.

В 2024 году общий объем совокупного дохода населения Узбекистана достиг 896,3 трлн сумов, следует из доклада Агентства статистики при президенте.
Совокупный доход — один из главных показателей уровня благополучия населения. Он состоит не только из доходов от трудовой деятельности и самостоятельной занятости, но и доходов от собственности (процентов, дивидендов, гонораров и т. д.) и от трансфертов (пенсий, пособий, стипендий, денежных переводов). Совокупный доход на душу населения — это общий доход региона, делённый на число его жителей. Он позволяет оценить, сколько дохода в среднем получает каждый житель и сколько используется для сравнения уровня жизни в разных регионах или странах.
агентство статистики, совокупные доходы, совокупные доходы населения, статистика
В номинальном выражении рост достиг 18,5%, а реальные темпы роста (за вычетом инфляции) — 8,1%. В 2023 году эти показатели составляли 15% и 4,6% соответственно, то есть показатели роста доходов улучшились.
Улучшение произошло вследствие того, что доходы от самостоятельной занятости в составе совокупных доходов населения были пересмотрены с учётом неформальной экономики, она была оценена в 26 трлн сумов. С учётом этих цифр ВВП 2023 года увеличился до 1,19 квадриллиона сумов, или $101,6 млрд (ранее — 1,06 квадриллиона сумов, или $86,1 млрд). Вырос также ВВП за 2024 год.
Совокупный доход на душу населения вырос на 16,1% (с учётом инфляции — на 5,9%) — с 20 млн до 24,1 млн сумов в год (2 млн сумов в месяц). За этот период прошлого года рост составлял 12,6% и 2,4%.
Среднедушевой номинальный совокупный доход населения оказался выше среднего значения по стране в Ташкенте. В столице он вырос с 44,4 млн до 60,6 млн сумов, в Навоийской области — с 31,4 млн до 38,1 млн сумов, в Бухарской — с 23,5 млн до 27,5 млн сумов, в Ташкентской — с 20,7 млн до 25,1 млн сумов.
По итогам 2023 года Хорезмская область также была в списке, но в прошлом году показатель (23,4 млн сумов) упал ниже среднереспубликанского значения.
Самые низкие показатели зафиксированы в Наманганской области — 16,85 млн сумов, в Каракалпакстане — 16,86 млн сумов и Сурхандарьинской области — 17,88 млн сумов. По сравнению с предыдущим годом Каракалпакстан оказался выше Наманганской области.
Наивысший реальный рост доходов на душу населения показали Ташкент (+15,4%), Навоийская (7,9%) и Ташкентская (6,4%) области.
В Сурхандарьинской, Наманганской и Ферганской областях реальные доходы увеличились незначительно — на 0,2%, 0,5% и 1,1% соответственно.
Расслоение между регионами усилилось. За год разница в доходах на душу населения между тремя самыми богатыми и тремя самыми бедными регионами увеличилась с 2,3 раза до 2,4 раза. Для сравнения: в 2020 году этот разрыв составлял 2,15 раза. Разница в доходах между Ташкентом и самым бедным регионом (Наманганская область) выросла с 3,32 до 3,6 раза.
Структура доходов
В структуре доходов доля трудовой деятельности (наёмные работники и самозанятые) снизилась с 63,6% до 62,8%. Доходы наёмных работников выросли на 19% против 16,4% в 2023 году, самозанятых — на 15,9% против 17,5%.
Доля доходов от трансфертов (денежные переводы, пособия, пенсии, стипендии) тоже уменьшилась — с 26,5% до 26%. Их номинальный рост составил 13,7% (с учётом инфляции — 3,9%).
Доля денежных переводов, полученных из-за границы, в совокупном доходе населения сократилась с 16,9% до 16,5%. Больше всего от переводов зависят жители Андижанской (доля в общих доходах — 27,6%), Ферганской (25,6%) и Хорезмской (22,8%) областей.