Давлат хавфсизлик хизмати ва Ички ишлар вазирлиги тузилмалари 3−4 февраль кунлари мамлакат бўйлаб «Қорадори» кенг кўламли тадбирларининг дастлабки босқичини ўтказди, деб хабар берди ДХХ матбуот хизмати.
Гиёҳвандлик ва кучли таъсир қилувчи дори воситаларининг ноқонуний муомаласини чеклаш мақсадида 653 та махсус тадбир ўтказилган. Тадбирлар давомида 112 кг 257 гр гиёҳвандлик воситалари (героин, опий, гашиш ва синтетик гиёҳвандлик воситалари), 8601 дона кучли таъсир қилувчи дори воситалари мусодара қилинди. Шунингдек, ноқонуний муомаладан олинган 287 минг 460 АҚШ доллари ва 569 миллион сўм далилий ашё сифатида расмийлаштирилди.
222 та жиноят иши қўзғатилиб, 228 нафар шахс жиноий жавобгарликка, 64 нафар шахс маъмурий жавобгарликка тортилиши таъминланди. Қидирувда бўлган 47 нафар шахс ушланди. Шунингдек, 357 нафар шахс билан профилактик суҳбат ўтказилиб, 231 нафари расмий огоҳлантирилди.
Қайд этилишича, тадбирлар давомида 175 та «тиғ», 58 та «бита», 24 та «кастет» ва 77 та қурол мусодара қилинган.

В Узбекистане 3−4 февраля прошёл первый этап широкомасштабной операции «Корадори» («Чёрный мак»), направленной на борьбу с незаконным оборотом наркотиков, сообщила Служба государственной безопасности.
В рамках операции, проведённой совместно с Министерством внутренних дел, было организовано 653 специальных мероприятия. В результате изъято 112,3 кг наркотических веществ, включая героин, опий, гашиш и синтетические наркотики, а также 8601 единица сильнодействующих лекарственных препаратов.
Кроме того, в качестве вещественных доказательств задокументированы денежные средства, предположительно полученные от наркоторговли: 287,5 тысяч долларов и 569 млн сумов.
По итогам операции возбуждено 222 уголовных дела, к уголовной ответственности привлечены 228 человек, ещё 64 привлечены к административной ответственности. Задержаны 47 разыскиваемых лиц, проведены профилактические беседы с 357 гражданами, 231 из них вынесено официальное предупреждение.
В ходе мероприятий были также изъяты 175 ножей, 58 бит, 24 кастета и 77 единиц огнестрельного оружия.
В СГБ подчеркнули, что оперативные действия по стабилизации криминогенной обстановки будут продолжены «и в других направлениях».
31 января СГБ сообщила об изъятии более 111 кг наркотиков, часть которых была доставлена из Таджикистана. Задержаны граждане этой страны.