Ўзбекистон ва Малайзия муҳим минераллар соҳасида лойиҳаларни амалга оширишга келишиб олди. Бу ҳақда 5 февраль куни Инвестициялар, саноат ва савдо вазири Лазиз Қудратов «Ўзбекистон 24» телеканалига берган интервьюсида маълум қилди.
Унинг сўзларига кўра, Ўзбекистон ва Малайзия иқтисодиётлари бир-бирини тўлдиради, бу электроника ва яримўтказгичлар соҳасида саноат кооперацияси учун имкониятлар очади.
Вазирлик раҳбари Ўзбекистон муҳим минераллар ва ресурсларнинг улкан захираларига эга эканлигини таъкидлади, бу эса «саноатни ривожлантиришнинг янги босқичига ўтиш, яримўтказгичлар учун компонентлар ишлаб чиқаришни йўлга қўйиш» имконини беради.
«Биз Малайзиянинг учта етакчи ўйинчилари билан юқори тозаликдаги монокристалл ва поликристалл кремний, шунингдек, ўта тоза графит ишлаб чиқариш бўйича қўшма лойиҳаларни яратишни назарда тутувчи келишувларга эришдик. Охиргиси нафақат яримўтказгичлар саноатида, балки ядро энергетикасида, космик соҳада ҳам қўлланилади,» — деди у.
Малайзия компаниялари билан ҳамкорлик Ўзбекистон иқтисодиёти ва маҳаллий корхоналарни ривожлантиришнинг янги босқичига олиб чиқади, деди вазир.
Малайзиялик ҳамкорлар яримўтказгичлар ишлаб чиқариш соҳасида ўзбекистонлик мутахассислар учун ҳам назарий, ҳам амалий таълимни ўз ичига олган алоҳида малака ошириш дастурини ишга туширади.
«Иккинчи муҳим йўналиш — бу кимё. Малайзиянинг етакчи компаниялари билан биргаликда қурилиш материаллари, бўёқлар, фармацевтика маҳсулотлари каби муҳим тармоқлар учун муҳим бўлган кимё ва компонентлар ишлаб чиқариш бўйича янги корхоналар ташкил этмоқдамиз, янги ишбилармонлик ташаббусларини бошламоқдамиз. Малайзия биз билан технологияларни баҳам кўради ва мамлакатимизда ушбу йўналишларга сармоя киритади», — деди Лазиз Қудратов.
Томонлар автомобилсозлик, озиқ-овқат хавфсизлиги ва озиқ-овқат саноати соҳаларида ҳам ҳамкорлик қилиш ниятида.
Ўзбекистон ва Малайзия барча лойиҳаларнинг амалга оширилиш ҳолатини онлайн кузатиб бориш имконини берувчи қўшма платформа яратишни режалаштирмоқда. Ҳар чоракда икки давлат раҳбарларига эришилган келишувлар ва лойиҳалар ижросининг бориши тўғрисида ахборот берилади.
Эслатиб ўтамиз, Ўзбекистондаги энг йирик графит конларидан бири Бухоро вилоятининг Пешку туманида жойлашган Тасказган конидир. Ушбу кондаги графит захиралари 6,2 млн тонна, прогноз ресурслари эса 40 млн тонна атрофида баҳоланмоқда.
Малайзиялик тадбиркорлар учун Тошкент вилоятида барча имтиёзларга эга махсус иқтисодий зона ташкил этилди. Уларни Ўзбекистонга сармоя киритишга чақириб, ҳар бир лойиҳа бўйича алоҳида ҳукумат қарори қабул қилинишини таъкидлади.

Узбекистан и Малайзия договорились реализовать проекты в сфере критически важных минералов. Об этом 5 февраля в интервью телеканалу «Узбекистан 24» заявил министр инвестиций, промышленности и торговли Лазиз Кудратов.
По его словам, экономики Узбекистана и Малайзии взаимодополняют друг друга, что открывает возможности для промышленной кооперации в сфере электроники и полупроводников.
Глава МИПТ указал, что Узбекистан обладает огромными запасами критических минералов и ресурсов, которые позволяют «нам перейти на новый этап промышленного развития, создавать производства компонентов для полупроводников».
«У нас есть договорённости с тремя ведущими игроками Малайзии, которые предусматривают создание совместных проектов по производству высокочистого монокристаллического и поликристаллического кремния, а также ультрачистого графита. Последний используется не только в полупроводниковой промышленности, но и в ядерной энергетике, в космической отрасли», — рассказал он.
Сотрудничество с малайзийскими компаниями позволит экономике Узбекистана и отечественным предприятиям выйти на новый уровень развития, указал министр.
Партнёры из Малайзии также запустят отдельную программу повышения квалификации узбекистанских специалистов в области производства полупроводников, включая как теоретическое, так и практическое обучение.
«Второе важное направление — это химия. Совместно с ведущими компаниями из Малайзии мы создаём новые предприятия по производству тонкой химии и компонентов, которые критически важны для таких отраслей, как производство строительных материалов, красок, фармацевтической продукции. Малайзия будет делиться с нами технологиями и инвестировать в эти направления в нашей стране», — подчеркнул Лазиз Кудратов.
Стороны намерены сотрудничать также в автомобилестроении, продовольственной безопасности и пищевой индустрии.
Узбекистан и Малайзия планируют создать совместную платформу, которая позволит в онлайн-режиме отслеживать статус реализации всех проектов. На ежеквартальной основе главам обоих государств будут докладывать о ходе реализации договорённостей и проектов.
Отметим, что одним из крупнейших месторождений графита в Узбекистане является Тасказганское, расположенное в Пешкунском районе Бухарской области. Запасы графита на этом месторождении оцениваются в 6,2 млн тонн, а прогнозные ресурсы — около 40 млн тонн.
Для предпринимателей из Малайзии создана специальная экономическая зона в Ташкентской области со всеми преференциями, сообщил ранее президент Узбекистана. Он пригласил их инвестировать в Узбекистан, отметив, что по каждому проекту будет издано отдельное решение правительства.
По итогам переговоров президента Узбекистана Шавката Мирзиёева и премьер-министра Малайзии Анвара Ибрагима в Куала-Лумпуре заключены соглашения о сотрудничестве в таможенных делах, высшем образовании, здравоохранении, протокол о сотрудничестве в сфере развития «умных» городов и план углубления партнёрства в борьбе с коррупцией на 2025−2026 годы.
Президент также поддержал планы малайзийской Petronas по реализации в Узбекистане проектов глубокой переработки сырья и «зелёной» энергетики. Приоритетные направления сотрудничества — геологоразведка и освоение месторождений углеводородов.