Президент 5 февраль куни Куала-Лумпурга расмий ташрифи чоғида Тошкент вилоятида Малайзия компаниялари учун махсус иқтисодий зона ташкил этилганини маълум қилди.
«Биз Малайзия компаниялари учун барча имтиёзларга эга иқтисодий зона очдик. Бу нима дегани? Бутун дунё ҳамжамияти тадбиркорлари учун қандай имкониятлар очилган бўлса, сизларга ҳам алоҳида бўлади. Ўзим назорат қиламан. Ер тайёр, коммуникация тайёр», — деди у «Ўзбекистон 24» телеканалидаги репортажда.
Давлат раҳбари Ўзбекистон билан Малайзия ўртасидаги масофа узоқлигини, бироқ «ҳамкорлик учун кучли ирода ва хоҳиш юксаклигини» қайд этди.
Ўзбекистон президенти Малайзия бош вазири Анвар Иброҳим билан энергетика, сунъий интеллект, қишлоқ хўжалиги ва таълим соҳаларидаги лойиҳаларни, шунингдек, маълумотлар марказларини яратиш масалаларини муҳокама қилганини қўшимча қилди.
«Биз биргаликда кўп-кўп масалаларни келишиб олдик, ечими йўқ бирорта масала қолмади. Вақт шиддат билан тез ўтяпти. Бугунги келишувларни амалда бажариш учун нима керак бўлса, ўша шароитларни яратишга тайёрмиз. Бизда хоҳиш бор, сизларда технология бор. Ана шу хоҳиш ва технологияни бирлаштирсак, жуда улкан натижалар бўлишига ишонаман», — деди Шавкат Мирзиёев.
Давлат раҳбари 2016 йилда Ўзбекистонга 1 млрд доллар, 2024 йили эса 35 млрд доллар хорижий инвестиция киритилгани хорижий инвесторларнинг ишончидан далолат эканини таъкидлади.
Президент Малайзиядан келган тадбиркорлар ва ҳамкорларга шахсан ўзи кафолат бераётганини айтди.
«Ҳар битта лойиҳангиз бўйича Вазирлар Маҳкамасининг алоҳида қарори чиқади, масъул ва жавобгар бўлади. Биз биродарим [Анвар Иброҳим] билан, албатта, назоратга оламиз. Ўзбекистон сизлар учун очиқ эканлигига ишонишингиз керак. Ўзбекистон сизлар учун Ўрта Осиёга дарвоза. Биз очиқлик сиёсати билан кутиб олишга ҳарвақт тайёрмиз», — деди давлат раҳбари.
Шавкат Мирзиёев ва Анвар Иброҳимнинг Куала-Лумпур шаҳрида бўлиб ўтган музокаралари якунлари бўйича божхона, олий таълим, соғлиқни сақлаш соҳаларида ҳамкорлик тўғрисида битимлар, «ақлли» шаҳарларни ривожлантириш соҳасида ҳамкорлик тўғрисида баённома ва 2025−2026 йилларга мўлжалланган коррупцияга қарши курашиш бўйича ҳамкорликни чуқурлаштириш режаси имзоланди.
Президент Малайзиянинг Petronas компанияси Ўзбекистонда хомашёни чуқур қайта ишлаш ва «яшил» энергетика лойиҳаларини амалга ошириш борасидаги истиқболли режаларни қўллаб-қувватлади. Ҳамкорликнинг устувор йўналишлари геология-қидирув ишларини олиб бориш ва истиқболли углеводород конларини ўзлаштириш бўлади.

Президент Узбекистана в рамках официального визита в Куала-Лумпур 5 февраля объявил о создании специальной экономической зоны в Ташкентской области для компаний из Малайзии.
«Мы открыли экономическую зону со всеми преференциями для компаний из Малайзии. Что это означает? У вас будут такие отдельные возможности, которые мы открыли для предпринимателей, всего мирового сообщества. Я сам возьму это под контроль. Земля готова, коммуникации готовы», — сказал он в сюжете телеканала «Узбекистан 24».
Глава государства отметил большое расстояние между Узбекистаном и Малайзией, но заявил «о сильной воле и желании для партнёрства».
Президент Узбекистана добавил, что обсудил с премьер-министром Малайзии Анваром Ибрагимом проекты в сферах энергетики, искусственного интеллекта, цифровых технологий, сельского хозяйства и образования, а также создание дата-центров.
«Мы обсудили множество вопросов и достигли договорённостей. Не осталось ни единого нерешённого вопроса. Время движется стремительно. Мы готовы создать все необходимые условия для реализации на практике достигнутых соглашений. У нас есть желание, у вас — технологии. Я верю, что мы достигнем высоких результатов, если соединим это желание и технологии», — отметил Шавкат Мирзиёев.
Глава государства сообщил, что в 2016 году в Узбекистан поступил 1 млрд долларов иностранных инвестиций, а в прошлом году — 35 млрд долларов, что «говорит о доверии зарубежных инвесторов».
Президент заявил, что лично даёт гарантии для предпринимателей и партнёров из Малайзии.
«По каждому вашему проекту выйдет отдельное решение Кабинета министров, будут определены ответственные лица. Я и мой друг [Анвар Ибрагим] обязательно возьмём это под контроль. Вы должны верить, что Узбекистан открыт для вас. Узбекистан — это ворота Центральной Азии. Мы всегда готовы встретить вас с политикой открытости», — подчеркнул глава государства.
По итогам переговоров президента Узбекистана Шавката Мирзиёева и премьер-министра Малайзии Анвара Ибрагима в Куала-Лумпуре заключены соглашения о сотрудничестве в таможенных делах, высшем образовании, здравоохранении, протокол о сотрудничестве в сфере развития «умных» городов и план углубления партнёрства в борьбе с коррупцией на 2025−2026 годы.
Президент также поддержал планы малайзийской Petronas по реализации в Узбекистане проектов глубокой переработки сырья и «зелёной» энергетики. Приоритетные направления сотрудничества — геологоразведка и освоение месторождений углеводородов.