ЕХҲТ Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бюроси (ДИИҲБ) Тожикистонда 2 март куни бўлиб ўтадиган парламент сайловларини кузатувчи миссиясини мамлакат ҳукумати томонидан кафолат йўқлиги сабабли бекор қилди. Бу ҳақда ташкилот сайтида хабар берилди.
«Тожикистонда бўлиб ўтадиган парламент сайловларини кузатишимиз энди имконсиз эканидан чуқур афсусдамиз. Аммо кузатувчиларимиз сайлов кунига бир ойдан камроқ вақт қолганида ўз вазифаларини бажара олиши учун расмий кафолатларнинг йўқлиги кузатувдан бош тортишимизни муқаррар қилди», — деди ДИИҲБ директори Мария Телалян.
ДИИҲБ 22 январь куни кузатув миссиясини очганди, бироқ Душанбеда жойлашган экспертлар гуруҳи ишни бошлай олмади. «ДИИҲБ экспертлари ва халқаро кузатувчилар сайловни кузатиш учун зарур бўлган аккредитацияни олишлари тўғрисида кафолатларнинг йўқлиги муаммога ойдинлик киритишга бўлган кўплаб уринишлар ва расмийлардан расмий жавоб бериш муддатининг узайтирилиши ортидан содир бўлди», — дейилади баёнотда.
Ташкилотнинг қайд этишича, ДИИҲБ сайловни кузатиш бўйича миссияларни давлатлар таклифига биноан жўнатади ва мезбон ҳукуматлар уларнинг «самарали ва тўсқинликсиз ишлаши» учун шарт-шароитларни таъминлаши керак. «Аккредитация билан боғлиқ давом этаётган ноаниқлик жараённинг яхлитлигини бузади», — дейилади баёнотда.
ДИИҲБ миссияси таркибига Тожикистон пойтахтидаги 11 нафар халқаро эксперт ва 29 январдан бошлаб бутун мамлакат бўйлаб жойлаштирилиши режалаштирилган 22 нафар узоқ муддатли кузатувчи киритилганди. Бюро, шунингдек, сайловга бир неча кун қолганда 150 нафар қисқа муддатли кузатувчи келишини сўрашни режалаштирганди.
Кузатув якунлари бўйича миссия анъанавий тарзда сайлов жараёнини баҳолаш ва эксперт тавсияларидан иборат оралиқ ва якуний ҳисоботни эълон қилади.

Бюро по демократическим институтам и правам человека ОБСЕ (БДИПЧ) отменило миссию по наблюдению за парламентскими выборами в Таджикистане, которые пройдут 2 марта, из-за отсутствия гарантий со стороны властей страны. Об этом сообщается на сайте организации.
«Мы глубоко сожалеем, что наше наблюдение за предстоящими парламентскими выборами в Таджикистане больше не будет возможным. Но отсутствие формальных гарантий того, что наши наблюдатели смогут выполнять свою работу менее чем за месяц до дня выборов, сделало наш отказ от наблюдения неизбежным», — заявила директор БДИПЧ Мария Телалян.
БДИПЧ открыло миссию по наблюдению 22 января, но группа экспертов, базирующихся в Душанбе, не смогла приступить к работе. «Продолжающееся отсутствие гарантий того, что эксперты БДИПЧ и международные наблюдатели получат аккредитацию, необходимую для наблюдения за выборами, последовало за многочисленными попытками добиться ясности по этому вопросу и продлением срока официального ответа от властей», — говорится в сообщении.
В организации отметили, что БДИПЧ направляет миссии по наблюдению за выборами по приглашению государств, а принимающие правительства должны обеспечить условия для их «эффективной и беспрепятственной работы». «Длительная неопределённость вокруг аккредитации подрывает целостность этого процесса», — подчёркивается в сообщении.
Миссия БДИПЧ включала 11 международных экспертов в столице Таджикистана и 22 долгосрочных наблюдателей, которых планировалось направить по всей стране с 29 января. Бюро также планировало запросить 150 краткосрочных наблюдателей, которые должны были приехать за несколько дней до выборов.
По результатам наблюдения миссия традиционно выпускает промежуточный и итоговый отчёт с оценками процесса выборов и рекомендациями экспертов.