Пенсия жамғармаси Ўзбекистондан ташқарига чиқиб, 3 ойдан ортиқ вақт мобайнида қайтиб келмаган фуқароларга пенсияни тўлаш вақтинча тўхтатиб турилишини хабар қилганди. «Газета.uz» ўқувчиларидан бири февраль ойида хорижда бўлмаган пенсионер онаси нафақасини олмаганини маълум қилди.
Жамғарма хабарида «Давлат пенсияларини тайинлаш ва тўлаш тартиби тўғрисидаги низом«га мувофиқ, вақтинча тўхтатилган пенсияни тўлаш пенсионер Ўзбекистонга қайтиб келгандан сўнг қайта тикланиши айтилганди.
Фуқаро Ўзбекистонга қайтиб келгандан сўнг олинмай қолган ойлардаги пенсиясини олиш ҳуқуқига эга. Лекин бу пенсияни олиш мақсадида мурожаат этилганидан олдинги 24 ойдан ошмаган давр учунгина тааллуқли.
Ушбу тартиб низомнинг 159-бандида мустаҳкамланган бўлиб, бу норма ўтган йилнинг 30 октябрида киритилган.
Пенсия тўловлари қуйидаги ҳолларда ҳам тўхтатилади:
• пенсия тўлаш муддати тугаганда;
• муддатидан олдин тайинланган ёшга доир пенсия олувчи ишга кирганида;
• тегишли ташкилот орқали кетма-кет 3 ойдан ортиқ пенсия олинмаганда;
• пенсионер озодликдан маҳрум этилганда (манзил-колонияларда жазони ўтаётган шахслар бундан мустасно);
• пенсионер руҳий ҳолати бузилган шахслар учун Ижтимоий қўллаб-қувватлаш марказларида яшаганда;
• пенсионер пенсия тўловларини тўхтатиб туриш тўғрисида ариза ёки сўровнома орқали мурожаат қилганида;
• суриштирув, тергов органларидан ва суддан яшириниб юрган, жиноий жазони ўташдан бўйин товлаётган шахсларни қидиришга эълон берилганда, бедарак йўқолганда;
• ишончнома берган шахс унга тайинланган пенсияга ҳуқуқни тасдиқлаш учун белгиланган муддатда келмаганда.
Қонун ҳужжатларида назарда тутилган бошқа ҳолларда ҳам пенсия тўловлари тўхтатилиши мумкин.
Пенсия тўловларини қайта тиклаш пенсионер ёки унинг қонуний вакили томонидан Пенсия жамғармаси бўлимига ариза ва шахсни тасдиқловчи ҳужжат билан шахсий мурожаат қилиш орқали амалга оширилади.
Чет элга чиқмаганларга ҳам пенсия тўламаслик?
«Газета.uz»га мурожаат қилган ўқувчи февраль ойида пенсионер бўлган онаси нафақасини олмагани ҳақида хабар берди. Вазият ўрганилганда маълум бўлдики, банкка нафақа олувчининг уч ойдан ортиқ муддатга мамлакатдан чиқиб кетгани ҳақида хат келиб тушган. Шу билан бирга, унинг сўзларига кўра, пенсионер чет элга чиқмаган, лекин ноябрь ойида хорижга чиқиш паспорти олиш учун мурожаат қилган.
Аёл четга чиқиш муҳри босилмаганини кўрсатиш учун «загранпаспорт»ини банкка олиб борган. У ерда унга янги дастур амалда экани, бунда агар шахс 2015 йилдан буён чет элга чиққан бўлса ва қайтиб келгач профилактика инспектори орқали «рўйхатдан ўтмаса», шахс пенсия олувчилар рўйхатидан автоматик равишда чиқариб ташланиши айтилган.
Ўқувчининг сўзларига кўра, унинг онаси охирги марта 2018 йилда хорижга чиққан, бироқ нафақасини 2019 йилдангина ола бошлаган, бу вазиятни ноаниқлаштирмоқда.
Четга саёҳат ҳақидаги маълумотлар Адлия вазирлиги ҳузуридаги Персоналлаштириш агентлиги орқали текширилади. Бироқ Персоналлаштириш агентлиги фуқароларнинг мамлакатдан ташқарига саёҳатлари ҳақидаги маълумотларга тўғридан-тўғри кириш ҳуқуқига эга ёки йўқлиги маълум эмас. Қоидага кўра, бундай маълумотлар чегара назорати органлари ва Ички ишлар вазирлигининг юрисдикцияси остида бўлади.
Пенсия жамғармасининг маълум қилишича, «бундай ҳолатлар жамғарма томонидан Персоналлаштириш агентлиги билан биргаликда ўрганилмоқда ва бу каби муаммоларни бартараф этиш чоралари кўрилмоқда».
1 январь ҳолатига кўра, Ўзбекистонда пенсия олувчилар сони 4,1 миллион кишини ташкил этади, улардан 3,4 миллион нафари кексалик, 461 минг нафари ногиронлик, 243,4 минг нафари боқувчисини йўқотганлик нафақасини олади.
Республика бўйича ўртача пенсия миқдори 1,43 миллион сўм, Тошкент шаҳрида эса 1,96 миллион сўмга тўғри келади.

Внебюджетный Пенсионный фонд при Министерстве экономики и финансов прокомментировал порядок выплаты пенсий пенсионерам, выехавшим из Узбекистана на длительный срок.
Согласно положению о порядке назначения и выплаты государственных пенсий, если пенсионер выезжает за пределы Узбекистана и не возвращается в течение более чем трёх месяцев, выплата пенсии временно приостанавливается.
После возвращения в Узбекистан выплата пенсии возобновляется. Гражданин имеет право получить невыплаченные пенсии за пропущенные месяцы, но не более чем за 24 месяца, предшествующих дате обращения.
Такой порядок закреплён в пункте 159 положения, куда эта норма была включена 30 октября прошлого года.
Выплата пенсии также приостанавливается в следующих случаях:
• истечение срока выплаты пенсии;
• выход на работу получателя досрочной пенсии по возрасту;
• не получение пенсии через соответствующую организацию в течение более 3 месяцев подряд;
• лишение свободы пенсионера (исключение — лица, отбывающие наказание в колониях-поселениях);
• проживание пенсионера в Центре социальной поддержки для лиц с психическими расстройствами;
• заявление пенсионера о приостановке выплаты пенсии;
• объявление пенсионера в розыск за уклонение от следствия, суда или исполнения наказания, либо его безвестное исчезновение;
• неявка доверенного лица, получающего пенсию за пенсионера, в установленный срок для подтверждения этого права.
Выплата пенсии также может быть приостановлена и в других случаях, предусмотренных законодательством.
Возобновление выплаты пенсии возможно после личного обращения пенсионера или его законного представителя в отдел Пенсионного фонда с заявлением и документом, удостоверяющим личность.
Приостановка пенсии без выезда за границу?
Одна из читательниц «Газеты.uz» сообщила, что в феврале её мать-пенсионерка не получила пенсию. При изучении ситуации выяснилось, что банк получил письмо, в котором сообщалось о выезде получателя пенсии за границу на срок более чем три месяца. При этом, по её словам, пенсионерка не выезжала за границу, но оформляла заграничный паспорт в ноябре.
Женщина обратилась в банк, чтобы показать загранпаспорт без штампов о выезде. Там ей сообщили, что действует новая программа, которая автоматически исключает человека из списка получателей пенсии, если человек с 2015 года выезжал за границу и «не отметился» у инспектора профилактики по возвращении.
По словам читательницы, её мать в последний раз была за границей в 2018 году, но получать пенсию начала только с 2019 года, что делает ситуацию не вполне понятной.
Информация о выезде сверяется через Агентство персонализации при Министерстве юстиции. Однако не известно, имеет ли Агентство персонализации прямой доступ к данным о выезде граждан за пределы страны. Как правило, такие сведения находятся в ведении органов пограничного контроля и Министерства внутренних дел.
В Пенсионном фонде заявили: «Такие случаи изучаются фондом совместно с Агентством персонализации, принимаются меры по устранению таких проблем».
По состоянию на 1 января в Узбекистане число получателей пенсий составляет 4,1 миллиона человек, из них 3,4 миллиона — пенсии по возрасту, 461 тысяча — по инвалидности, 243,4 тысячи — по потере кормильца.