2024 йилда ўзбекистонликларга 1 миллиард рўйхатдан ўтган чеклар учун 1,052 триллион сўм кешбэк тўланди. Бу ҳақда Солиқ қўмитасининг Fiskal tahlillar Telegram канали хабар берди.
Энг кўп кешбэкни Тошкент (412,2 млрд сўм), Тошкент (107,1 млрд сўм) ва Самарқанд (93,2 млрд сўм) вилоятлари истеъмолчилари олган. Энг кам тўловлар Сурхондарё (28,5 млрд сўм), Жиззах (22,5 млрд сўм) ва Сирдарё (15,5 млрд сўм) вилоятларида қайд этилган.
Эслатиб ўтамиз, 2022 йилдан бошлаб чакана савдо, умумий овқатланиш ва маиший хизмат кўрсатиш соҳасидаги чекларни рўйхатдан ўтказган фуқаролар 1 фоиз кешбэк олиши мумкин. Шу йилнинг ўзида қарийб 2 миллион истеъмолчига 773 млрд сўмлик тўловлар амалга оширилган.
2024 йилдан бошлаб қайтаришнинг максимал миқдори БҲМнинг 60 баравари, яъни ойига 22,5 миллион сўм билан чекланади.
23 январь куни бўлиб ўтган йиғилишда президентга янги уй сотиб олган фуқароларга маблағларнинг бир қисмини кешбэк шаклида қайтариш бўйича таклифлар ишлаб чиқиш топширилганди.

За 2024 год узбекистанцам выплачено 1,052 трлн сумов кешбэка за 1 млрд зарегистрированных чеков. Об этом сообщил Telegram-канал Налогового комитета Fiskal tahlillar.
Наибольшую сумму кешбэка получили потребители в Ташкенте (412,2 млрд сумов), Ташкентской (107,1 млрд сумов) и Самаркандской (93,2 млрд сумов) областях. Наименьшие выплаты зафиксированы в Сурхандарьинской (28,5 млрд сумов), Джизакской (22,5 млрд сумов) и Сырдарьинской (15,5 млрд сумов) областях.
Напомним, с 2022 года граждане, регистрирующие чеки из розничной торговли, общепита и сферы бытовых услуг, могут получать 1% кешбэка. В том же году около 2 млн потребителей получили выплаты на общую сумму 773 млрд сумов.
С 2024 года максимальная сумма возврата ограничена 60-кратным размером БРВ, что составляет 22,5 млн сумов в месяц.
23 января на совещании у президента было поручено разработать предложения по возврату части средств в виде кешбэка гражданам, приобретающим новое жилье.