Ўзбекистонда хизматлар соҳасида рақобатбардошликни ошириш бевосита ҳудуд ва тармоқларни рақамлаштириш даражаси билан боғлиқ, дея таъкидлади президент Шавкат Мирзиёев 7 февралдаги йиғилишда.
Давлат раҳбари ўтган йилнинг июнь ойида темирйўл ва авиачипталарни камида олти ой олдин сотувга чиқариш, барча қатновлар ҳақида маълумот ва чипта олиш имконини берадиган ягона онлайн платформани ишга туширишга кўрсатма берган эди.
Президент Транспорт вазирлигига барча турдаги йўловчи транспортига чипта олиш имконини берадиган ягона платформани ишга тушириш кечикаётганини айтди.
Кадастр агентлигига кўчмас мулк манзилларининг ягона реестрини тез фурсатда охирига етказиш топширилди.
«Такрор айтаман. Қайси раҳбар рақамлаштиришни кечиктирса, очиқлик сиёсатимизга қарши чиққан бўлади», — деди у.
Вазирлар Маҳкамасига ҳар бир вазир ва ҳокимга рақамлаштириш бўйича алоҳида KPI, аниқ вазифа ва муддатларни белгилаб бериш топширилди.
Туризм қўмитаси туристлар меҳмонхона, дам олиш масканларини «брон» қилиш, авиа ва темир йўл, музей, театрга чипта сотиб олиш, гид ва таржимонларни ёллаш каби хизматларни масофадан туриб олиш имконини берадиган ягона платформани ишга тушириши лозим.
Ташқи ишлар ва Адлия вазирликлари Ўзбекистонга кириш учун электрон визани 3 кунда расмийлаштириш имконини яратиши керак.
Эслатиб ўтамиз, 2018 йилдаги низомга кўра, хорижий фуқарога электрон виза e-visa.gov.uz тизими орқали берилади. У киритилган кундан бошлаб 30 кунгача бўлган муддатга тақдим этилади. Электрон виза билан Ўзбекистонга бир марталик, икки марталик ва кўп марталик киришга рухсат олиш мумкин. Электрон визани рўйхатдан ўтказиш ва бериш учун аризани кўриб чиқиш муддати ариза топширилган кундан ташқари 2 иш кунини ташкил этади.

Повышение конкурентоспособности сферы услуг в Узбекистане напрямую связано с уровнем цифровизации регионов и отраслей, заявил на совещании 7 февраля президент Шавкат Мирзиёев.
В июне прошлого года глава государства поручал запустить единую онлайн-платформу, которая будет предоставлять информацию обо всех железнодорожных и авиарейсах, а также возможность покупки билетов. При этом планировалось ввести систему продажи билетов по дифференцированной цене минимум за шесть месяцев до поездки.
Президент указал Министерству транспорта, что создание платформы для покупки билетов на все виды пассажирского транспорта затягивается.
Агентству по кадастру поручено ускорить завершение единого реестра адресов недвижимости.
«Повторяю ещё раз. Любой руководитель, который затягивает цифровизацию, действует против нашей политики открытости», — подчеркнул он.
Кабинету министров поручено установить для каждого министра и хокима KPI, конкретные задачи и сроки по цифровизации.
Комитет по туризму должен запустить единую онлайн-платформу, которая позволит бронировать гостиницы, зоны отдыха, покупать билеты на авиарейсы, поезда, в музеи и театры, а также нанимать гидов и переводчиков.
Министерствам иностранных дел и юстиции должны создать систему оформления электронной визы для въезда в Узбекистан за 3 дня.
Напомним, согласно положению от 2018 года, электронная виза оформляется и выдаётся иностранному гражданину через систему e-visa.gov.uz. Она выдаётся на срок до 30 дней со дня въезда. Разрешается однократный, двукратный и многократный въезды в Узбекистан с электронной визой. Срок рассмотрения обращения на оформление и выдачу электронной визы составляет 2 рабочих дня без учёта дня подачи заявления.