Ўзбекистон ялпи ички маҳсулоти 2024 йил якунига кўра жорий нархларда 1,45 квадриллион сўмни ташкил қилди. Бу президент ҳузуридаги Статистика агентлиги маълумотларида акс этган.
Иқтисодий ўсиш 2023 йил даражасига нисбатан 6,5% га етди (ўтган йили ўсиш 6% ни ташкил этган). ЯИМ қисман маълумотлар «кузатилмайдиган» иқтисодиётни ҳисобга олган ҳолда қайта кўриб чиқилиши ҳисобига ўсди.
Доллар билан ифодаланганда ўртача курс бўйича (12652,7 сўм) ўтган йили номинал ЯИМ 114,96 миллиард долларни ташкил этди, бу 2023 йилга нисбатан 24,09 миллиард долларга кўп.
Аҳоли жон бошига ЯИМ 39,13 млн сўмни ёки 3092,7 долларни (2023 йилда 33,08 млн сўм ёки 2818 доллар) ташкил этди. Бу кўрсаткич 6 миллион сўмдан ортиқ ёки сўмлик ҳисобда 18,3% ошди. Инфляция ҳисобига реал ўсиш 4,4% ни ташкил этди.
Саноат соҳасида ўсиш 6,8% — 885,82 триллион сўм (илгари 6,4%) деб баҳоланмоқда.
Саноат ишлаб чиқаришининг умумий ҳажмида ишлаб чиқариш саноатининг улуши 85,1% ни ташкил этди, тоғ-кон саноати ва карьерларни қазиб олиш — 7,6%, электр энергияси, газ, буғ ва ҳавони тозалаш — 6,8%, сув таъминоти, канализация, чиқиндиларни йиғиш ва чиқариш — 0,5%.
Қурилиш соҳаси 8,8% (233,8 трлн сўмгача), хизматлар соҳаси 7,7% ўсди.
Қишлоқ, ўрмон ва балиқ хўжалигининг ҳажми 3,1% ўсиб, 467,04 триллион сўмни ташкил этди. Фермер хўжаликлари тоифалари бўйича таҳлил шуни кўрсатадики, қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари умумий ҳажмининг 63,1% деҳқон ва ёрдамчи хўжаликлар, 29,7% фермер хўжаликлари, 7,2% қишлоқ хўжалиги ташкилотлари ҳиссасига тўғри келади.
аҳоли жон бошига ялпи ички маҳсулот, статистика, статистика агентлиги, ўзбекистон яими, яим
2024 йил якунларига кўра ЯИМнинг тармоқ тузилмасида кичик ўзгаришлар қайд этилди. 2023 йилга нисбатан ЯИМ таркибида хизмат кўрсатиш соҳасининг улуши 46,2% дан 47,4% га, саноат 25,3% дан 26,4% га ошди, қишлоқ, ўрмон ва балиқ хўжалигининг улуши 21,2% дан 19,2% га, қурилишники 7,3% дан 7% га камайди.
Ахборот-коммуникация технологиялари (АКТ) хизматларининг мамлакат иқтисодиётидаги улуши 2,4% га, ахборотлаштириш ва алоқа соҳаси 2,7% га, транспорт ва сақлаш соҳаси 5,4% га етди.
Кичик бизнеснинг ЯИМдаги улуши иқтисодиётдаги умумий қўшилган қийматнинг 51,2% дан 54,3% гача кўпайди.
2030 йилга бориб Ўзбекистон иқтисодиёти аввал прогноз қилинган 160 миллиард доллардан ошиб, 200 миллиард долларга етиши кутилмоқда: «Яна бир бор айтаман, бундай натижаларга эришиш учун куч ва имкониятимиз ҳам, салоҳиятимиз ҳам етади!». — деганди президент ўтган йилнинг ноябрь ойида парламентдаги нутқи чоғида.
ЯИМ ҳақида
ЯИМ (ялпи ички маҳсулот) — бу мамлакатда бир йилда ишлаб чиқарилган барча товар ва хизматларнинг умумий ҳажми. Бу мамлакат иқтисодиёти қанча даромад олишини акс эттирувчи барча иш ҳақи, савдо ва бизнес даромадларининг йиғиндисига ўхшайди.
Аҳоли жон бошига ЯИМ — бу мамлакатдаги одамлар сонига бўлинган ЯИМ. Агар мамлакатнинг барча бойликлари тенг тақсимланганда одам бошига ўртача қанчадан тўғри келишини кўрсатади.
Бу кўрсаткич мамлакатлар ўртасидаги турмуш даражасини солиштиришга ёрдам беради. Аҳоли жон бошига ЯИМ юқори бўлган мамлакатда одамлар бойроқ бўлишга мойил. Агар ЯИМ юқори бўлса, лекин аҳоли кўп бўлса, аҳоли жон бошига озиқ-овқат камроқ ва турмуш даражаси паст бўлиши мумкин.
ЯИМ даромадлар тенгсизлиги, атроф-муҳит ҳолати ёки ҳаёт сифати каби муҳим жиҳатларни ҳисобга олмайди. Аҳоли жон бошига ЯИМ — бу аҳолининг турли қатламлари ўртасидаги даромад даражасидаги фарқларни яшириши мумкин бўлган ўртача кўрсаткич. Масалан, аҳоли жон бошига юқори ЯИМ юқори даражадаги иқтисодий тенгсизлик билан бирга яшаши мумкин.

Объём валового внутреннего продукта Узбекистана по итогам 2024 года в текущих ценах составил 1,45 квадриллиона сумов, следует из данных Агентства статистики при президенте.
Рост экономики по сравнению с уровнем 2023 года достиг 6,5% (в предыдущем году рост составил 6%). ВВП вырос в том числе благодаря пересмотру данных с учётом «ненаблюдаемой» экономики.
В долларовом выражении по среднему курсу (12652,7 сума) в прошлом году номинальный ВВП составил 114,96 млрд долларов, что на $24,09 млрд больше по сравнению с 2023 годом.
ВВП на душу населения составил 39,13 млн сумов, или 3092,7 долларов (в 2023 году было 33,08 млн сумов, или $2818). Данный показатель вырос более чем на 6 млн сумов, или 18,3% в сумовом выражении. С учётом инфляции реальный рост составил 4,4%.
Прирост в сфере промышленности оценивается в 6,8% — 885,82 трлн сумов (было 6,4%).
В общем объёме промышленного производства доля обрабатывающей промышленности составила 85,1%, горнодобывающей промышленности и разработки карьеров — 7,6%, электроснабжения, подачи газа, пара и кондиционирования воздуха — 6,8%, водоснабжения, канализации, сбора и утилизации отходов — 0,5%.
Сфера строительства выросла на 8,8% (до 233,8 трлн сумов), услуг — на 7,7%.
Объём сельского, лесного и рыбного хозяйства вырос на 3,1% — до 467,04 трлн сумов. Анализ по категориям хозяйств показывает, что 63,1% общего объёма продукции сельского хозяйства приходятся на дехканские и подсобные хозяйства, 29,7% — на фермерские хозяйства, 7,2% — на сельхозорганизации.
По итогам 2024 года в отраслевой структуре ВВП отмечены незначительные изменения. По сравнению с 2023 годом доля сферы услуг в структуре ВВП увеличилась с 46,2% до 47,4%, промышленности — с 25,3% до 26,4%, в то время как доля сельского, лесного и рыбного хозяйства снизилась с 21,2% до 19,2%, строительства — с 7,3% до 7%.
Доля услуг информационно-коммуникационных технологий (ИКТ) в экономике страны достигла 2,4%, информации и связи — 2,7%, перевозки и хранения — 5,4%.
Доля малого бизнеса в ВВП увеличилась с 51,2% до 54,3% от общей добавленной стоимости в экономике.
К 2030 году планируется достичь объёма экономики Узбекистана в 200 млрд долларов, что превышает ранний прогноз в $160 млрд. «Ещё раз повторяю: у нас есть силы, возможности и потенциал, чтобы достичь этих целей!» — заявил президент во время выступления в парламенте в ноябре прошлого года.
О ВВП
ВВП (валовой внутренний продукт) — это общий объём всех товаров и услуг, произведённых в стране за год. Это как сумма всех зарплат, продаж и доходов предприятий, отражающая, сколько экономика страны зарабатывает.
ВВП на душу населения — это ВВП, поделённый на количество жителей страны. Он показывает, сколько бы в среднем приходилось на одного человека, если бы всё богатство страны делилось поровну.
Этот показатель помогает сравнивать уровень жизни между странами. В стране с высоким ВВП на душу населения люди, как правило, живут богаче. Если ВВП высокий, но людей много, на каждого жителя приходится меньше, и уровень жизни может быть ниже.
ВВП не учитывает такие важные аспекты, как неравенство в доходах, состояние окружающей среды или качество жизни. ВВП на душу населения — это средний показатель, который может скрывать разницу в уровнях дохода между различными слоями населения. Например, высокий ВВП на душу населения может сосуществовать с высокой степенью экономического неравенства.