Ўзбекистон ва Россия ҳукуматлари меҳнат миграциясини тартибга солишнинг янги механизмини яратади, деб хабар қилди Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Миграция агентлиги матбуот хизмати.
Агентлик директори Беҳзод Мусаев ва Россия Меҳнат ва бандлик федерал агентлиги (Роструд) раҳбари Михаил Иванков Москвада икки томонлама ҳамкорликнинг шу ва бошқа масалаларини муҳокама қилди.
Шунингдек, Россияда вақтинча ишлаш истагида бўлган фуқаролар учун Ўзбекистонда махсус ўқув марказларини ташкил этиш бўйича қўшма лойиҳаларни амалга оширишга қарор қилинди.
«Меҳнат ва бандлик федерал агентлиги иш берувчилар фаолиятини ўрганиш ва уларнинг ишончлилигини аниқлаш бўйича Миграция агентлиги билан ҳам яқиндан ҳамкорлик қилади», — дейилади хабарда.
тив, меҳнат миграцияси
Томонлар, шунингдек, ўзбекистонлик меҳнат мигрантлари Россияда яшаш ва ишлаш учун рухсатнома (патент) олиш учун ўз ватанида рус тилидан имтиҳон топшириши мумкинлиги тўғрисида келишиб олди. Ушбу имтиҳонни Сахаров номидаги кўп функцияли миграция марказининг Тошкент шаҳридаги филиалида топшириш мумкин бўлади. У 2021 йилда пойтахтнинг Яшнобод туманидаги «Ишга марҳамат» мономаркази негизида очилган.
Учрашувда, шунингдек, Ўзбекистон фуқаролари учун патент олиш жараёнини соддалаштириш, шунингдек, КММнинг Тошкент шаҳридаги филиали фаолиятини такомиллаштириш масалалари муҳокама қилинди.
Ўзбекистон делегацияси 4−5 февраль кунлари Москвага ташриф буюриб, ички ва ташқи ишлар, соғлиқни сақлаш, иқтисодий ривожланиш, фан ва олий таълим вазирликларида, шунингдек, Роструд ва Москва ҳукуматида учрашувлар ўтказган.
Кун тартибида, хусусан, Россия ҳудудида Ўзбекистон фуқаролари дуч келаётган муаммоларни ҳал этиш масалалари марказий ўринни эгаллади, деб хабар қилди республика Ташқи ишлар вазирлиги матбуот хизмати.
Учрашувда мигрантлар учун рухсатномалар олиш тартибини Ўзбекистон ҳудудига ўтказиш масаласини ишлаб чиқишни тезлаштиришга келишилди.
Томонлар Ўзбекистон фуқароларининг ҳуқуқий мақомини қонунийлаштириш жараёнига бундан буён ҳам кўмаклашишга, шунингдек, уларнинг Россияда ташкилий тарзда ишга қабул қилиш йўли билан вақтинчалик меҳнат фаолиятини амалга ошириши учун қулай шарт-шароитлар яратишга тайёр эканини билдирди.
Хусусан, Роструд хорижий ишчиларни уюшган ҳолда жалб қилиш бўйича «ягона оператор»ни ташкил этиш, шунингдек, имтиёзли шартларни ишлаб чиқиш, шу жумладан, патент тўловини иш берувчи ҳисобидан амалга ошириш масаласини ишлаб чиқмоқда. «Бундан ташқари, Россия Федерациясидаги меҳнат муҳожирлари ҳақидаги ёлғон ва нохолис маълумотларнинг оммавий ахборот воситаларида тарқалишининг олдини олиш учун барча саъй-ҳаракатларини амалга ошириш йўлида амалий ҳаракатлар олиб борилаётганлиги қайд этилди», — дея қўшимча қилди ТИВ матбуот хизмати.
Эслатиб ўтамиз, делегация ташрифи якунида Россиянинг йирик компаниялари, жумладан, Ant Yapi, Ozon Community, ПЭК ва SPAR Middle Volga`да 7000 нафар Ўзбекистон фуқаросини ташкилий тарзда ишга жойлаштириш бўйича келишувлар имзоланган.

Правительства Узбекистана и России создадут новый механизм регулирования трудовой миграции, сообщила пресс-служба Агентства миграции при Кабинете министров.
Директор агентства Бехзод Мусаев и руководитель Федеральной службы по труду и занятости России (Роструда) Михаил Иваньков в Москве обсудили этот и другие вопросы двустороннего взаимодействия.
Принято также решение о реализации совместных проектов по созданию в Узбекистане специальных учебных центров для граждан, желающих временно работать в России.
«Федеральная служба по труду и занятости также будет тесно взаимодействовать с Агентством миграции по изучению деятельности работодателей и определению их благонадёжности», — говорится в сообщении.
Стороны также договорились, что трудовые мигранты из Узбекистана смогут сдавать экзамен по русскому языку для получения разрешения на проживание и работу (патентов) в России, находясь у себя на родине. Сдать этот экзамен можно будет в филиале Многофункционального миграционного центра (ММЦ) имени Сахарова в Ташкенте. Он был открыт в 2021 году на базе моноцентра «Ишга мархамат» в Яшнабадском районе столицы.
На встрече также обсуждалось упрощение процесса получения патентов для граждан Узбекистана, а также совершенствование деятельности филиала ММЦ в Ташкенте.
Делегация Узбекистана, посещая Москву 4−5 февраля, провела встречи в министерствах внутренних и иностранных дел, здравоохранения, экономического развития, науки и высшего образования, а также в Роструде и правительстве Москвы.
В повестке центральное место занимало, в частности, решение проблем, с которыми сталкиваются граждане Узбекистана на территории России, сообщила пресс-служба Министерства иностранных дел республики.
Делегация Узбекистана подчеркнула, что важно ускорить проработку вопроса о переносе процедуры получения разрешительных документов для мигрантов на территорию Узбекистана.
Стороны выразили готовность и далее содействовать процессу легализации правового статуса граждан Узбекистана, а также создать благоприятные условия для их временной трудовой деятельности в России по линии организованного набора.
В частности, сообщили в МИД Узбекистана, Роструд прорабатывает вопрос создания Единого оператора по организованному привлечению иностранных работников, а также разработки преференциальных условий, включая оплату патента за счёт работодателя. «Кроме того, российская сторона заверила, что приложит все усилия для предотвращения распространения в медиапространстве недостоверной и ангажированной информации о трудовых мигрантах в РФ», — добавили в пресс-службе МИДа.
Напомним, итогом визита делегации также стало подписание соглашений об организованном трудоустройстве 7000 граждан Узбекистана в крупных компаниях в России, включая Ant Yapi, Ozon Community, ПЭК и SPAR Middle Volga.