Ўзбекистонда 1 июлдан кўп қаватли уйлар массивларидаги тупроқ ва яшил қопламали умумий фойдаланишдаги ҳудудларни ўзбошимчалик билан бетонлаштирганлик, қурилма ва конструкцияларни ўрнатганлик учун жавобгарлик кучайтирилади.
Бу Шавкат Мирзиёевнинг 30 январдаги «Ўзбекистон — 2030» стратегиясини «Атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва яшил иқтисодиёт» йили (2025)да амалга оширишга оид Давлат дастурини тасдиқлаган фармонида назарда тутилган.
Қарор «кенг жамоатчилик, халқаро ва маҳаллий экология фаоллари, экология соҳасидаги илмий жамоатчилик таклифлари»ни инобатга олган ҳолда қабул қилинган бўлиб, унумдор тупроқ қатламини сақлаш ва яшил ҳудудларни муҳофаза қилишга қаратилган.
Бундан ташқари, кўп қаватли турар жойларни лойиҳалаш, қуриш ва фойдаланишга қабул қилишда оқова, ёмғир ва техник сувлардан суғоришда фойдаланиш тизимларини ташкил этиш мажбурий бўлади.
Умуман олганда, 2025 йилда «Маҳаллаларнинг экологик қиёфасини яхшилаш, кўчаларда яшиллик даражасини ошириш, экологик жиҳатдан қулай ва фаровон яшаш муҳитини шакллантириш» йўналишида қатор чора-тадбирларни амалга ошириш режалаштирилган.
Пиёдалар ва алоҳида велосипед йўлаклари бўйида дарахтлар ва ўсимликларни экиш орқали «Сояли сайр кўчалари» тармоғи яратилиши, соҳил ва дарё бўйларида соғломлаштириш йўлаклари қурилиши, ёмғир ва оқова сувлардан самарали фойдаланиш, маҳаллалардаги дарахтларни замонавий сув тежовчи технологиялар орқали суғориш тизимини жорий этиш натижасида яшиллик даражаси оширилиши шулар жумласидан.

В Узбекистане с 1 июля будет усилена ответственность за самовольное бетонирование, возведение построек и установку конструкций на территориях массивов многоэтажных домов, покрытых почвой и зелёными насаждениями.
Это предусмотрено указом президента Шавката Мирзиёева от 30 января, которым утверждена Государственная программа по реализации Стратегии «Узбекистан-2030» в Год охраны окружающей среды и «зелёной экономики (2025).
Решение принято с учётом «предложений широкой общественности, международных и отечественных экоактивистов, научного сообщества в сфере экологии» и направлено на сохранение плодородного слоя почвы и охрану зелёных территорий.
Дополнительно при проектировании, строительстве и приёмке в эксплуатацию многоэтажных домов будет введено обязательство по установке систем для полива сточной, дождевой и технической водой.
В целом в 2025 году намечено реализовать ряд мероприятий в направлении «улучшения экологического облика махаллей, повышения уровня озеленения улиц, формирования экологически благоприятной и благополучной среды для проживания».
Среди них — создание сети «Тенистых прогулочных улиц» путём высадки деревьев и растений вдоль пешеходных и отдельных велосипедных дорожек, а также повышение уровня озеленения за счёт эффективного использования дождевых и сточных вод, внедрения системы полива деревьев путём применения в махаллях современных водосберегающих технологий.