Ўзбекистонда «яшил тадбиркор» мақомини олган ишбилармонларга қатор имтиёзлар берилади. Бу президентнинг 2025 йилга мўлжалланган давлат дастурини амалга ошириш тўғрисидаги фармонида назарда тутилган.
2025 йил 1 сентябрдан бошлаб тадбиркорлик субъектларини «яшил тадбиркор» сифатида эътироф этиш бўйича платформа ишга туширилиши режа қилинмоқда. Бундай мақомга экологик тоза технологияларни ва энергия тежаш чораларини жорий қилувчи ҳамда атроф-муҳитга салбий таъсирни камайтирадиган корхоналарга эга бўлади.
Бунинг учун улар қуйидаги кўрсаткичларни бажариши керак:
- кўкаламзорлаштириш, жумладан, корхонани «яшил белбоғ» билан ўраш, суғориш тизимларини ўрнатиш, томчилатиш, ёмғирлатиш ва контейнерли (қопли) суғориш тизимини жорий қилиш;
- энергия тежамкорлигини таъминлаш, жумладан, энергия тежовчи ускуналар ва технологияларни жорий қилиш;
- корхонанинг атроф-муҳитга таъсирини камайтириш, жумладан, экологик ҳуқуқбузарлик содир этмаслик, атмосферага ташламаларни онлайн мониторинг қилиш тизимини жорий этиш;
- ишлаб чиқаришга циркуляр иқтисодиётни жорий қилиш («7R») тамойилини татбиқ этиш.
«Яшил тадбиркор» мақомини олган компаниялар бир қатор имтиёзлардан фойдаланишлари мумкин:
- «Шаффоф қурилиш» платформасида устуворлик бериш;
- муайян муддат давомида экологик текширувлардан озод этиш;
- халқаро бозорларга чиқиш учун қўллаб-қувватлаш;
- Тадбиркорлик субъектларининг барқарорлик рейтинги доирасида қўшимча балл бериш (текшириш учун ҳавола).
Бундан ташқари, Ўзбекистонда 2025 йил 1 апрелдан чиқиндилар утилизацияси ҳисобига ҳамда шамол ва қуёш манбаларидан ишлаб чиқарилган электр энергияси учун «яшил тарифлар» жорий этилади. Бунда қуйидаги имтиёзли тарифлар белгиланади:
- тадбиркорлар томонидан чиқинди ва биогаз утилизацияси орқали ишлаб чиқариладиган ҳамда ташкилотларнинг ўз ҳудудларида ўрнатган шамол ва қуёш электр қурилмаларидан ишлаб чиқариладиган электр энергияси учун;
- аҳолининг қуёшдан олинган ва фойдаланишда ўз эҳтиёжидан орттириб, давлатга сотадиган электр энергияси учун.
Президент фармонида, шунингдек, Бош прокуратурага қуёш панелларини ўрнатиш режасининг ижросини таъминлаш топширилган. Энергетика вазирлиги ҳокимликлар билан биргаликда уларни туман ва шаҳарларда ўрнатиш дастурини ишлаб чиқади.
2023 йилдан бошлаб Ўзбекистонда электр энергиясининг қайта тикланувчи манбалардан фойдаланган ҳолда ишлаб чиқарилганини тасдиқловчи «яшил энергия» сертификатлари тизими босқичма-босқич жорий этиш бошланди. Бир дона «яшил энергия» сертификати қайта тикланувчи энергия манбаларидан фойдаланган ҳолда 1 000 кВт соат электр энергияси ишлаб чиқарилганлигини тасдиқлайди. Улар эркин муомалада бўлади ва бир шахсдан иккинчи шахсга ўтказилиши мумкин.

В Узбекистане предпринимателям начнут присваивать статус «зелёных» с предоставлением ряда послаблений. Это предусмотрено указом президента о реализации государственной программы на 2025 год.
С 1 сентября 2025 года планируется запустить платформу для присвоения субъектам бизнеса статуса «зелёного предпринимателя». Такой статус смогут получить предприятия, внедряющие экологически чистые технологии, меры по энергосбережению и снижению негативного воздействия на окружающую среду.
Для этого необходимо соответствовать следующим критериям:
• озеленение — создание вокруг предприятий «зелёных поясов», внедрение оросительных систем, капельного и контейнерного (мешочного) орошения;
• энергосбережение — использование энергосберегающих технологий и оборудования;
• снижение воздействия предприятий на окружающую среду — внедрение онлайн-мониторинга для предотвращения экологических правонарушений и выбросов в атмосферу;
• реализация в производстве принципа внедрения циркулярной экономики («7R»);
Компании, получившие статус «зелёного предпринимателя», смогут воспользоваться рядом преференций:
• приоритет на платформе «Шаффоф курилиш» («Прозрачное строительство»), которая включает в том числе госзакупки, госуслуги в сфере строительства, электронный рейтинг застройщиков;
• временное освобождение от экологических проверок;
• поддержка в выходе на международные рынки;
• дополнительные баллы в Рейтинге устойчивости предпринимательства (ссылка для проверки).
Кроме того, с 1 апреля 2025 года в Узбекистане внедрят «зелёные тарифы» на электроэнергию, полученную из возобновляемых источников. Льготный тариф будет применяться:
• для предпринимателей, производящих электричество из биогаза, отходов, солнечных и ветряных установок;
• для населения, которое использует солнечные панели и продаёт государству излишки электроэнергии.
Указом президента Генпрокуратуре также поручено следить за исполнением плана по установке солнечных панелей в Узбекистане. Минэнерго совместно с хокимиятами разработает программу их установки в разрезе районов и городов.
С 2023 года в Узбекистане начали внедрять систему сертификатов «зелёной энергии», подтверждающих выработку электроэнергии с использованием возобновляемых источников. Один такой сертификат удостоверяет производство 1000 кВт·ч «зелёной» электроэнергии. Сертификаты считаются объектами гражданского права, находятся в свободном обращении и могут передаваться одним лицом другому.