Ўзбекистоннинг йирик шаҳарларида янги экологик хавфли корхоналарни ишга тушириш тўхтатилади. Бу президентнинг давлат дастурини 2025 йилда амалга ошириш тўғрисидаги фармонида назарда тутилган.
Ҳужжатга кўра, 1 майдан бошлаб қуйидагилар тақиқланади:
• асбест, цемент ишлаб чиқариш, шлам ва шлаклар;
• тери-кўнчилик, паррандачилик фабрикалари;
• самарадорлиги юқори бўлган чанг-газ тозалаш иншоотлари билан жиҳозланмаган ҳар қандай турдаги кўмир ёқиш;
• қора ва рангли металлургия заводлари, таркибида заҳарли аралашмалар бўлган ойна, заҳарли кимёвий моддалар билан ишлаш;
• хавфлилик даражасининг I ва II синфига мансуб чиқиндиларни
қайта ишлаш ва ёқиш корхоналари.
Бундан ташқари, 1 октябрга қадар кўрсатилган ва энергия сарфи юқори бўлган йўналишлардаги мавжуд қувватларни модернизация қилган ҳолда Тошкент ва Нукус шаҳарлари ҳамда вилоят марказларидан босқичма-босқич кўчириш бўйича таклифларни Вазирлар Маҳкамасига киритиш кўзда тутилган.
2025 йилга мўлжалланган давлат дастури лойиҳасида 1 майдан бошлаб Тошкент ва Нукус шаҳарлари ҳамда вилоятлар марказларида атмосферага зарар етказувчи янги лойиҳалар бўйича экологик экспертиза хулосаларини бермаслик кўзда тутилган.
Экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгариши вазирлигининг маълум қилишича, Тошкент, Нукус шаҳарлари ва вилоятлар марказларида атроф-муҳитга юқори даражада таъсир кўрсатадиган янги лойиҳаларни амалга оширишнинг тақиқланиши, шунингдек, мавжуд 168 та саноат корхонасининг босқичма-босқич кўчирилиши ҳудудларнинг экологик барқарорлигини таъминлайди.
Саноат корхоналари жойлашган ҳудудларда янги иш ўринлари ва инфратузилма объектлари (йўллар, электр энергияси, газ ва сув таъминоти) яратилади. Юқори самарали чанг ва газ тозалаш қурилмалари билан жиҳозланмаган корхоналар фаолиятини тақиқлаш атмосферага чиқинди газлар миқдорини камайтиради.
Шу билан бирга, энергия манбаи сифатида кўмирдан фойдаланадиган барча корхоналарда чанг ва газдан тозалаш тизимлари ўрнатилади, саноат чиқиндиларини қайта ишлаш ва улардан қурилиш материаллари ишлаб чиқаришда фойдаланиш дастурлари тузилади, паррандачилик корхоналари учун биоэнергетика технологиялари ва кўнчилик корхоналари учун оқава сувларни тозалаш тизимлари жорий этилади, дейилади хабарда.
Халқаро тажриба
Экология вазирлиги бу борадаги халқаро тажрибага тўхталди. Хавфли чиқиндиларни чегаралараро ташиш ва йўқ қилиб юбориш устидан назорат қилиш тўғрисидаги Базель конвенциясида асбест чиқиндиларини (чанги ва толаси) хавфли чиқиндилар сифатида таснифланади. Конвенция Ўзбекистонда 1996 йилда қабул қилинган. Германияда эса Рур региони трансформацияси тажрибаси асосида углерод ёқилғисида фаолият юритувчи корхоналар аҳоли зич жойлашган ҳудудлардан саноат ҳудудларига кўчирилган. Натижада ҳаво ифлосланиши 60 фоизга камайган.
Шу билан бирга, Хитойда 1990 — 2000 йилларда Пекин, Шанхай ва Гуанчжоу шаҳарларидаги металлургия ва кимё корхоналари таъсирида ҳаво ва сувнинг ифлосланиш даражаси кескин ортгани боис 2010 йилдан бошлаб ишлаб чиқаришларни мегаполислардан ташқарига кўчириш амалиёти бошланган. Унга асосан, Пекиндаги Shougang Group металлургия корхонаси шаҳардан 100 км узоқдаги Хэбэй вилоятига кўчирилган. Бундан ташқари, Олмаота, Жакарта каби шаҳарларда атроф-муҳит ҳолатини яхшилашда ушбу механизмлардан фойдаланилган.
Экология вазирлиги маълумотларига кўра, бугунги кунда шаҳарларда саноат корхоналари углеводород ёқилғиларини ёқишдан ташқари, экологик хавфли маҳсулотлар ишлаб чиқариш орқали ҳам атроф-муҳитга салбий таъсир кўрсатмоқда. Масалан, 2023 йилда ифлослантирилиш даражаси бўйича ташламаларнинг умумий миқдори 1,8 млн тоннани ташкил қилиб, шундан 1,0 млн тоннаси (57 фоиз) транспорт воситалари ҳамда 800,0 минг тоннаси (43 фоиз) саноат ва ишлаб чиқариш корхоналари ҳиссасига тўғри келган.
Республикада 2023 йилда 7036 та ишлаб чиқариш корхонасида 125,6 млн тонна саноат чиқиндилари ҳосил бўлган.
Бундан ташқари, иқтисодиёт тармоқларида кўмирдан ва куз-қиш мавсумида аҳолига марказлашган иссиқлик етказиб беришда мазутдан фойдаланиш ҳажми ошган. 2019 йилда 3,9 млн тонна кўмир ёқилғисидан фойдаланилган бўлса, 2023 йилда 11 млн тоннага етган. Сўнгги 2 йил мобайнида мазутдан фойдаланиш деярли 5 баробар ортган. Оқибатда аҳоли ўртасида турли хил сурункали касалликлар, жумладан, астма, аллергия, ўпка бронхити ва бошқа касалликлар келиб чиқмоқда, дейилади вазирлик хабарида.
Ўтган йилнинг март ойида президент билан бўлиб ўтган йиғилишда саноат корхоналарини босқичма-босқич пойтахтдан ташқарига кўчириш режалари эълон қилинган эди, бу Тошкент вилояти учун катта имконият экани таъкидланган.
Жаҳон банки маълумотларига кўра, Тошкентда PM2,5 майда заррали чанглар таъсири оқибатида йилига 3042 киши бевақт вафот этмоқда. Аҳоли саломатлигига етказилаётган зарар 488,4 млн долларга баҳоланмоқда. Пойтахт аҳолисининг 83 фоизи ҳавоси юқори даражада ифлосланган ҳудудларда истиқомат қилади.

В крупных городах Узбекистана остановят запуск новых экологически опасных предприятий. Это предусмотрено указом президента о реализации госпрограммы на 2025 год.
Согласно документу, с 1 мая под запрет попадут:
- производство асбеста и цемента, шлама и шлаков;
- кожевенно-дубильные и птицеводческие фабрики;
- сжигание любого вида угля без оснащения высокоэффективными пылеулавливающими и газоочистными системами;
- заводы чёрной и цветной металлургии, а также стекольные производства, использующие ядовитые примеси и химикаты;
- предприятия переработки и сжигания отходов, относящиеся к I и II классу опасности (чрезвычайно опасные и высокоопасные).
Кроме того, до 1 октября в Кабинет Министров планируется внести предложения о поэтапной передислокации из городов Ташкент и Нукус, а также областных центров действующих мощностей по указанным направлениям, а также имеющих высокое энергопотребление.
В проекте госпрограммы на 2025 год также предусматривалось с 1 мая не выдавать заключение об экологической экспертизе для новых проектов, наносящих вред атмосфере в Ташкенте и Нукусе, а также областных центрах.
Как сообщает Министерство экологии, охраны окружающей среды и изменения климата, запрет на реализацию новых проектов с высоким уровнем воздействия на окружающую среду в Ташкенте, Нукусе и областных центрах, а также поэтапный перенос 168 действующих промышленных предприятий позволят обеспечить экологическую устойчивость регионов.
В районах размещения промышленных предприятий будут созданы новые рабочие места и объекты инфраструктуры (дороги, электро-, газо- и водоснабжение). Запрет на деятельность предприятий, не оснащённых высокоэффективными пылегазоочистными сооружениями, позволит сократить объёмы выбросов в атмосферу.
При этом на всех предприятиях, использующих уголь в качестве источника энергии, будет достигнута установка пылегазоочистных систем, создание программ переработки промышленных отходов и их использование для производства строительных материалов, внедрение биоэнергетических технологий для птицефабрик и систем очистки сточных вод для кожевенных заводов, говорится в сообщении.
Международный опыт
Министерство экологии рассказало о международном опыте в этом направлении. Базельская конвенция о контроле за трансграничной перевозкой опасных отходов и их удалением относит асбестовые отходы (пыль и волокна) к опасным отходам. Конвенция была принята в Узбекистане в 1996 году. В Германии, основываясь на опыте преобразования Рурского региона, предприятия, работающие на угле, были перемещены из густонаселённых районов в промышленные зоны. В результате загрязнение воздуха сократилось на 60%.
Также в Китае в связи с резким ростом уровня загрязнения воздуха и воды в 1990-е и 2000-е годы из-за влияния металлургических и химических предприятий Пекина, Шанхая и Гуанчжоу, в 2010 году началась практика переноса производств за пределы мегаполисов. Так металлургическое предприятие Shougang Group было переведено на 100 км из Пекина в провинцию Хэбэй. Кроме того, такие механизмы были использованы для улучшения экологической ситуации в таких городах, как Алматы и Джакарта.
По данным Минэкологии, сегодня промышленные предприятия в городах, помимо сжигания углеводородного топлива, также оказывают негативное воздействие на окружающую среду, производя экологически опасные продукты. Например, в 2023 году общий объем выбросов по уровню загрязнения составил 1,8 млн тонн, из которых 1 млн тонн (57%) пришлось на транспортные средства, а 800 тысяч тонн (43%) — на промышленные и производственные предприятия.
В республике в 2023 году на 7036 производственных предприятиях образовалось 125,6 млн тонн промышленных отходов.
Кроме того, в отраслях экономики возросли объёмы использования угля и мазута при централизованном теплоснабжении населения в осенне-зимний период. В 2019 году было использовано 3,9 миллиона тонн угля, а в 2023 году -11 млн тонн. За последние два года использование мазута увеличилось почти в 5 раз. В результате среди населения возникают различные хронические заболевания, включая астму, аллергию, хронический бронхит и другие заболевания, указали в министерстве.
На совещании у президента в марте прошлого года сообщалось о планах постепенного переноса промышленных предприятий из столицы за её пределы, что «создаст новые возможности для Ташкентской области».
Согласно данным Всемирного банка, смертность в Ташкенте, вызванная воздействием мелкодисперсной пыли PM2,5, составляет 3042 случая преждевременной смерти в год. Ущерб здоровью населения оценивается в 488,4 млн долларов. 83% жителей столицы проживают в зонах с высоким уровнем загрязнения воздуха.