Президент Дональд Трамп АҚШга пўлат ва алюминийнинг барча импортига аллақачон мавжуд бўлган металл божларига қўшимча равишда 25 фоизли божлар жорий этишини эълон қилди. Бу ҳақда у 9 февраль куни маълум қилди, деб ёзади Reuters.
Трамп, шунингдек, шу ҳафта охирида АҚШдан импортни солиққа тортадиган барча мамлакатлар учун ўзаро божлар эълон қилинишини айтди. «Агар улар биздан ҳақ олишса, биз улардан ҳақ оламиз», — деди у қайси мамлакатларга таъсир кўрсатишига аниқлик киритмасдан.
Reuters маълумотларига кўра, Қўшма Штатлардаги энг йирик пўлат етказиб берувчилар Канада, Бразилия, Мексика, Жанубий Корея ва Вьетнамдир.
Бирламчи алюминийнинг энг йирик етказиб берувчиси Канада ҳисобланади, унинг ҳиссасига 2024 йил январь-ноябрь ойларида умумий импортнинг 79 фоизи тўғри келди. Мексика алюминий чиқиндилари ва алюминий қотишмаларининг энг йирик етказиб берувчисидир.
Трампнинг баёноти аллақачон Жанубий Кореянинг асосий пўлат ва автомобиль ишлаб чиқарувчилари акциялари нархининг пасайишига олиб келди. Жанубий Корея АҚШнинг йирик пўлат экспортчиси ҳисобланади. 2024 йилнинг январь-ноябрь ойларида мамлакат Қўшма Штатларга қарийб 4,8 миллиард долларлик пўлат етказиб берди, бу унинг шу даврдаги жаҳон экспортининг 14 фоизини ташкил этди, дея аниқлик киритади AP.
10 февраль куни эрталаб олтин унцияси учун рекорд даражадаги 2896 долларга етди, бу инвесторларнинг Трамп сиёсатининг оқибатларидан хавотирлари ва хавфсиз активларга бўлган талаб фонида 1 фоиздан кўпроққа ошди. Умуман олганда, йил бошидан буён олтин 10 фоизга ошди, деб ёзади Guardian.
Биринчи президентлик даврида Трамп пўлат импортига 25 фоиз ва алюминий импортига 10 фоиз бож жорий қилганди, аммо кейинчалик Канада, Мексика ва Бразилия каби бир қанча савдо ҳамкорларига божсиз имтиёзлар берди. АҚШнинг собиқ президенти Жо Байден ушбу квоталарни Буюк Британия, Япония ва Европа Иттифоқига ҳам татбиқ этган.
Ўтган ҳафтада Трамп 4 февралдан бошлаб Канада ва Мексикадан товарлар импортига 25 фоизли, Хитойдан эса 10 фоизли божлар жорий этиш билан таҳдид қилганди. Улар кучга киришидан бир неча соат олдин Мексика ва Канада Қўшма Штатлар билан чегарани мустаҳкамлашга ваъда бериб, АҚШ билан божларни кечиктиришга келишиб олди. Хитой бунга жавобан АҚШдан суюлтирилган газ, кўмир, қишлоқ хўжалиги техникаси ва бошқа маҳсулотларга бож жорий қилди.

Президент Дональд Трамп объявил, что введёт 25-процентные пошлины на весь импорт стали и алюминия в США в дополнение к уже существующим пошлинам на металлы. Об этом он заявил 9 февраля на борту президентского самолёта, когда летел из Флориды на финал Национальной футбольной лиги в Новом Орлеане, пишет Reuters.
Трамп также заявил, что позже на этой неделе будет объявлено о взаимных пошлинах для всех стран, которые облагают налогом импорт из США.
«Если они взимают плату с нас, мы взимаем плату с них», — сказал он, не уточнив, какие страны будут затронуты.
По данным американских властей, которые приводит Reuters, крупнейшими поставщиками стали в США являются Канада, Бразилия, Мексика, Южная Корея и Вьетнам.
Крупнейшим поставщиком первичного алюминия считается Канада, на долю которой в январе-ноябре 2024 года пришлось 79% от общего объёма импорта. Мексика — крупнейший поставщик алюминиевого лома и алюминиевых сплавов.
Комментарии Трампа уже привели к падению цен на акции главных южнокорейских производителей стали и автомобилей. Южная Корея является крупным экспортёром стали в США. С января по ноябрь 2024 года страна поставила в Соединённые Штаты стали на сумму почти 4,8 млрд долларов, что составило 14% от её мирового экспорта за этот период, уточняет AP.
Золото утром 10 февраля достигло рекордного максимума в 2896 долларов за унцию, прибавив более 1% на фоне опасений инвесторов по поводу последствий политики Трампа и спроса на безопасные активы. Всего с начала года золото выросло на 10%, пишет Guardian.
Во время своего первого президентского срока Трамп ввёл пошлины в размере 25% на импорт стали и 10% на импорт алюминия, но позже предоставил беспошлинные льготы нескольким торговым партнёрам, включая Канаду, Мексику и Бразилию. Экс-президент США Джо Байден распространил эти квоты на Великобританию, Японию и Евросоюз.
На прошлой неделе Трамп пригрозил ввести с 4 февраля 25-процентные пошлины на импорт товаров из Канады и Мексики и 10-процентные — на импорт из Китая. За несколько часов до их вступления в силу Мексика и Канада договорились с США отсрочить введение пошлин, пообещав усилить границу с Соединёнными Штатами. Китай в ответ наложил пошлины на сжиженный природный газ, уголь, сельскохозяйственную технику и другие продукты из США.