Қурилиш ва уй-жой коммунал хўжалиги вазирлиги Тошкент шаҳридаги кўп қаватли уйларнинг бошқарув шаклини УЖМШдан бошқарув компанияларга ўзгартиришга мажбурлашнинг навбатдаги тўлқини ҳақидаги хабарларга муносабат билдирди.
Нима бўлди?
Сўнгги ойларда Тошкентнинг турли туманларида ҳокимликлар ҳуқуқ-тартибот идоралари иштирокида УЖМШ раҳбарларига бинони бошқариш шаклини ўзгартириш юзасидан босим ўтказаётгани ҳақида хабарлар кела бошлади. Шунга ўхшаш кампания 2023 йилда ҳам ўтказилган. Ижрочилар шаҳар ҳокимининг қарорига ҳавола қилмоқда (у очиқ манбада мавжуд эмас).
Максим Черниковнинг уй-жой ва коммунал соҳадаги масала ва муаммоларга бағишланган «Овозли мулоҳаза» Telegram канали мунтазам содир бўлаётган воқеалар ҳақида ёзмоқда. Яқинда уйи худди шундай вазиятга дуч келган «Газета.uz» журналисти Виктория Абдураҳимова ҳам бу ҳақда хабар берди.
Мансабдор шахсларнинг хатти-ҳаракатлари Ўзбекистон қонунларини қўпол равишда бузади. Кўп қаватли уйларни бошқариш тўғрисидаги қонун бошқарув усулини танлаш эркинлиги бошқарувнинг асосий тамойилларидан бири эканини белгилайди. Бошқарув усули бинодаги уй эгаларининг умумий йиғилиши томонидан белгиланади.
Шунингдек, «маҳаллий давлат ҳокимияти органлари ва уларнинг мансабдор шахсларининг кўп қаватли уйларни бошқариш органлари фаолиятига аралашувига йўл қўйилмаслиги» таъкидланган.
Шуниси эътиборлики, бошқарув шаклини ўзгартиришни талаб қилувчи мансабдор шахслар кўп йиллар давомида қонунга «тез орада» ўзгартиришлар киритилишини ва УЖМШлар барибир бошқарув компаниясига алмаштирилиши кераклигини такрорламоқда.
Президент Шавкат Мирзиёев 2022 йил бошида ўша йил охиригача Тошкент шаҳрининг барча туманларида бошқарув компанияларини жорий этиш тўғрисида кўрсатма берган эди, «хизматларидан аҳоли рози бўлган ширкатлар ва уй-жойни бевосита бошқарувчилар бундан мустасно».
2022 йил август ойида президент қарори билан Бош прокуратура, Уй-жой коммунал хизмат кўрсатиш вазирлиги, Марказий банк, Қорақалпоғистон Вазирлар кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳри ҳокимликларига «муаммоли кредитор қарздорликлари мавжуд бўлмаган ва молиявий-иқтисодий ҳолати барқарор кўп квартирали уйларнинг бошқариш органлари фаолиятига аралашувга йўл қўйилмаслигини«ни таъминлаш вазифаси юкланган эди.
Қурилиш вазирлиги нима деди?
Вазирлик баёнотида кўп қаватли уйларни бошқариш тўғрисидаги қонунга, жумладан, бошқарув усули мулкдорларнинг умумий йиғилиши томонидан ва аҳолининг розилиги асосида белгиланиши ҳақидаги нормаларга ҳавола келтирилган.
Халқ томонидан тан олиниб келинаётган бошқарув органлари фаолиятига асоссиз аралашиш қонунчиликда белгиланган тартибда жавобгарликка сабаб бўлади, дейилади вазирлик хабарида.
Шу билан бирга, вазирликнинг таъкидлашича, «ҳар бир соҳа давр талабига мос равишда доимий такомиллаштирилиб борилиши керак. Бунда соҳани янада қулайлаштириш, ундаги ишламайдиган механизмларни қайта кўриб чиқиш, замонавий ёндашувлар асосида тизимни тартибга солиш муҳим аҳамиятга эга».
«Кўп хонадонли уйларга хизмат кўрсатиш соҳасини такомиллаштириш, бунинг асносида аҳолига янада қулай шароит яратишни таъминлаш мақсадида олиб борилаётган ишлар натижасида бугун соҳада соғлом рақобат муҳити шаклланди. Аҳолида ҳам ўзи яшайдиган кўп қаватли уйларга нисбатан дахлдорлик ҳисси ошиб, бошқарув органидан керакли хизматларни талаб қилиш, фаолиятини баҳолаш жараёнида фаол иштирок этиш маданияти шаклланмоқда», — дея қўшимча қилди Қурилиш вазирлиги.

Министерство строительства и ЖКХ Узбекистана отреагировало на сообщения об очередной волне принуждения к смене формы управления многоквартирными домами с ТСЖ на управляющие компании в Ташкенте.
Что происходит
В последние месяцы из разных районов Ташкента вновь начали поступать сообщения о том, что хокимияты с привлечением правоохранительных органов оказывают давление на руководителей ТСЖ с требованием сменить форму управления домом. Такая же кампания проводилась в 2023 году. Исполнители ссылаются на решение хокима города (в открытом доступе его нет).
О происходящем регулярно пишет Telegram-канал Максима Черникова «Мысли вслух», посвящённый вопросам и проблемам в сфере ЖКХ. Об этом же на днях сообщила журналистка «Газеты.uz» Виктория Абдурахимова, чей дом столкнулся с такой же ситуацией.
Действия должностных лиц грубо нарушают законы Узбекистана. В законе «Об управлении многоквартирными домами» определено, что свобода выбора способа управления является одним из основных принципов управления. Способ управления определяется общим собранием собственников помещений дома.
Там же подчёркивается, что «вмешательство органов государственной власти на местах и их должностных лиц в деятельность органов управления многоквартирными домами не допускается»,
Примечательно, что должностные лица, требующие сменить форму управления, уже который год повторяют, что в закон «скоро» внесут изменения, и ТСЖ всё равно придётся сменить на УК.
В начале 2022 года президент Шавкат Мирзиёев поручал до конца того года внедрить деятельность управляющих компаний во всех районах Ташкента, «за исключением товариществ и непосредственных управляющих, услугами которых население довольно».
В августе 2022 года президент подписал постановление, в котором Генеральной прокуратуре, Министерству ЖКО, Центральному банку, Совету министров Каракалпакстана, хокимиятам областей и Ташкента поручалось обеспечить «недопущение вмешательства в деятельность органов управления многоквартирными домами, не имеющих проблемной кредиторской задолженности и находящихся в стабильном финансово-экономическом состоянии».
Что заявил Минстрой
В заявлении министерства приводится ссылка на закон управлении многоквартирными домами, а именно на нормы о том, что способ управления определяется общим собранием собственников и на основании согласия жителей.
«Беспричинное вмешательство в деятельность органов управления, признаваемых народом, является причиной привлечения к ответственности в порядке, предусмотренном законодательством», — отметили в Минстрое (выделено «Газетой.uz»).
В то же время в министерстве заявили, что «каждая сфера должна постоянно совершенствоваться в соответствии с требованиями времени. При этом важно совершенствование сферы, пересмотр работающих в ней механизмов, упорядочение системы на основе современных подходов».
«Благодаря работе по совершенствованию сферы обслуживания многоквартирных домов, обеспечению создания для населения более комфортных условий, сегодня в сфере сформировалась здоровая конкурентная среда. У населения также усилилось чувство причастности к многоквартирным домам, в которых они проживают, и формируется культура требования от органов управления необходимых услуг, активного участия в оценке их деятельности», — добавили в Минстрое.