Сурхондарё вилояти Термиз шаҳридаги халқаро кўп функцияли транспорт ва логистика хаби БМТ Қочқинлар бўйича олий комиссари бошқармасининг (БМТ ҚБОКБ) Глобал таъминот тармоғи омбори мақомини олди, дея хабар бермоқда «Дунё» ахборот агентлиги.
Тадбирда Ўзбекистон президентининг Афғонистон бўйича махсус вакили Исматулла Иргашев, БМТ бош котибининг Афғонистон бўйича махсус вакили ўринбосари Индрике Ратватте, БМТнинг Ўзбекистондаги доимий мувофиқлаштирувчиси Сабине Маҳл, ҚБОКБ минтақавий вакили Думитру Липкану, унинг Афғонистон бўлими раҳбари Арафат Жамол, Сурхондарё вилояти ҳокимлиги, Ўзбекистон ТИВ, божхона ва чегара хизматлари раҳбарияти ва бошқалар иштирок этди.
Мазкур хаб 2022 йилда президент ташаббуси билан халқаро ташкилотлар ва хорижий давлатлар томонидан Афғонистон ва бошқа давлатларга юборилаётган инсонпарварлик ёрдамини қабул қилиш, сақлаш ва жўнатишни таъминлаш мақсадида Termez Cargo Center компанияси негизида ташкил этилган эди. Ушбу юк марказидан 2021 йилдан буён БМТ тузилмалари ва бошқа халқаро ташкилотлар томонидан Афғонистонга гуманитар ёрдам кўрсатиш бўйича логистик хаб сифатида фойдаланиб келинмоқда.
Шавкат Мирзиёев БМТ бош ассамблеясининг 78-сессиясида сўзлаган нутқида жаҳон ҳамжамиятини Афғонистон муаммосини ҳал этишда бирлашишга чақирар экан, афғон халқига кўрсатилаётган инсонпарварлик ёрдами заифлашмаслиги кераклигини таъкидлаганди.
ҚБОКБ глобал тармоғига Аммон (Иордания), Дубай (БАА), Найроби (Кения), Аккра (Гана), Дуала (Камерун), Копенгаген (Дания) ва Панама Сити (Панама) шаҳарларида жойлашган еттита омбор мажмуаси киради. Ҳар йили ушбу инфратузилма инсонпарварлик инқирозларига тезкорлик билан жавоб бериш учун 500 млн доллардан ортиқ қийматдаги ҳаётни қўллаб-қувватловчи асосий маҳсулотларни (чодирлар, кўрпа-тўшаклар, ошхона жиҳозлари, дори-дармонлар ва бошқалар) етказиб беради.
Қайд этилишича, қийин халқаро муҳитни ва қўллаб-қувватлашга муҳтож одамлар сони ортиб бораётганини ҳисобга олган ҳолда БМТ ва унинг агентликлари аҳолининг заиф қатламларига ёрдам бериш учун асосий ресурсларни етарли даражада таъминлашга ҳаракат қилмоқда.
Шу нуқтаи назардан, Термиз шаҳрининг Марказий ва Жанубий Осиё чорраҳасида жойлашган стратегик жойлашуви, бу ерда яратилган транспорт-энергетика инфратузилмаси, шунингдек, малакали кадрлар мавжудлиги уни глобал тармоққа интеграция қилиш қарорида асосий омил бўлди. Термиз маркази ҚБОКБнинг саккизинчи халқаро омборига айланди, дейилади хабарда.
Маросимда сўзга чиққан Исматулла Иргашев Термиз шаҳридаги хаб халқаро ҳамкорлик, ишончлилик ва самарадорлик рамзи эканини таъкидлади. Унинг сўзларига кўра, бу нафақат инсонпарварлик етказиб бериш тармоғини мустаҳкамлашга, балки ҳудуд ривожига, янги имкониятлар ва иш ўринлари яратишга ҳам хизмат қилади.
БМТ бош котибининг Афғонистон бўйича махсус вакили ўринбосари Индрике Ратватте Ўзбекистон томонига Афғонистон ва бошқа мамлакатларга гуманитар ёрдам кўрсатишдаги фаол саъй-ҳаракатлари, шунингдек, БМТнинг тегишли идоралари билан яқин ҳамкорлик учун миннатдорлик билдирди.
У Термиз шаҳрида яратилган инфратузилмани юқори баҳолади ва бу операцион харажатлар ва хатарларни камайтириш орқали БМТнинг фавқулодда вазиятларга тайёргарлигини оширишини қайд этди. «Биз „ҳеч кимни ортда қолдирмаслик“ тамойили асосида Барқарор ривожланиш мақсадларига эришиш учун Ўзбекистон билан ҳамкорликни давом эттиришга тайёрмиз», — деди у.
БМТнинг Ўзбекистондаги доимий мувофиқлаштирувчиси Сабине Маҳл тадбир республиканинг кўп томонлама ҳамкорлик тамойилларига содиқлигини кўрсатишини ва унинг халқаро гуманитар ташаббусларнинг фаол иштирокчиси сифатидаги ролини кучайтиришини таъкидлади. Унинг айтишича, Ўзбекистон томони яратаётган имкониятлар туфайли фавқулодда вазиятлардан жабр кўрган миллионлаб инсонлар амалий ёрдам олади.
ҚБОКБнинг Марказий Осиё бўйича вакили вазифасини бажарувчи Думитру Липкану ташкилот Термиз марказининг халқаро даражадаги гуманитар операциялар учун стратегик афзалликларига бир неча бор ишонч ҳосил қилганини таъкидлади. «Марказни глобал тармоғимизга интеграция қилиш унинг инфратузилмаси ва логистика имкониятларидан уйларини тарк этишга мажбур бўлган одамларни қўллаб-қувватлаш учун янада самарали фойдаланиш имконини беради», — деди у.
Ташкилотнинг Афғонистондаги вакили Арафат Жамолнинг сўзларига кўра, Термиз логистика маркази орқали ҚБОКБнинг фавқулодда вазиятларда таъминотни бошқариш тизимини кенгайтиришдан Афғонистон катта фойда кўради.
«Шу билан бирга, ушбу марказнинг аҳамияти Афғонистон чегараларидан ҳам ташқарига чиқади. Бу глобал миқёсда фавқулодда вазиятларни бартараф этиш чораларини кучайтиради, минтақавий ҳамкорликни мустаҳкамлайди, экологик тоза технологияларни қўллаш орқали иқлим ўзгаришига қарши курашни фаоллаштиради», — дея қўшимча қилди у.

Международный многофункциональный транспортно-логистический хаб в Термезе получил статус склада Глобальной сети поставок Управления Верховного комиссара ООН по делам беженцев (УВКБ), сообщило ИА «Дунё».
В мероприятии приняли участие специальный представитель президента Узбекистана по Афганистану Исматулла Иргашев, заместитель специального представителя генерального секретаря ООН по Афганистану Индрике Ратватте, резидент-координатор ООН Сабине Махл, исполняющий обязанности регионального представителя УВКБ Думитру Липкану, глава афганского УВКБ Арафат Джамал, руководство и представители хокимията Сурхандарьинской области, МИД, Таможенной и Пограничной служб.
Напомним, хаб создан в 2022 году по инициативе президента Узбекистана для обеспечения централизованной и целевой поставки гуманитарной помощи ООН, международными организациями и зарубежными государствами в Афганистан и другие страны на базе компании Termez Cargo Center. В этом карго-центре ООН и другие международные организации с 2021 года формируют пул помощи Афганистану.
Напомним, выступая на 78-й сессии Генеральной ассамблеи ООН, президент Шавкат Мирзиёев призвал мировое сообщество объединиться в решении проблемы Афганистана, подчеркнув, что гуманитарная помощь афганскому народу не должна ослабевать.
Глобальная сеть УВКБ включает семь складских комплексов, расположенных в Аммане (Иордания), Дубае (ОАЭ), Найроби (Кения), Аккре (Гана), Дуале (Камерун), Копенгагене (Дания) и Панама-Сити (Панама). Ежегодно через эту инфраструктуру проводятся ключевые предметы жизнеобеспечения (палатки, одеяла, кухонные наборы, медикаменты и другое) на сумму более 500 млн долларов для оперативного реагирования на гуманитарные кризисы.
С учётом сложной международной обстановки и увеличения числа нуждающихся в поддержке ООН и её агентства стремятся поддерживать достаточные запасы базовых ресурсов для помощи уязвимым группам населения, отмечается в сообщении.
В этом контексте стратегическое расположение Термеза на пересечении Центральной и Южной Азии, его транспортная и энергетическая инфраструктура, а также наличие квалифицированного персонала стали ключевыми факторами при принятии решения по его интеграции в глобальную сеть, говорится в сообщении. Термезский центр стал восьмым международным складом УВКБ.
Исматулла Иргашев, выступая на церемонии, отметил, что хаб в Термезе является символом международного сотрудничества, надёжности и оперативности. Он не только служит укреплению цепочки гуманитарных поставок, но и способствует развитию региона, создавая новые возможности и рабочие места, добавил спецпредставитель.
Заместитель специального представителя генерального секретаря ООН по Афганистану Индрике Ратватте выразил признательность узбекской стороне за активные усилия по гуманитарной поддержке Афганистана и других стран, а также тесное сотрудничество с профильными агентствами ООН.
Он высоко оценил созданную в Термезе инфраструктуру, которая повышает готовность ООН к чрезвычайным ситуациям, снижая эксплуатационные расходы и риски: «Мы готовы к продолжению взаимодействия с Узбекистаном во имя достижения Целей устойчивого развития на основе принципа «Не оставлять никого позади».
Резидент-координатор ООН в Узбекистане Сабине Махл подчеркнула, что включение склада в международную сеть демонстрирует приверженность страны принципам многостороннего сотрудничества и укрепляет её роль как активного участника международных гуманитарных инициатив. По её словам, благодаря возможностям, предоставляемым узбекской стороной, миллионы людей, пострадавших в результате чрезвычайных ситуаций, получат жизненно важную помощь.
Исполняющий обязанности представителя УВКБ ООН по Центральной Азии Думитру Липкану отметил, что организация неоднократно убеждалась в стратегических преимуществах термезского хаба для гуманитарных операций на международном уровне. «Интеграция центра в нашу глобальную сеть позволит ещё более эффективно использовать его инфраструктуру и логистические возможности для поддержки людей, вынужденных покинуть свои дома», — сказал он.
По мнению представителя УВКБ в Афганистане Арафата Джамала, Афганистан в значительной степени выиграет от расширения системы управления чрезвычайными поставками УВКБ через логистический центр в Термезе. «Вместе с тем, значение этого хаба выходит далеко за пределы Афганистана. Он позволит усилить меры реагирования на чрезвычайные ситуации на глобальном уровне, укрепить региональное взаимодействие, активизировать борьбу с климатическими изменениями посредством использования экологически чистых технологий», — добавил он.