Даниялик фаоллар АҚШ президенти Дональд Трампнинг Қўшма Штатлар Даниянинг автоном ҳудуди — Гренландия устидан назоратни қўлга киритиши кераклиги ҳақидаги баёнотига жавобан Калифорнияни АҚШдан сотиб олиш бўйича сатирик петиция бошлади, деб ёзмоқда CNN. Уни аллақачон 200 мингдан ортиқ киши имзолаган.
««Сиз қачондир харитага қараб, ўйлаганмисиз: «Биласизми, Данияга нима керак? Кўпроқ қуёш, пальмалар ва роликли конькилар»… Келинг, Калифорнияни Дональд Трампдан сотиб оламиз! Ҳа, янглиш эшитмадингиз. Калифорния бизники бўлиши мумкин», — дейилади Denmarkification («Данификация») сайтида эълон қилинган петиция матнида.
Петицияда Калифорниянинг бир қатор афзалликлари, жумладан, «Йилда 300 қуёшли кун», «технологик устунлик», авакадо плантациялари ва «Диснейленд» мавжудлиги келтирилган. Охирги номни эса «Ҳанс Кристиан Андерсенленд» деб ўзгартириш таклиф қилинмоқда.
«Викинг шлемидаги Микки Маус? Ҳа, марҳамат», — деб ёзади петиция муаллифлари ва Дания Калифорнияга «улкан эркинлик» бериши мумкинлигини қўшимча қилинди.
Уларнинг таъкидлашича, АҚШ президенти «Калифорниянинг энг катта ишқибози эмас» ва Трамп «тўғри нарх эвазига» у билан хайрлашишга тайёр бўлишига ишонч билдирган.
«Фуқароларнинг хоҳиш-иродаси-чи? Хўш, келинг, ҳақиқатга тик қарайлик — бу уни қачон тўхтатди? Агар Трамп Калифорнияни сотмоқчи бўлса, у Калифорнияни сотади», — дейилади петицияда.
Мурожаат муаллифлари бунинг учун 1 триллион доллар («плюс-минус бир неча миллиард») йиғишни таклиф қилмоқда. Агар сотиб олинса, улар Калифорниянинг номини Янги Дания деб ўзгартиришни, шунингдек, штатга Дания қадриятларини олиб келишни таклиф қилди: Голливуддаги ҳюгге, Беверли-Ҳиллзга велосипед йўлаклари ва кўчанинг ҳар бир бурчагига органик smørrebrød.
Петициянинг пастки қисмида шундай деб ёзилган: «Масъулиятдан воз кечиш: бу кампания 100 фоиз реал… фақат бизнинг орзуларимизда».
Кампания ташаббускори Ксавье Дютуанинг АР`га айтишича, бу ғоя унинг хаёлига Филиппинда таътилда бўлганида — америкалик сайёҳ Трампнинг Гренландия ҳақидаги таклифини баланд овозда муҳокама қилаётганини эшитганида — келган.
«Бу америкалик, айниқса, АҚШ каби барқарор демократия ҳисобланадиган мамлакатда, ҳар қандай давлат президенти учун бошқа суверен давлат ҳудудини босиб олиш таклифи ёки таҳдидининг қанчалик ғайритабиий ва бемаъни эканини тушунмаганга ўхшайди», — деб таъкидлади у.
Трамп биринчи марта 2019 йилда, ўзининг биринчи президентлик муддатида Гренландияни сотиб олишни таклиф қилган эди. Президентликка қайта сайланганидан сўнг у бу масалани яна кўтарди.
«Гренландия бизга миллий хавфсизлик учун керак. Буни менга анча олдин, номзодимни қўйишдан анча олдин айтишган эди. Айтмоқчиманки, одамлар бу ҳақда анчадан бери гапиришади. Сизларда тахминан 45 минг киши бор. Одамлар аслида Даниянинг унга қонуний ҳуқуқи бор-йўқлигини ҳам билишмайди, лекин агар бор бўлса, ундан воз кечишлари керак, чунки у бизга миллий хавфсизлик учун керак. Бу эркин дунё учун. Мен эркин дунёни ҳимоя қилиш ҳақида гапиряпман», — деди Трамп 2025 йил январида.
Шунингдек, у орол устидан назоратни қўлга киритиш учун ҳарбий ёки иқтисодий босим ўтказиши мумкинлигини ҳам истисно қилмади.
«Бундай ҳолатга келишимизни тасаввур қилиш учун тасаввурим етмайди», — деди Дания бош вазири Метте Фредериксен Трампнинг таҳдидларига муносабат билдираркан.
АҚШнинг Гренландияга қизиқиши ортиб бораётгани яхши, аммо бу орол аҳолисига нисбатан «ҳурмат» билан амалга оширилиши керак, деди у.
Трампга Гренландия бош вазири Муте Эгеде ҳам жавоб қайтарди. «Гренландия Гренландия халқига тегишли. Келажагимиз, мустақиллик учун кураш — бизнинг ишимиз. Бошқалар, жумладан, данияликлар ва америкаликлар ҳам ўз фикрига эга бўлишга ҳақли бўлса-да, биз истерия ва ташқи босимга берилмаслигимиз керак… Келажак бизники ва уни биз шакллантиришимиз керак», — деди у.
CNN`нинг ёзишича, Трампнинг маслаҳатчилари ва иттифоқчилари Дания расмийларини унинг Гренландияни сотиб олиш нияти жиддийлиги ҳақида огоҳлантирган. Дания ҳукумати, ўз навбатида, Трампнинг Гренландияга бўлган иштиёқини тушунмайди, чунки АҚШ аллақачон орол билан ўн йиллик мудофаа шартномасига эга, бу эса у ерда Америка ҳарбий иштирокини сезиларли даражада ошириш имконини берган.

Датские активисты запустили сатирическую петицию о покупке Калифорнии у США в ответ на заявление американского президента Дональда Трампа о том, что Соединённые Штаты должны получить контроль над Гренландией — автономной территорией Дании, сообщает CNN. Её подписали более 200 тысяч человек.
«Вы когда‑нибудь смотрели на карту и думали: „Знаете, что нужно Дании? Больше солнца, пальм и роликовых коньков“. … Давайте купим Калифорнию у Дональда Трампа! Да, вы не ослышались. Калифорния может стать нашей», — говорится в тексте петиции, опубликованной на сайте Denmarkification («Данификация»).
В петиции приводится ряд преимуществ Калифорнии, включая «300 солнечных дней в году», «технологическое господство», плантации авокадо и наличие «Диснейленда». Последний предлагается переименовать в «Ганс Христиан Андерсенленд».
«Микки Маус в шлеме викинга? Да, пожалуйста», — пишут авторы петиции, добавляя, что Дания может дать Калифорнии «колоссальную свободу».
Они отметили, что президент США «не самый большой поклонник Калифорнии» и выразили уверенность, что он будет готов расстаться с ней «за правильную цену».
«Что касается воли граждан? Ну давайте посмотрим правде в глаза — когда это его останавливало? Если Трамп хочет продать Калифорнию, он продаст Калифорнию», — говорится в петиции.
Авторы обращения предлагают собрать для этой цели 1 трлн долларов («плюс-минус несколько миллиардов»). В случае покупки они предлагают переименовать Калифорнию в Новую Данию, а также привнести в штат датские ценности: хюгге в Голливуд, велосипедные дорожки в Беверли-Хиллз и органический smørrebrød на каждом углу улицы.
Внизу петиции написано: «Отказ от ответственности: эта кампания на 100% реальна… в наших мечтах».
Инициатор кампании Ксавье Дютуа рассказал АР, что идея пришла ему в голову во время отпуска на Филиппинах, когда он услышал, как американский турист громко обсуждал предложение Трампа о Гренландии.
«Этот американец, похоже, не понимал, насколько ненормальным и абсурдным для президента любой страны — особенно в стабильной демократии, которой считаются США, является предложение или угроза захвата территории другой суверенной страны», — отметил он.
Трамп впервые предложил выкупить Гренландию в 2019 году во время своего первого президентского срока. После переизбрания на пост президента он вновь поднял этот вопрос.
«Гренландия нам нужна ради национальной безопасности. Мне это говорили уже давно, задолго до того, как я баллотировался. Я имею в виду, люди говорят об этом уже давно. У вас там примерно 45 тысяч человек. Люди на самом деле даже не знают, есть ли у Дании какие-либо законные права на неё, но, если они есть, они должны отказаться от неё, потому что она нужна нам для национальной безопасности. Это для свободного мира. Я говорю о защите свободного мира», — заявил Трамп в январе 2025 года.
Он также не стал исключать, что прибегнет к военному или экономическому давлению, чтобы получить контроль над островом.
«У меня не хватает воображения, чтобы представить, что мы дойдём до такого», — сказала премьер-министр Дании Метте Фредериксен, комментируя угрозы Трампа.
Рост интереса США к Гренландии — это хорошо, но это должно происходить с «уважением» к жителям острова, отметила Фредериксен.
Трампу ответил также премьер-министр Гренландии Муте Эгеде. «Гренландия принадлежит народу Гренландии. Наше будущее и борьба за независимость — это наше дело. В то время как другие, включая датчан и американцев, имеют право на своё мнение, но мы не должны поддаваться истерии и внешнему давлению… Будущее — наше, и мы должны его формировать», — сказал он.
CNN писал, что советники и союзники Трампа предупредили датских чиновников о серьёзности его намерений относительно покупки Гренландии. Власти Дании, в свою очередь, заявили, что не понимают одержимости Трампа Гренландией, поскольку у США уже есть десятилетнее соглашение об обороне с островом, которое позволило значительно нарастить там американское военное присутствие.