Европа кенгаши президенти Антониу Кошта ва Европа комиссияси президенти Урсула фон дер Ляйен Европа Иттифоқи — Марказий Осиё биринчи саммитида иштирок этиш учун 3−4 апрель кунлари Ўзбекистонга ташриф буюради, деб хабар берди ЕИнинг Ўзбекистондаги делегацияси матбуот хизмати.
Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев раислигидаги саммитда Қозоғистон, Қирғизистон, Тожикистон ва Туркманистон раҳбарлари иштирок этади. Аввалроқ маросимни ўтказиш жойи сифатида Самарқанд танланган эди. Аслида саммит 2024 йилда бўлиб ўтиши керак эди, бироқ ўтган йили ЕИ янги ҳукумат тузгани сабабли бу 2025 йилга кўчирилган.
«Саммит ЕИга Марказий Осиё билан икки томонлама ҳамкорликни чуқурлаштириш ва минтақавий ҳамкорликни кенгайтиришдан геосиёсий манфаатдорлигини намойиш этиш учун асосий имконият бўлади. Россиянинг Украинага қарши ноқонуний босқинчилик уруши ва Афғонистонда давом этаётган воқеалар билан ифодаланган ўзгарувчан геосиёсий манзарада ЕИ ва Марказий Осиё ўртасидаги муносабатлар тобора стратегик аҳамиятга эга бўлиб бормоқда», — дейилади баёнотда.
Саммит давомида ЕИ ўзаро манфаатли соҳаларда, жумладан, транспорт ва рақамли алоқа — минтақа ичида ва ЕИ билан, стратегик хомашё, иқтисодиёт ва хавфсизлик, тоза ва самарали энергия манбаларига ўтиш бўйича ҳамкорликни кенгайтиришга содиқлигини яна бир бор тасдиқлаши кутилмоқда.
«Биз тартибсизлик ва бўлиниш дунёсида яшаяпмиз, Европа Иттифоқи учун ягона ечим тинчлик ва фаровонлик йўлида ҳамкорликни мустаҳкамлашдан иборат. Кўп қутбли дунёда янада фаол ва мақсадли ўзаро алоқалар зарур. ЕИ — Марказий Осиё биринчи саммити халқаро ҳуқуқни тўлиқ ҳурмат қилган ҳолда тинчлик, хавфсизлик ва барқарор ривожланиш йўлида биргаликда ишлашга бўлган садоқатимизни мустаҳкамлайди», — деди Антонио Коста.
Эслатиб ўтамиз, 2022 йил октябрь ойида Қозоғистонда ва 2023 йил июнь ойида Қирғизистонда ЕИ ва Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг иккита учрашуви бўлиб ўтган. Бундан ташқари, қатор вазирлар учрашувлари ўтказилган, уларнинг энг сўнггиси 2023 йилда Люксембургда бўлиб ўтган ва унда ЕИ ҳамда Марказий Осиё ўртасидаги алоқаларни чуқурлаштириш бўйича қўшма йўл харитасига келишиб олинган.
4 март куни Туркманистон пойтахти Ашхобод шаҳрида ЕИ — Марказий Осиё вазирларининг 20-йиғилиши бўлиб ўтади ва саммитга тайёргарлик кўрилади.
2019 йилда ЕИ минтақанинг ЕИ манфаатлари учун ортиб бораётган стратегик аҳамиятини таъкидлайдиган Марказий Осиё учун янги стратегиясини қабул қилганди. Янгиланган стратегия минтақа янада кучлироқ, таҳдидларга чидамлироқ, фаровон ва ўзаро чамбарчас боғланган иқтисодий ва сиёсий маконга эга бўлиши учун Марказий Осиё давлатлари билан янада кучлироқ ва инклюзив ҳамкорликни ривожлантиришга қаратилган .
ЕИ минтақанинг иккинчи йирик савдо шериги, шунингдек, Марказий Осиёдаги барча инвестицияларнинг 40% дан ортиғини ташкил этувчи энг йирик инвестор ҳисобланади. Икки томонлама алоқаларни чуқурлаштириш учун ЕИ Туркманистондан ташқари барча Марказий Осиё давлатлари билан Кенгайтирилган шериклик ва ҳамкорлик тўғрисидаги битимларни (КШҲБ) келишиб олган. Таъкидлаш жоиз, Ўзбекистон билан ушбу ҳужжат ҳали имзоланмаган.

Президент Европейского совета Антониу Кошта и президент Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен посетят Узбекистан 3−4 апреля для участия в первом саммите ЕС — Центральная Азия, сообщила пресс-служба Делегации Евросоюза в Узбекистане
Саммит пройдёт под председательством президента Узбекистана Шавката Мирзиёева при участии лидеров Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана и Туркменистана. Напомним, местом проведения ранее был определён Самарканд. Напомним, саммит должен был пройти в 2024 году, но был перенесён на 2025-й в связи с тем, что в минувшем году в Евросоюзе происходило формирование нового правительства.
«Cаммит станет ключевой возможностью для Европейского Союза продемонстрировать свой геополитический интерес в углублении двустороннего взаимодействия и расширении регионального сотрудничества с Центральной Азией. В условиях изменяющегося геополитического ландшафта, отмеченного незаконной агрессивной войной России против Украины и продолжающимися событиями в Афганистане, отношения между ЕС и Центральной Азией приобретают все большее стратегическое значение», — говорится в сообщении.
Во время саммита, как ожидается, ЕС подтвердит свою приверженность расширению сотрудничества в сферах взаимных интересов, включая транспорт и цифровую взаимосвязность — внутри региона и с ЕС, стратегическое сырье, экономику и безопасность, переход к экологически чистым и эффективным источникам энергии.
«Мы живём в мире хаоса и фрагментации, где единственным возможным решением для ЕС является укрепление партнёрств ради мира и процветания. В многополярном мире необходимо более активное и адресное взаимодействие. Первый саммит ЕС — Центральная Азия укрепит нашу приверженность совместной работе во имя мира, безопасности и устойчивого развития, с полным соблюдением норм международного права», — заявил Антониу Кошта.
Напомним, в октябре 2022 года в Казахстане и в июне 2023 года в Кыргызстане состоялись две встречи лидеров ЕС и стран Центральной Азии. Кроме того, прошёл ряд министерских встреч, последняя из которых состоялась в Люксембурге в 2023 году, где была согласована совместная дорожная карта по углублению связей между ЕС и Центральной Азией.
20-я министерская встреча ЕС — Центральная Азия состоится 4 марта в Ашхабаде (Туркменистан) и будет посвящена подготовке к саммиту.
В 2019 году ЕС принял новую Стратегию по Центральной Азии, которая подчёркивает растущее стратегическое значение региона для интересов Евросоюза. Обновлённая стратегия направлена на развитие более прочного и инклюзивного партнёрства с государствами Центральной Азии, чтобы регион стал cильнее, более устойчивым к вызовам, процветающим и тесно взаимосвязанным экономическим и политическим пространством.
ЕС является вторым крупнейшим торговым партнёром региона, а также крупнейшим инвестором, на долю которого приходится более 40% всех инвестиций в Центральную Азию. Для углубления двусторонних связей ЕС согласовал Cоглашения о расширенном партнёрстве и сотрудничестве (СРПС) со всеми странами Центральной Азии, за исключением Туркменистана. Отметим, с Узбекистаном этот документ пока не подписан.