11 февраль куни тонгда Самарқанд вилояти Жомбой туманида автобус ағдарилиб кетиши оқибатида 22 нафар аёл жароҳатланди. Бу ҳақда туман тиббиёт бирлашмаси бош шифокорига таяниб, Milliy телеканали хабар берди.
Бир кун аввал вилоят Йўл ҳаракати хавфсизлиги бошқармаси «Газета.uz» ҳодисада бир йўловчи — 68 ёшли эркак ҳалок бўлганини маълум қилди, бироқ у қайси транспортда бўлганига аниқлик киритмади.
Журналист йўловчилар сони ва қурбонлар борлиги ҳақидаги маълумотга аниқлик киритмоқчи бўлганида, бошқарма матбуот котиби қўнғироқни узиб қўйди.
«Газета.uz» изоҳ сўраган Фавқулодда вазиятлар вазирлиги эса вилоят Соғлиқни сақлаш бошқармаси билан боғланишни маслаҳат берди.
Ижтимоий тармоқларда тарқалган фото ва видеоларда автобуснинг ён, орқа ва олд ойналари сингани, қурбонлар бўлгани айтилган.
Бош шифокор Тозагул Холиқованинг Milliy телеканалига маълум қилишича, шифохонага 23 нафар аёл ётқизилган, улардан бири воқеа жойидаёқ ҳалок бўлган.
Аёлларнинг жароҳатлари оғир: 16 нафар йўловчи жарроҳлик бўлимига, 2 нафар аёл реанимацияга ётқизилди. «Уларнинг аҳволи оғирроқ, реанимацияда даволаняпти», — деди шифокор.
Туристик автобус Самарқанддан Тошкентга кетаётган бўлган. Хабар қилинишича, автобус ҳайдовчиси масофа ва тезликни нотўғри баҳолаган ҳамда тормозни кескин босиб, Cobalt билан тўқнашган.

В результате опрокидывания автобуса рано утром 11 февраля в Джамбайском районе Самаркандской области пострадали 22 женщины, сообщил телеканал Milliy со ссылкой на главного врача районного медицинского объединения.
При этом в УБДД УВД области «Газете.uz» накануне заявили, что при аварии на месте погиб один пассажир — 68-летний мужчина, не уточнив, находился он в автобусе или в автомобиле, с которым произошло столкновение.
Когда журналист пытался уточнить информацию о количестве пассажиров и наличии пострадавших, представитель УБДД бросил трубку.
В МЧC Узбекистана, где «Газета.uz» также запрашивала комментарий, советовали обратиться в СБДД.
На фотографиях и видео можно увидеть разбитые боковые, заднее и переднее стёкла автобуса, что указывало на возможных пострадавших.
Главврач Тозагул Холикова сообщила телеканалу Milliy, что в больницу поступили 23 женщины, одна из них скончалась на месте аварии.
Ранения у женщин оказались серьёзные — 16 пассажирок были размещены в отделение хирургии, 2 женщины — в реанимацию. «Их состояние немного тяжёлое, в реанимационном состоянии», — заявила врач.
Туристический автобус направлялся из Самарканда в Ташкент. По сообщениям, водитель автобуса не рассчитал дистанцию и скорость и резко затормозил.