АҚШ президенти Дональд Трамп Россия президенти Владимир Путин билан телефон орқали мулоқотдан сўнг Оқ уйда журналистлар олдида чиқиш қилди ва Россия-Украина уруши якуни ҳақидаги саволларга жавоб берди. «Газета.uz» Америка етакчисининг асосий тезисларини келтиради.
Трампнинг айтишича, у Путин билан «жуда яхши суҳбат» ўтказган ва Россия президенти «бунинг (Украинадаги уруш — таҳр.) тугашини истайди». Унинг сўзларига кўра, иккаласи ҳам бир-бири билан учрашувни кутмоқда.
«Биз у бу ерга [АҚШга] келишини кутмоқдамиз, мен эса у ерга [Россияга] бораман ва биз Саудия Арабистонида ҳам учрашамиз… нима қила олишимизни кўрамиз. Лекин урушни тугатмоқчимиз. Бу катастрофа», — деди Трамп.
АҚШ президентининг сўзларига кўра, бу борада якуний қарор ҳали қабул қилинмаган, ушбу учрашув санаси эса «ҳали белгиланмаган», бироқ у «яқин келажакда» бўлиб ўтиши мумкин.
Учрашувда Украина президенти Владимир Зеленский иштирок этадими, деган саволга Трамп шундай жавоб берди: «Эҳтимол, биз биринчи учрашувни ўтказамиз, кейин эса иккинчиси билан нима қилиш мумкинлигини кўрамиз». Шунингдек, у Киевга ташриф буюриш ҳақида «ўйлаб кўришини» айтди.
Трамп Украина бўйича тинчлик режаси тафсилотларини ошкор қилишдан бош тортди, бироқ унинг маъмурияти «катта ютуқларга эришганини» таъкидлади.
Трамп Украинанинг НАТОга аъзолигини «реал» деб ҳисобламаслигини айтди ва АҚШ мудофаа вазири Пит Ҳегсетнинг чоршанба куни Брюсселда бўлиб ўтган Украина бўйича алоқа гуруҳи йиғилишида қилган баёнотига қўшилди. «У буни эҳтимолдан йироқ ва амалий эмас деб ҳисоблайди. Менимча, у ҳақ. Президент Путиндан анча олдин улар [Россия ҳукумати] бунга йўл қўймасликларини айтишганди… Улар Украина НАТОга кира олмаслигини айтишган», — деди АҚШ президенти.
«Украинани тинчлик жараёнининг тўлақонли аъзоси сифатида кўрасизми?» деган саволга Трамп «Украина ҳукумати «тинчлик ўрнатиши керак»лигини айтди. «Уларнинг одамлари ўлдирилмоқда. Менимча, улар сулҳ тузишлари керак бўлади», — деди у.
АҚШ Украинага ёрдам беришда давом этмоқда, акс ҳолда, «Путин ғалаба қозондим деб ўйлаган бўларди», деди Трамп, бироқ Киевдан бу маблағларни қайтариш кафолатини талаб қилганини таъкидлади. «Украина бунга рози», — дея қўшимча қилди у.
Трамп Украинанинг 2014 йилдаги чегараларига қайтишини «эҳтимоли кам» деб атади, бироқ Россия томонидан босиб олинган ҳудудларнинг бир қисми Киев назорати остига қайтишини истисно қилмади.
• 12 февраль куни Трамп Владимир Путин билан телефон орқали мулоқот қилди. Америка президентининг сўзларига кўра, улар Украинадаги урушни тугатиш бўйича «зудлик билан музокараларни бошлаш»га келишиб олган. Кейинроқ Трамп Украина президенти Владимир Зеленский билан телефон орқали мулоқот қилди. Зеленскийнинг сўзларига кўра, суҳбат чоғида Киев ва Вашингтоннинг «Россия агрессиясини тўхтатиш» бўйича қўшма қадамлари муҳокама қилинган. Ўз навбатида, Трамп Украина президенти «Путин каби сулҳ тузишни хоҳлаётганини» таъкидлади.

Президент США Дональд Трамп после телефонного разговора с президентом России Владимиром Путиным выступил перед журналистами в Белом доме и ответил на вопросы о завершении российско-украинской войны. «Газета.uz» приводит главные тезисы американского лидера.
Трамп заявил, что у него состоялась «очень хорошая беседа» с Путиным и российский президент «хочет, что это (война в Украине — ред.) закончилось». По его словам, они оба ждут встречи друг с другом.
«Мы ожидаем, что он приедет сюда [в США], а я приеду туда [в Россию], и мы встретимся также в Саудовской Аравии… посмотрим, что мы можем сделать. Но мы хотим закончить войну. Это катастрофа», — сказал Трамп.
По словам президента США, окончательное решение об этом ещё не принято, а дата этой встречи «ещё не назначена», но она может состояться в «недалёком будущем».
На вопрос, будет ли присутствовать на встрече президент Украины Владимир Зеленский, Трамп ответил: «Наверное, у нас будет первая встреча, а потом посмотрим, что можно сделать со второй». Он также сказал, что «подумает» о визите в Киев.
Трамп отказался раскрывать детали своего мирного плана по Украине, но отметил, что его администрация «добилась большого прогресса».
Трамп сказал, что не считает «практичным» членство Украины в НАТО, согласившись с заявлением министра обороны США Пита Хегсета, которое тот сделал на заседании контактной группы по Украине в Брюсселе в среду. «Он считает это маловероятным и непрактичным. Я думаю, он прав. Задолго до президента Путина они [российские власти] говорили, что не допустят этого… Они говорили, что Украина не может вступить в НАТО», — заявил президент США.
Отвечая на вопрос, видит ли он Украину полноправным членом мирного процесса, Трамп сказал, что украинским властям «придётся заключить мир». «Их людей убивают. Я думаю, им придётся заключить мир», — сказал он.
США продолжают оказывать помощь Украине, иначе «Путин подумал бы, что выиграл», заявил Трамп, но подчеркнул, что потребовал гарантий возвращения этих средств от Киева. «Украина согласна на это», — добавил он.
Возвращение Украины к границам 2014 года Трамп назвал «маловероятным», но не исключил, что часть оккупированных Россией территорий, по его мнению, вернётся под контроль Киева.
• 12 февраля Трамп провёл телефонный разговор с Владимиром Путиным. По словам американского президента, они договорились «немедленно начать переговоры» по завершению войны в Украине. Позже Трамп побеседовал по телефону с президентом Украины Владимиром Зеленским. По словам Зеленского, в ходе беседы обсуждалась совместные шаги Киева и Вашингтона, чтобы «остановить российскую агрессию». В свою очередь, Трамп отметил, что президент Украины, «как и Путин, хочет заключить мир».