Марказий банк 2024 йилнинг тўртинчи чораги учун тадбиркорлар ўртасидаги бизнес кайфияти шарҳини тақдим этди.
Бизнес муҳити
Октябрь-декабрь ойларида Ўзбекистонда ишбилармонлик муҳити яхшиланганини билдирган тадбиркорлар сони камайган. Агар учинчи чоракда сўралган бизнес вакилларининг 57 фоизи бу ҳақда гапирган бўлса, охирги чоракда бу — 53 фоиз. Охирги икки йил давомида кўрсаткич 52−57 фоиз оралиғида сақланиб қолди.
Тадбиркорлар банк хизматлари сифати яхшилангани, кредит олиш имкониятлари кенгайтирилганини асосий ижобий омил сифатида қайд этди. Лицензиялаш ва рухсат бериш жараёнларидаги ўзгаришлар, рақобат муҳитининг ривожланиши ҳам ижобий таъсир кўрсатди.
Шу билан бирга, божхона тарифлари ва чекловлари, солиқ маъмурчилиги, монополлашув даражаси, йўл инфратузилмаси, газ ва электр таъминоти тизимида сезиларли яхшиланишлар қайд этилмади.
Иқтисодий фаолият
Тадбиркорлар иқтисодий фаоллиги ўсишининг бироз секинлашишига қарамай, ижобий жараёнлар давом этмоқда, дея қайд этади Марказий банк.
Қўшимча ишчи кучига, юк ташиш ҳажми, ишлаб чиқариш ва буюртмаларга бўлган талабда ўсиш суръатларининг секинлашуви кузатилмоқда. Шу билан бирга, сўнгги йилларда энергия ресурслари, хусусан, газ ва электр энергияси истеъмоли ортиб, максимал даражага яқинлашди.
Тадқиқотда корхоналарда қувватлардан фойдаланиш даражаси ўтган чоракка нисбатан бироз пасайгани қайд этилди. Агар иккинчи чоракда тадбиркорларнинг 58 фоизи ўрта ёки юқори ишлаб чиқариш қувватларида ишлаган бўлса, учинчи чоракда бу кўрсаткич 54 фоизга, тўртинчи чоракда эса 50 фоизга тушиб, сўнгги бир ярим йил ичидаги энг паст кўрсаткичга айланди.
Бу ҳолат Наманган, Жиззах ва Тошкент вилоятларида яққол кўзга ташланади. Бироқ Андижон, Фарғона, Сурхондарё ва Сирдарё вилоятларида ишлаб чиқариш қувватларидан фойдаланиш даражаси нисбатан юқори бўлган.
Қувватлардан тўлиқ фойдаланилмаётганининг асосий сабаблари газ ва электр энергияси таъминотидаги узилишлар, автомобиль ёқилғиси нархининг ошиши, солиқ тизимидаги қийинчиликлар сифатида белгиланди. Бундан ташқари, газ ва электр таъминотидаги узилишларни қайд этган респондентларнинг улуши 26 фоизни ташкил этди.
Бандлик
Тўртинчи чоракда ўтган чоракка нисбатан қўшимча ишчи кучига талаб бироз пасайди. Умуман олганда, охирги уч чоракда республикада ишчи кучига талаб сезиларли даражада ўсмаган бўлса-да, Андижон ва Самарқанд вилоятлари, шунингдек, Тошкент шаҳрида бу йўналишда бироз жонланиш кузатилди.
Умумий овқатланиш, ишлаб чиқариш, қурилиш ва ҳунармандчилик соҳаларида ишчиларга талаб ортгани қайд этилди. Шу билан бирга, ишчи кучига бўлган талабнинг ўсиши 10 дан ортиқ ишчиси бор корхоналарда кузатилган бўлса, кичик корхоналарда бу кўрсаткич ўзгаришсиз қолди.
Кейинги чоракда қурилиш, ишлаб чиқариш, озиқ-овқат хизмати ва қишлоқ хўжалигида қўшимча ишчи кучига талаб ортиши кутилмоқда. Прогнозларга кўра, энг кўп янги ишчилар Андижон ва Самарқанд вилоятлари ҳамда Тошкент шаҳрига жалб этилади.
Молиявий ҳолат
Охирги бир ярим йил давомида тадбиркорларнинг қарз юки даражаси умуман ошмади. Шу билан бирга, кредит ва қарз тўловлари ҳажмининг ўсиши Андижон, Наманган ва Тошкент вилоятларида кузатилди.
Йил бошидан буён умуман республика бўйича Наманган, Самарқанд ва Андижон вилоятлари, шунингдек, Тошкент шаҳрида тадбиркорларнинг кредит маблағларига бўлган эҳтиёжида сезиларли ўзгаришлар қайд этилмаган бўлса-да, кредитларга талаб нисбатан юқорилигича қолмоқда.
Истиқболлар
Мамлакатнинг иқтисодий ривожланиши ва бизнес истиқболлари бўйича ўрта муддатли истиқболлар ижобийлигича қолмоқда. Сўнгги чоракларда иқтисодий вазият яхшиланишини кутаётган тадбиркорлар улуши бироз пасайган бўлса-да, респондентларнинг деярли учдан икки қисми оптимистик фикрда.
Тошкент ва Тошкент вилоятида бизнес муҳити
Тўртинчи чоракда Тошкент шаҳри ва Тошкент вилоятида ишбилармонлик шароити яхшиланганини қайд этган тадбиркорлар улуши ўтган чоракка нисбатан бирмунча камайди. Бироқ респондентларнинг умумий 52 фоизи (илгари 57 фоиз) мавжуд вазиятни ижобий баҳолаган.
бизнес, ишбилармонлик кайфияти, ишбилармонлик муҳити, марказий банк
Ишбилармонлик кайфияти, айниқса, ишлаб чиқариш, қурилиш, таълим ва коммунал соҳаларда яхшиланди. Шу билан бирга, логистика, қишлоқ хўжалиги, савдо ва молия каби соҳаларда шароит яхшиланганини қайд этган тадбиркорлар улуши камайди.
Сўровда қатнашган тадбиркорларнинг фикрича, ишбилармонлик муҳитидаги ижобий ўзгаришлар, биринчи навбатда, банк хизматлари сифатининг яхшиланиши (сўровда қатнашганларнинг қарийб 80 фоизи), кредит олиш имкониятлари кенгайгани (62 фоиз), рақобат муҳитининг мустаҳкамлангани (50 фоиз) билан боғлиқ.
Шу билан бирга, ҳудудларда божхона тарифлари ва чекловлари, монополлашув даражаси, солиқ маъмурчилиги, газ ва электр энергияси билан таъминлашда сезиларли ижобий ўзгаришлар қайд этилмаган.
Респондентлар учинчи чоракда (июль-сентябрь) газ ва электр таъминотида кузатилган ижобий тенденциялар тўртинчи чоракда (октябрь-декабрь) бироз ёмонлашганини таъкидлади. Ўртача ҳисобда йўл инфратузилмасини яхшилаш суръати ҳам секинлашган, бу, айниқса, қурилиш, савдо, туризм ва коммунал соҳа вакиллари томонидан қайд этилган.
Лицензиялар ва сертификатлар олиш тартиблари, шунингдек, солиқ маъмурлигидаги қийинчиликлар энг кўп логистика, умумий овқатланиш ва савдо соҳаларида фаолият юритувчи корхоналарга таъсир кўрсатди.
Ҳисобот даврида ёқилғи-энергетика истеъмоли ўртача даражада ўсди, буюртмалар ҳажми ҳам ошди. Бироқ охирги икки чоракда юк ташишда, қўшимча ишчи кучига бўлган талабда, кредит ва қарзлар бўйича тўловларда жиддий ўзгаришлар кузатилмади.
Тўртинчи чоракда олдинги даврга нисбатан ёқилғи ва энергия истеъмоли ошди, аммо ишлаб чиқариш ҳажми бироз камайди.
Охирги уч чоракда нисбатан паст ишлаб чиқариш қувватларида ишлаётган тадбиркорлар улуши ўсди ва тўртинчи чоракда 55 фоизга етди (ўтган чоракда 50 фоиз). Бу, айниқса, қишлоқ хўжалиги, қурилиш ва таълим соҳаларида яққол кўзга ташланади. Шу билан бирга, тиббиёт, ахборот-коммуникация технологиялари ва маиший хизмат кўрсатиш соҳаларидаги корхоналар ўрта ва нисбатан юқори қувватларда ишлашда давом этмоқда.
Пойтахт ва Тошкент вилояти тадбиркорлари ишлаб чиқариш қувватларидан тўлиқ фойдаланилмаётганининг асосий сабаблари сифатида газ ва электр энергияси таъминотидаги узилишлар (сўровда қатнашганларнинг 25 фоизи, учинчи чоракда 20 фоиздан кам эди), ички бозорда талабнинг етарли эмаслиги, ижара ҳақининг юқорилигини кўрсатмоқда.
Кейинги чорак учун прогнозлар
Тадбиркорлар ёқилғи-энергетика истеъмоли янада ошишини кутмоқда. Ушбу кўрсаткичнинг энг катта ўсиши коммунал хизматлар, умумий овқатланиш ва қурилишда қайд этилиши мумкин. Бундан ташқари, юк ташиш ҳажмлари бўйича ижобий кутилмалар улуши учинчи чоракдаги 40% дан тўртинчи чоракда 47% гача кўтарилди.
Тиббиёт, таълим, умумий овқатланиш ва қурилиш соҳаларида ишчи кучига талаб ортиши кутилмоқда, ишлаб чиқариш ҳажмлари ва буюртмалар бўйича ижобий кутилмалар бироз пасайган.
Таълим, тиббиёт ва умумий овқатланиш соҳаларида кредит маблағларига талабнинг ортиши эҳтимоли бор.
Иқтисодий вазият ва ишбилармонлик муҳити яхшиланишини кутаётган тадбиркорлар улуши 62 фоиздан 56 фоизга камайди.

Центральный банк Узбекистана представил обзор бизнес-настроений предпринимателей за четвёртый квартал 2024 года.
Деловая среда
В октябре-декабре меньше предпринимателей сообщили об улучшении деловой среды в Узбекистане. Если в третьем квартале об этом говорили 57% опрошенных представителей бизнеса, то за последний квартал — 53%. Последние два года этот показатель сохраняется в диапазоне 52−57%.
Как основные положительные факторы предприниматели отметили улучшение качества банковских услуг и расширение возможностей получения кредитов. Положительное влияние также оказали изменения в процессах получения лицензий и разрешений, а также развитие конкурентной среды.
При этом не было зафиксировано значительных улучшений в сфере таможенных тарифов и ограничений, налогового администрирования, уровня монополизации, дорожной инфраструктуры, а также в системе газо- и электроснабжения.
Несмотря на некоторое замедление роста экономической активности предпринимателей, положительные процессы продолжаются, отмечает Центробанк.
Наблюдается снижение темпов роста спроса на дополнительную рабочую силу, объёмов грузоперевозок, производства и заказов. В то же время потребление энергоресурсов, в частности газа и электроэнергии, увеличилось и приблизилось к максимальным показателям за последние годы.
В ходе исследования зафиксировано небольшое снижение уровня загрузки производственных мощностей предприятий по сравнению с предыдущим кварталом. Если во II квартале 58% предпринимателей работали на средних или высоких производственных мощностях, то в III квартале этот показатель снизился до 54%, а в IV квартале — до 50%, что стало самым низким уровнем за последние полтора года.
Эта ситуация наиболее заметна в Наманганской, Джизакской и Ташкентской областях. Однако в Андижанской, Ферганской, Сурхандарьинской и Сырдарьинской областях уровень использования производственных мощностей был относительно высоким.
Основными причинами неполной загрузки мощностей названы перебои в газо- и электроснабжении, рост цен на автомобильное топливо, а также сложности в налоговой системе. При этом доля респондентов, указавших на перебои в газо- и электроснабжении, составила 26%.
Занятость
В четвёртом квартале наблюдалось небольшое снижение спроса на дополнительную рабочую силу по сравнению с предыдущим кварталом. Хотя в целом за последние три квартала значительного роста спроса на рабочую силу в республике не наблюдалось, в Андижанской и Самаркандской областях, а также в Ташкенте зафиксировано некоторое оживление в этом направлении.
Рост потребности в работниках отмечен в сфере общественного питания, производства, строительства и ремесленничества. При этом увеличение спроса на рабочую силу произошло в компаниях с численностью сотрудников более 10 человек, в то время как в малых предприятиях этот показатель остался неизменным.
В следующем квартале ожидается рост спроса на дополнительную рабочую силу в строительстве, производстве, общественном питании и сельском хозяйстве. Прогнозируется, что больше всего начнут привлекать новых работников в Андижанской и Самаркандской областях, а также в Ташкенте.
Финансовое состояние
За последние полтора года уровень долговой нагрузки предпринимателей в целом не увеличился. Однако рост объёмов кредитных и долговых платежей наблюдался в Андижанской, Наманганской и Ташкентской областях.
Хотя с начала года в целом по республике не зафиксировано значительных изменений в потребности предпринимателей в кредитных средствах, в Наманганской, Самаркандской и Андижанской областях, а также в Ташкенте спрос на кредиты остаётся относительно высоким.
Перспективы
Среднесрочные ожидания по экономическому развитию страны и перспективам бизнеса остаются положительными. Хотя в последние кварталы доля предпринимателей, ожидающих улучшения экономической ситуации, немного снизилась, почти две трети респондентов по-прежнему настроены оптимистично.
Бизнес-климат в Ташкенте и Ташкентской области
В четвёртом квартале доля предпринимателей, отметивших улучшение условий ведения бизнеса в Ташкенте и Ташкентской области, несколько снизилась по сравнению с предыдущим кварталом. Однако в целом 52% (было 57%) опрошенных респондентов положительно оценили текущую ситуацию.
Особенно улучшение бизнес-настроений наблюдалось в сфере производства, строительства, образования и коммунальных услуг. В то же время в таких секторах, как логистика, сельское хозяйство, торговля и финансы, доля предпринимателей, отметивших улучшение условий, сократилась.
По мнению опрошенных предпринимателей, положительные изменения в бизнес-среде связаны в первую очередь с улучшением качества банковских услуг (почти 80% опрошенных), расширением возможностей получения кредитов (62%), а также укреплением конкурентной среды (50%).
Тем не менее, в регионах не зафиксировано значительных положительных изменений в таможенных тарифах и ограничениях, уровне монополизации, налоговом администрировании, а также в обеспечении газом и электроэнергией.
Респонденты отметили, что положительные тенденции в обеспечении газом и электричеством, наблюдавшиеся в III квартале (июль-сентябрь), несколько ухудшились в IV квартале (октябрь-декабрь). В среднем темпы улучшения дорожной инфраструктуры также снизились, что особенно отметили представители строительной, торговой, туристической и коммунальной сфер.
Процедуры получения лицензий и сертификатов, а также сложности в налоговом администрировании наиболее остро затронули предприятия, работающие в сфере логистики, общественного питания и торговли.
В отчётном периоде отмечен умеренный рост потребления топлива и энергии, а также увеличение объёмов заказов. Однако в последние два квартала значительных изменений в грузоперевозках, спросе на дополнительную рабочую силу и выплатах по кредитам и займам не зафиксировано.
Потребление топлива и энергии в четвёртом квартале увеличилось по сравнению с предыдущим периодом, однако объёмы производства несколько снизились.
За последние три квартала доля предпринимателей, работающих на относительно низких производственных мощностях, выросла и в четвёртом квартале достигла 55% (в предыдущем квартале — 50%). Это особенно заметно в сельском хозяйстве, строительстве и сфере образования. В то же время предприятия в областях медицины, информационно-коммуникационных технологий и бытовых услуг продолжают работать на средних и относительно высоких мощностях.
К основным причинам неполного использования производственных мощностей предприниматели столицы и Ташкентской области относят перебои в газо- и электроснабжении (25% опрошенных, было меньше 20% в третьем квартале), недостаточный уровень спроса на внутреннем рынке, а также высокие расходы на аренду помещений.
Прогнозы на следующий квартал
Предприниматели ожидают дальнейшего роста потребления топлива и энергии. Наибольший рост по этому показателю может быть зафиксирован в коммунальных услугах, общественном питании и строительстве. Кроме того, доля положительных ожиданий по объёмам грузоперевозок увеличилась с 40% в третьем квартале до 47% в четвёртом квартале.
Ожидается рост спроса на рабочую силу в медицине, образовании, общественном питании и строительстве, в то время как положительные ожидания по объёмам производства и заказов несколько снизились.
Отмечается вероятное увеличение спроса на кредитные средства в сферах образования, медицины и общественного питания.
Доля предпринимателей, ожидающих улучшения экономической ситуации и бизнес-среды, снизилась с 62% до 56%.