Кам таъминланган оилалар фарзандларига таълим кредити фоизсиз берилади, қўшимча грант ажратилади, контракт тўловининг бир қисми қоплаб берилади. Бу ҳақда президент Шавкат Мирзиёев Кўксарой қароргоҳида ёшлар билан учрашувда айтиб ўтди.
Мулоқотда камбағалликни қисқартиришнинг энг самарали ечими таълим экани таъкидланди. Шунинг учун кам таъминланган оилада ҳеч бўлмаганда битта фарзанд олий маълумотли бўлиши учун зарур шароитлар яратилади.
Яна бир янгилик — иқтидорли, билимга чанқоқ, лекин оғир оилавий шароити сабабли ўқиш имкониятига эга бўлмаган ёшларни хорижда ўқитишнинг янги тизими жорий этилди. Лойиҳа «Ёрқин истеъдод» деб номланади.
Мазкур лойиҳа доирасида ҳар бир маҳалладан ижтимоий ҳимояга муҳтож, билимга чанқоқ ёшлар саралаб олиниб, иқтидори аниқланади. Уларнинг салоҳиятига мос хорижий олийгоҳ танланиб, тайёргарлик курсларида ўқитилади.
Ҳар йили саралашдан ўтган 1 минг нафар ёшлар дунёнинг топ-100 олийгоҳларига юборилиб, ўқиш ва яшаш харажатлари қоплаб берилади.
Хорижда таълим олиб қайтган ёшлар Миллий кадрлар захирасига тўғридан-тўғри киритилади, улар давлат органларига танловсиз ишга олинади.

Детям из малообеспеченных семей будут предоставлять беспроцентные образовательные кредиты, выделять дополнительные гранты и частично компенсировать стоимость обучения. Об этом заявил президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев на встрече с молодёжью в резиденции Куксарой.
В ходе обсуждения подчёркивалось, что образование — наиболее эффективное решение для сокращения бедности. Поэтому в малообеспеченных семьях будут созданы необходимые условия для того, чтобы хотя бы один ребёнок получил высшее образование.
Ещё одно нововведение — внедрение новой системы обучения за рубежом талантливой и способной молодёжи, которая из-за тяжёлых семейных обстоятельств не имеет возможности учиться. Проект получит название «Яркий талант».
В рамках этого проекта из каждой махалли будут отобраны социально уязвимые, но способные молодые люди. Их таланты будут оценены, после чего для них подберут зарубежный вуз, соответствующий их потенциалу, а затем молодых людей отправят обучаться на подготовительных курсах.
Каждый год 1000 отобранных молодых людей будут отправляться в топ-100 ведущих университетов мира, при этом их расходы на обучение и проживание будут полностью покрыты.
Молодёжь, получившая образование за рубежом, включат в Национальный кадровый резерв, их будут принимать на работу в государственные органы без конкурса.