2025 йил охиригача Тошкент шаҳридаги кўп қаватли уйларда эскирган 452 та лифт алмаштирилади. 13 февраль куни пойтахт ҳокими Шавкат Умурзоқов шаҳар инфратузилмасини 2025−2026 йиллар куз-қиш мавсумида фойдаланишга тайёрлаш чора-тадбирлари тўғрисида қарор қабул қилди.
Пойтахт ҳокимлиги маълумотларига кўра, шаҳарда 9101 та лифт мавжуд бўлиб, улардан 2042 таси ёки 22,4 фоизининг фойдаланиш муддати тугаган. 2025 йил охиригача 2042 та эски лифтдан 452 таси (22,1%) янгиланади.
Янгиланадиган лифтларни танлаш мезонлари 25 йилдан ортиқ хизмат муддати ва техник талабларга мос келмаслик ҳисобланади. Хавфсизлик стандартлари паст бўлган лифтлар устувор равишда алмаштирилади.
Ҳужжатга кўра, энг кўп лифтлар Шайхонтоҳур (63), Сергели (58) ва Мирзо Улуғбек (44) туманларида янгиланади.
Миробод ва Юнусобод туманларида 41 та, Чилонзорда 42 та, Олмазорда 35 та, Учтепада 22 та, Яккасаройда 25 та, Янгиҳаётда 17 та, Бектемирда 6 та лифт алмаштирилади.
Эскилари ўрнига ўрнатиладиган лифтлар OSTEN бренди остида бўлиб, «Технопарк»да ишлаб чиқарилади, дейилади хабарда.
Эслатиб ўтамиз, 2024 йил апрель ойида лифт импорт қилувчи корхоналар мувофиқлик сертификатларининг амал қилиш муддати тугагани сабабли лифт импорти маълум муддатга тўхтатилган эди. Ўшанда бизнес очиқ рақобат талаб қилган. Муаммо Сенат аралашуви билан барҳам топди — сенаторларнинг илтимосидан сўнг сертификатлар бериш қайта тикланган.
Кейинчалик Рақобат қўмитаси лифт импорти муаммосини ҳал қилиш учун ҳукумат ва Геология вазирлигига таклифлар киритди. Хусусан, тадбиркорларнинг бекор қилинган 17 та мувофиқлик сертификатини тиклаш, лифтларни синовдан ўтказиш хизматлари бозорига хусусий секторни жалб қилиш таклиф этилди.

В многоквартирных домах Ташкента до конца 2025 года заменят 452 устаревших лифта. Хоким столицы Шавкат Умурзаков 13 февраля принял решение о мерах по подготовке городской инфраструктуры к работе в осенне-зимний период 2025—2026 годов.
По данным хокимията столицы, всего в городе насчитывается 9101 лифт, из которых срок эксплуатации 2042 единиц, то есть 22,4%, уже истёк. К концу 2025 года будет обновлено 452 (22,1%) из 2042 старых лифтов.
Критерии выбора обновляемых лифтов — срок службы более 25 лет и несоответствие техническим требованиям. Лифты с низким уровнем безопасности будут заменены в приоритетном порядке.
Согласно документу, наибольшее количество лифтов обновят в Шайхантахурском (63), Сергелийском (58) и Мирзо-Улугбекском (44) районах.
В Мирабадском и Юнусабадском районах заменят по 41 лифту, в Чиланзарском — 42, в Алмазарском — 35, в Учтепинском — 22, в Яккасарайском — 25, в Янгихаётском — 17, а в Бектемирском — 6.
Лифты, которые установят взамен старых, — бренда OSTEN, они будут произведены в «Технопарке», говорится в сообщении.
Напомним, в апреле 2024 года на некоторое время приостанавливался импорт лифтов из-за прекращения действия сертификатов соответствия импортёров лифтов. Бизнес тогда потребовал открытой конкуренции. Проблему сдвинуло с места вмешательство Сената — после запроса сенаторов выдача сертификатов возобновилась.
Позже Комитет по развитию конкуренции по этому поводу внёс ряд предложений в правительство. В частности, было предложено восстановить 17 сертификатов соответствия предпринимателей, аннулированных уполномоченным органом, привлечь частный сектор на рынок услуг по испытанию лифтов и другое.