Президент Шавкат Мирзиёев 14 февраль куни бўлиб ўтган йиғилишда ёшларни иш билан таъминлаш, тадбиркорлик ва таълим олиш учун янги имкониятлар ҳақида маълум қилди, деб хабар қилди унинг матбуот котиби Шерзод Асадов.
Қишлоқ хўжалиги ва саноат
Технологик жараёнларни бошқариш бўйича стратегик қарорлар қабул қиладиган ёш мутахассисларни тайёрлаш учун техника олий ўқув юртларида 8 та илғор муҳандислик мактаби иш бошлади. Жорий йилда яна 17 та ана шундай мактаб очиш режалаштирилган.
Ўтган йили 56 минг гектар ер ёшларга ажратилди. Бу ўз самарасини берди — ҳозирда қишлоқ хўжалигида 153 минг нафар ёшлар банд, деди президент.
Жорий йилда Қорақалпоғистон, шунингдек, Андижон, Жиззах, Фарғона ва Тошкент вилоятларида янги тизим бўйича 3300 гектар текин ер ижарага берилади. Эндиликда илгари ер участкалари олиб, ҳосил етиштирган ва камида 100 миллион сўм даромад олган ёш фермерлар ҳам ушбу схема бўйича ер ижараси учун ариза топшириши мумкин бўлади.
Ёшларнинг қишлоқ хўжалиги соҳасида билим ва кўникмаларни эгаллашига хизмат қилувчи ёшлар кооперативларини ташкил этиш режалаштирилган.
«Саноат ипотекаси» дастури бўйича ёшлар саноат зоналаридан бинолар сотиб оладиган ёш тадбиркорларга ускуналар харид қилиш учун 500 минг долларгача имтиёзли кредит ажратилади. Оддий қилиб айтганда, тайёр ишлаб чиқариш қувватига эга бўлган ёш ишбилармонлар ҳам имтиёзли шартларда зарур жиҳозларни харид қилиши мумкин бўлади.
Ёшларга хизмат кўрсатиш соҳасида ҳам янги имкониятлар яратилади. Ёш ходимларни ишга қабул қилиб, уларга камида 3 миллион сўм маош тўлаётган тадбиркорлар атиги 1 фоиз ижтимоий солиқ тўлайди.
Ушбу имтиёзли режим уч йил давомида амал қилади. Шу тариқа иш берувчилар фойда кўради, ёшлар эса расман ишлаб, барқарор даромад олиши мумкин бўлади.
Президент «Ёшлар реестри» тизимини янгилаш ва ўзгартириш вақти келганини таъкидлади.
Масъул бошқармаларга ёшларни ижтимоий қўллаб-қувватлашнинг барча турларини тўлиқ таҳлил қилиб, уларни оптималлаштириш ва самарадорлигини ошириш бўйича таклифлар тайёрлаш топширилди.
Ижодий иқтисодиётни ривожлантириш
Президентнинг таъкидлашича, Ўзбекистонда бунёдкорлик иқтисодиёти жадал ривожланиб, унинг вакилларининг 98 фоизини ёшлар ташкил этади.
Ўтган йили креатив иқтисодиётни ривожлантириш тўғрисидаги қонун қабул қилиниб, унинг ҳуқуқий асосларини яратган.
Пойтахтдаги Ёшлар ижод саройида тажриба-синов креатив парк ташкил этилди. Энди бундай креатив индустрия парклари ҳудудларда ҳам пайдо бўлади. Улар зарур ресурслар ва инфратузилма билан таъминланади.
Креатив индустрия парклари резидентлари учун 2030 йил охиригача имтиёзли солиқ режими жорий этилади:
• ижтимоий ва даромад солиғи ставкалари 50 фоизга камайтирилади;
• резидент компаниялар савдо ҳажмидан қатъи назар, айланмадан олинадиган солиқ тўловчилар бўлади.
Креатив парклар негизида ижодий йўналишлар бўйича мутахассислар тайёрлайдиган бизнес мактаблари ташкил этилади. Бу мактабларда ёшларга бизнесни бошқариш ва электрон тижорат бўйича ўқитиш йўлга қўйилади.
IT сектори ва рақамли технологияларни ривожлантириш
Жорий йилда Ўзбекистон IT соҳаси экспорт ҳажмини 1 миллиард долларга етказишни мақсад қилиб қўйган.
«Бир миллион дастурчи» лойиҳасига қўшимча 300 минг ёш жалб этилади.
Coursera платформасида сунъий интеллект ёрдамида ўзбек тилида таълим олиш имкониятига эга 3000 дан ортиқ курслар ишга туширилади.
Қорақалпоғистонда «Муҳаммад Хоразмий ворислари» лойиҳаси йўлга қўйилади ва унда яна 1000 нафар ёшлар иштирок этади.
Бундан ташқари, БАА билан Ўзбекистонда «Бир миллион сунъий интеллект фойдаланувчилари» лойиҳасини амалга ошириш бўйича келишувга эришилди. Ушбу лойиҳани амалга оширишни бошлаш Рақамли технологиялар вазирлигига топширилди.
Ўтган йили 25 минг нафар қиз ахборот технологиялари соҳасида бепул таълим олди. Жорий йилда дастурчи аёллар сонини икки баробар ошириш режалаштирилган.
1000 нафар иқтидорли қизлар IT лагерларида халқаро олимпиадаларга тайёрланади.
Ёшларнинг қизиқиш ва эҳтиёжларини барвақт аниқлаш, салоҳиятини монетизация қилиш, ижтимоий аҳамиятга эга лойиҳаларга жалб этишда сунъий интеллект технологияларидан фойдаланиш муҳимлиги таъкидланди.
Шавкат Мирзиёев масъул идораларга рақамли ижтимоий экотизимни жорий этиш бўйича узоқ муддатли стратегияни ишлаб чиқиш топшириғини берди.
Президент ёшлар ўртасидаги юқори ишсизликнинг салбий оқибатлари ҳақида огоҳлантирди. Бу муаммони ҳал қилиш учун ишсизликка қарши кураш янги босқичга кўтарилади. Маҳалла банкирлари янги кредит маҳсулотлари ҳисобига 250 минг кишини даромадли қилиши керак.
Йиғилишда давлат раҳбари Ўзбекистонда ёшлар бизнесини қўллаб-қувватлаш учун 400 миллион доллар ажратилишини ҳам маълум қилди. ЎМБ битирувчиларнинг ташаббус ва ғояларини қўллаб-қувватлаш учун янги хизматлар пакетини жорий қилади. «Алоқабанк» стартапларни қўллаб-қувватлаш учун «ёшлар банки»га айлантирилади.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев на совещании 14 февраля озвучил новые возможности для занятости, предпринимательства и образования молодёжи, передаёт его пресс-секретарь Шерзод Асадов.
Сельское хозяйство и промышленность
Для подготовки молодых специалистов, принимающих стратегические решения в управлении технологическими процессами, при технических вузах начали работу 8 передовых инженерных школ. В этом году планируется открыть ещё 17 таких школ.
В прошлом году 56 тысяч гектаров земли были выделены молодёжи. Это дало свои результаты — сейчас 153 тысячи молодых людей занимаются сельским хозяйством, отметил президент.
В этом году в Каракалпакстане, а также в Андижанской, Джизакской, Ферганской и Ташкентской областях 3300 га свободных земель будут сданы в аренду по новой системе. Теперь молодые фермеры, которые ранее получили земельные участки, вырастили урожай и заработали не менее 100 млн сумов, также смогут претендовать на аренду земли по этой схеме.
Планируется создать молодёжные кооперативы, которые помогут молодым людям приобретать знания и навыки в сфере сельского хозяйства.
Молодым предпринимателям, приобретающим помещения в молодёжных промышленных зонах по программе «промышленной ипотеки», будет предоставлен льготный кредит до 500 тысяч долларов на покупку оборудования. Проще говоря, молодые бизнесмены, получившие готовые производственные площади, смогут также на льготных условиях приобрести необходимое оборудование.
В сфере услуг для молодёжи также создадут новые возможности. Предприниматели, нанимающие молодых сотрудников и выплачивающие им зарплату не менее 3 млн сумов, будут платить социальный налог всего 1%.
Этот льготный режим будет действовать три года. Таким образом, работодатели получат выгоду, а молодые люди смогут работать официально и получать стабильный доход.
Президент отметил, что пришло время обновить и трансформировать систему «Молодёжного реестра».
Ответственным ведомствам поручено провести полный анализ всех видов социальной поддержки молодёжи и подготовить предложения по оптимизации и повышению их эффективности.
Развитие креативной экономики
По словам президента, в Узбекистане активно развивается креативная экономика, и 98% её представителей — это молодёжь.
В прошлом году был принят закон о развитии креативной экономики, который создал её правовую основу.
В «Дворце молодёжного творчества» в Ташкенте создан пилотный «Креативный парк». Теперь такие креативные индустриальные парки появятся и в регионах. Они будут обеспечены необходимыми ресурсами и инфраструктурой.
Для резидентов креативных индустриальных парков будет введён льготный налоговый режим до конца 2030 года:
• ставки социального и подоходного налогов снизятся на 50%;
• компании-резиденты будут уплачивать налог с оборота независимо от объёма продаж.
На базе креативных парков создадут бизнес-школы, которые будут обучать специалистов креативных сфер. В этих школах молодые люди освоят ведение бизнеса и электронную коммерцию.
Развитие IT-сектора и цифровых технологий
В этом году перед IT-сектором Узбекистана поставлена цель достичь экспорта в 1 млрд долларов.
В проект «Один миллион программистов» дополнительно вовлекут 300 тысяч молодых людей.
На платформе Coursera будет запущено более 3000 курсов с возможностью обучения на узбекском языке с использованием искусственного интеллекта.
Проект «Наследники Мухаммада Хорезми» будет запущен в Каракалпакстане, в нём примут участие ещё 1000 молодых людей.
Кроме того, достигнута договорённость с ОАЭ о реализации в Узбекистане проекта «Один миллион пользователей искусственного интеллекта». Министерству цифровых технологий поручено начать реализацию этого проекта.
В прошлом году 25 тысяч девушек прошли бесплатное обучение в сфере IT. В этом году количество девушек-программистов планируется увеличить в 2 раза.
1000 талантливых девушек будут готовиться к международным олимпиадам в IT-лагерях.
Подчёркнуто, что важно использовать технологии искусственного интеллекта для раннего выявления интересов и потребностей молодёжи, а также монетизации их потенциала и вовлечения в социально значимые проекты.
Шавкат Мирзиёев поручил ответственным ведомствам разработать долгосрочную стратегию по внедрению цифровой социальной экосистемы.
Президент предупредил о возможных негативных последствиях высокого уровня безработицы среди молодёжи. Для решения этой проблемы борьбу с безработицей планируется вывести на новый уровень. Махаллинские банкиры должны помочь 250 тысячам человек выйти на стабильный доход.
На совещании глава государства также объявил о выделении 400 млн долларов на поддержку молодёжного бизнеса в Узбекистане. НБУ внедрит новый пакет услуг для поддержки инициатив и идей выпускников. «Алокабанк» будет позиционироваться как «молодёжный банк» для поддержки стартапов.