Барча тизимдаги раҳбарлар ёшларнинг овозини эшитишга мажбур, дея маълум қилди Шавкат Мирзиёев Кўксарой қароргоҳидаги ёшлари билан мулоқотда.
«Ёшлар буюк келажагимизнинг асосий бўғини эканлигини тушунмаган раҳбар бизнинг сафимизда бўлишга ҳаққи йўқ», — деди президент.
Давлат раҳбари ёшларнинг тимсолида Янги Ўзбекистоннинг бугунги ва эртанги бунёдкорларини кўраётганини таъкидлади.
«Буюк шоиримиз Эркин Воҳидов айтганидек, ёшлик — бу қалбнинг олтин сози. Бунга қўшимча қилиб, ёшлар — халқимизнинг, Ватанимизнинг олтин фонди, десак тўғри бўлади», — дея таъкидлади президент ва аҳолининг 60 фоизини айнан ёшлар ташкил этишини қўшимча қилди.
«Бугунги кунда биз мард ва матонатли халқимизга, серғайрат ёшларимизга ишонганимиз учун ўз олдимизга катта-катта мақсадлар қўймоқдамиз, маррани баланд олмоқдамиз», — деди президент.
«Келгусида Учинчи Ренессанс пойдеворини яратадиган янги Хоразмийлар, Берунийлар, Ибн Синолар, Мирзо Улуғбек ва Алишер Навоийлар қаердан пайдо бўлади? Бу улкан вазифаларни ким бажаради? Мен қайта-қайта такрорлашдан чарчамайман. Албатта, бу эзгу ғояларни сизлар — бугунги Янги Ўзбекистон ёшлари амалга оширасизлар», — деди Шавкат Мирзиёев.
Ёшларимиз турли соҳалардаги ютуқлари билан тенгдошларига ўрнак бўлаётгани таъкидланди.
Ҳозирги вақтда дунёдаги «топ» олийгоҳларда 1,5 мингдан зиёд ўзбекистонлик талабалар таҳсил олмоқда. Бу Ўзбекистон учун тарихда кузатилмаган воқелик экани қайд этилди.
Президент Бирлашган Араб Амирликларида ўтган катта форумда Тошкент шаҳридаги Президент мактаби глобал даражада энг нуфузли Zayed Sustainability Prize номинациясида ғолиб деб топилганини айтди.
«Бунинг бош омили нимада, деб сўрасангиз, мен аввало ёшларга муносабат давлат миқёсида бутунлай ўзгарганида, деб жавоб берган бўлардим. Ўғил-қизларимиз ёшлар масаласи давлат сиёсатининг устувор йўналишига айланганини сезиб, ўзларига беқиёс куч олмоқда», — деди президент.
Бундан беш йил олдин Сенат ва Қонунчилик палатасида Ёшлар парламенти ташкил этилган эди. Президент у ерда ёшлар сиёсий етакчилик, демократия мактаби, парламентаризм мактаби қандай бўлишини амалда кўргани, охирги сайловда ана шу ёшлардан икки нафари Қонунчилик палатасига, 250 нафари кенгашларга депутат бўлиб сайланганини таъкидлади.

Руководители всех сфер обязаны прислушиваться к голосам молодёжи, заявил президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев на встрече с молодёжью страны в резиденции Куксарой.
«Руководитель, который не понимает, что молодёжь — главное звено нашего великого будущего, не имеет права находиться в наших рядах», — сказал глава государства.
Обращаясь к молодым людям, он сказал, что видит в них «созидателей сегодняшнего и завтрашнего Нового Узбекистана».
«Молодёжь — золотой фонд нашего народа, нашей Родины», — подчеркнул президент, напомнив, что 60% населения страны составляют молодые люди.
«Сегодня мы ставим перед собой большие цели, высокие рубежи, потому что верим в наш смелый и стойкий народ, нашу энергичную молодёжь», — продолжил Шавкат Мирзиёев.
«Откуда появятся новые Хорезми, Беруни, Ибн Сино, Мирзо Улугбеки и Алишеры Навои, которые будут закладывать фундамент Третьего Ренессанса? Кто будет осуществлять эти грандиозные задачи? Я не устану повторять: конечно, эти благие идеи будете реализовывать вы — молодые люди сегодняшнего Нового Узбекистана», — сказал он.
молодежь, шавкат мирзиёев
Президент заявил, что молодёжь своими достижениями в разных областях становится примером для сверстников. В топовых мировых университетах сегодня обучается более 1500 студентов из Узбекистана — «невиданная в истории Узбекистана реальность».
Он напомнил, что недавно президентская школа в Ташкенте была признана победителем в номинации «Глобальные средние школы» премии Zayed Sustainability Prize в Абу-Даби.
«Если вы спросите, что является главным фактором этого, я бы, прежде всего, ответил, что это полное изменение отношения к молодёжи на государственном уровне. Наши сыновья и дочери чувствуют, что вопрос молодёжи стал приоритетом государственной политики, и получают огромную силу», — сказал президент.
Шавкат Мирзиёев также отметил избрание членов Молодёжного парламента, созданного пять лет назад, в Законодательную палату (2 человека) и в местные кенгаши (250 человек). В Молодёжном парламенте молодые люди «увидели на практике, какими должны быть политическое лидерство, школа демократии, школа парламентаризма», сказал он.