Зулфия мукофоти совриндори, хонанда Ширин Абдуллаева вафот этди. Бу ҳақда Оила ва хотин-қизлар қўмитаси ҳамда «Ўзбекконцерт» маълум қилди.
Абдуллаева 2005 йил 14 декабрда Наманган вилояти Наманган шаҳрида туғилган. 2023 йилда у санъат йўналиши бўйича Зулфия номидаги Давлат мукофоти билан тақдирланган. Унинг «Лўли», «Метро», «Безори» ва бошқа қўшиқлари YouTube`да миллионлаб марта кўрилган.
Ширин Абдуллаева, шунингдек, 2021 йилда Россиянинг НТВ каналидаги машҳур телекўрсатув — «Ты — Супер!» иштирокчисига айланган ва ярим финалгача борган.
Ширин Абдуллаева Пекиндаги Цинхуа университетида Ижтимоий фанлар йўналишида ўқиётганди. 2024 йилда ўқишини Ўзбекистонга кўчирган. Университет Абдуллаевани «Ўзбекистоннинг Хитойдаги маданият элчиси» дея таърифлаган.
Ширин Абдуллаеванинг вафоти ҳақида ёзилган постларда унинг вафоти сабаби сўраларкан, муаллифлар «Касал эди» дея жавоб қайтаришди.
«Шаолинь жанг санъатини ўрганган. Рус, хитой, инглиз тилларини мукаммал эгаллаган. Бир қатор киноларда роль ижро қилган. Клиплари интернетда анча танилган. Хитой университетида 100 фоизли грант билан ўқиётганди… Беғубор қиз эди. Ҳамкорликда қўшиқлар яратгандик», — дея таъзия билдирди хонанда ижро этган бир нечта қўшиқларнинг сўзлари муаллифи, шоир Бобур Бобомурод (жумладан, «Ташаккур» қўшиғи).
«4 та қизингдан ҳам зўр бўлади ҳали шу кенжанг»
Ширин Абдуллаева тадбиркор, таркибида 20 дан ортиқ корхонани бирлаштирган BA Holding таъсисчиси Баҳодир Абдуллаевнинг энг кенжа — 5-қизи бўлиб, отаси қизи ҳақида YouTube`даги Jahongir Latipov блогига берган интервьюсида гапириб ўтганди.
«[4 та қиздан кейин] 5-фарзандни УЗИ (ультратовуш текшируви — таҳр.)да ўғил бола дейишган. Шунинг учун ўғил бола кутганмиз. Кўпроқ онаси ўғил хоҳлаган. Туғуруқхона ташқарисида кутиб турибмиз, ҳамшира қиз чиқиб, «Баҳодир ака, қиз муборак бўлсин!» деганда кулиб юбордим, хурсанд бўлиб кетдим. Нега эканини ўзим ҳам билмайман…
Ичкарига кириб, «Онаси, муборак бўлсин қиз фарзанд», десам, йиғлаб, тескари қараб олган. Мени хафа бўлди деб ўйлаган экан. Мен эса унга бундай қилмасликни, мингдан минг рози эканимни айтганман. Ҳали кўрасан, 4 та қизингдан ҳам зўр бўлади шу кенжа қизинг, деганман. Мана, опаларидан кам бўлмади", — деб эслайди Абдуллаев қизининг туғилишини.

Ушла из жизни лауреат премии имени Зульфии, певица Ширин Абдуллаева. Ей не было и 20 лет. Об этом сообщили Комитет по делам семьи и женщин и организация «Узбекконцерт».
Ширин Абдуллаева родилась 14 декабря 2005 года в Намангане. В 2023 году была удостоена Государственной премии имени Зульфии в области искусства. Её песни «Лули», «Метро», «Безори» и другие набрали миллионы просмотров в YouTube.
В 2021 году Ширин Абдуллаева участвовала в популярном российском телешоу «Ты — супер!» на канале НТВ и дошла до полуфинала.
Ширин Абдуллаева обучалась в Пекинском университете Цинхуа по направлению социальных наук. В 2024 году перевелась в Узбекистан. Университет называл её «культурным послом Узбекистана в Китае».
«Она изучала боевые искусства Шаолиня. Свободно владела русским, китайским и английским языками. Снималась в нескольких фильмах. Её клипы получили широкую известность в интернете. Училась в китайском университете на 100-процентной грантовой основе… Она была чистым, светлым человеком. Мы вместе создавали песни», — выразил соболезнования поэт Бобур Бобомурод, автор текстов нескольких её песен, включая «Ташаккур».
«Младшая дочь будет лучше других четырёх!»
Ширин Абдуллаева была младшей, пятой дочерью предпринимателя Баходира Абдуллаева — основателя BA Holding, объединяющего более 20 компаний. В интервью YouTube-блогеру Жахонгиру Латипову её отец рассказывал о ней:
«После четырёх дочерей на УЗИ нам сказали, что пятый ребёнок — мальчик. Поэтому мы ждали сына, особенно его хотела мать. Мы ждали снаружи роддома, и когда медсестра вышла и сказала: „Баходир ака, поздравляю, у вас девочка!“, я засмеялся и обрадовался. Почему — не знаю».
«Я зашёл внутрь, поздравил жену с рождением дочери, а она отвернулась и заплакала, думая, что я расстроился. Но я сказал, что полностью доволен и счастлив. Тогда я сказал ей: „Вот увидишь, эта младшая дочь будет лучше всех четырёх!“. Так оно и вышло», — вспоминал Абдуллаев о рождении дочери.