17 февраль куни Миллий олимпия қўмитасида учта спорт федерациясининг навбатдан ташқари сайлов анжуманлари ўтказилди. Тадбирларда Спорт вазирлиги вакиллари ва МОҚ раисининг биринчи ўринбосари Отабек Умаров иштирок этди, деб хабар берди Спорт вазирлиги ахборот хизмати.
Акмалхўжа МавлоновАкмалхўжа Мавлонов
Божхона қўмитаси раиси Акмалхўжа Мавлонов Енгил атлетика федерацияси раиси этиб сайланди.
Федерация раисининг ўринбосарлари этиб Отабек Чориев, Андрей Абдувалиев ва Камолиддин Усмонов, бош котиб лавозимига эса Камолиддин Рўзмуҳаммедов тайинланди.
Алишер Мирсоатов (ўнгдан иккинчи)Алишер Мирсоатов (ўнгдан иккинчи)
Қишки спорт турлари ассоциациясига шу пайтгача Теннис федерациясини бошқариб келган Ўзбекистон Ўзмиллийбанк бошқаруви раиси Алишер Мирсоатов раҳбар этиб сайланди.
Теннис федерациясининг янги раиси этиб 2001 йилда «Капиталбанк»ни ташкил этган тадбиркор ва «Пахтакор» футбол клубининг собиқ президенти Ботир Икромжонович Раҳимов сайланди. У шунингдек, молия, суғурта, халқ истеъмоли моллари ишлаб чиқариш, қурилиш ва озиқ-овқат саноати соҳаларида фаолият юритувчи кўплаб компанияларнинг ҳам асосчисидир.
Ботир Раҳимов Россиялик миллиардер Алишер Усмоновнинг жияни бўлган марҳум Бобур Усмоновнинг беваси ҳамда биринчи хоним Зироат Мирзиёеванинг жияни Диёра Усмонованинг турмуш ўртоғидир.
Тадбирда иштирок этган расмийлар федерацияларнинг янги раҳбариятини масъулиятли лавозимга сайланишгани билан қутлашди. Уларга олдинда турган Милан-Кортина-2026 қишки ва Лос-Анжелес-2028 ёзги Олимпия ўйинларига тайёргарлик юзасидан вазифаларни белгилаб беришди.

17 февраля в Национальном олимпийском комитете прошли внеочередные выборные конференции трёх спортивных федераций. В мероприятиях приняли участие представители Министерства спорта и первый заместитель главы НОК Отабек Умаров, сообщила пресс-служба Минспорта.
Акмалхужа Мавлонов.Акмалхужа Мавлонов.
Председателем Федерации лёгкой атлетики избран председатель Таможенного комитета Акмалхужа Мавлонов.
Заместителями главы федерации стали Отабек Чориев, Андрей Абдувалиев и Камолиддин Усмонов, генеральным секретарём — Камолиддин Рузмухаммедов.
Алишер Мирсоатов (второй справа).Алишер Мирсоатов (второй справа).
Ассоциацию зимних видов спорта возглавил председатель правления Национального банка Узбекистана (НБУ) Алишер Мирсоатов, который до этого руководил Федерацией тенниса.
Новым главой Федерации тенниса избран предприниматель и бывший президент футбольного клуба «Пахтакор» Батыр Икрамжанович Рахимов, который в 2001 году основал «Капиталбанк». Он также является учредителем множества компаний, работающих в сфере финансов, страхования, производства товаров народного потребления, строительства и пищевой промышленности.
Батыр Рахимов является супругом Диёры Усмановой — вдовы Бабура Усманова (племянника российского миллиардера Алишера Усманова) и племянницы первой леди Зироат Мирзиёевой.
Официальные лица поздравили новых руководителей с назначением и обозначили перед ними ключевые задачи по подготовке к зимним Олимпийским играм в Милане и Кортина-д'Ампеццо в 2026 году и летним Олимпийским играм в Лос-Анджелесе в 2028 году.