Самарқандда энергетика соҳасида коррупцияга қарши курашиш бўйича ўтказилган йиғилишда электр ва газ таъминоти корхоналарининг 7 нафар ходими мажлислар залида қўлга олинди. Бу ҳақда Энергетика вазирлиги матбуот хизмати хабар берди.
Қайд этилишича, 2025 йил 14 февраль куни бош прокурор ўринбосари Шоҳруҳ Аминов раҳбарлигида Самарқанд вилоятида энергетика соҳасида содир этилаётган коррупсион ҳолатлар ҳамда тизимни «коррупциясиз соҳа»га айлантириш бўйича танқидий йиғилиш ўтказилган.
Унда, «Ҳудудий электр тармоқлари» ва «Ҳудудгазтаъминот» акциядорлик жамиятлари Самарқанд вилояти ҳамда туманлар ва шаҳарлар филиаллари ходимлари, шунингдек, бошқа масъуллар иштирок этган.
Йиғилиш жараёнида таъминот корхоналарининг коррупциявий жиноятларни содир қилганликда айбланган 7 нафар ходимига нисбатан қамоқ эҳтиёт чораси қўлланилган.
Шунингдек, йиғилиш сўнгида соҳадаги коррупциявий ҳолатларнинг олдини олиш мақсадида таъминот корхоналари раҳбарларига соҳада кескин ўзгаришлар қилиш, ижро ва меҳнат интизомини қатъий таъминлаш, айниқса, ходимлар ўртасида профилактика чораларини янада кучайтириш бўйича топшириқлар берилган.

В Самарканде на совещании по борьбе с коррупцией в энергетическом секторе семь сотрудников электро- и газоснабжающих предприятий задержали прямо в зале собраний. Об этом сообщила пресс-служба Генеральной прокуратуры Узбекистана.
В ходе заседания, прошедшего 14 февраля под руководством заместителя генерального прокурора Шохруха Аминова, были обсуждены выявленные коррупционные схемы и меры по превращению отрасли в «сферу без коррупции». Аминов также является руководителем Республиканского штаба по координации и эффективной организации госконтроля за использованием топливно-энергетических ресурсов.
В совещании приняли участие представители компаний «Региональные электрические сети» и «Худудгазтаъминот», а также их районных и городских филиалов.
В ходе заседания семь сотрудников энергетических компаний были задержаны прямо в зале по обвинению в коррупционных преступлениях. В отношении них избрана мера пресечения в виде заключения под стражу, их вывели в наручниках на глазах у коллег.
Руководителям энергетических компаний было поручено усилить контроль за исполнением трудовой дисциплины и принять жёсткие меры для предотвращения коррупционных проявлений в отрасли.