Пойтахт ва Тошкент вилоятида эмиссия меъёрларини бузаётган юзлаб иссиқхона, завод ва ижтимоий объектлар аниқланди, деб хабар қилди Экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгариши вазирлиги матбуот хизмати.
Бош прокурор ўринбосари Шерзод Тўхтабоев бошчилигидаги Экология вазирлиги ва бошқа идоралар ходимларидан иборат махсус ишчи гуруҳ томонидан 762 та объект — 103 та иссиқхона, 450 та ижтимоий объект ва 209 та саноат корхонасида атмосфера ҳавосини муҳофаза қилиш меъёрларига риоя этилиши текширилди.
Таҳлиллар шуни кўрсатдики, уларнинг 416 таси (54,6 фоизи) тутун, чанг ва газ чиқариш меъёрларини бузган.
Жумладан, 70 та иссиқхонада сифатсиз қозонлардан фойдаланилган, 83 таси экологик экспертизадан ўтказилмаган, 24 та иссиқхонада атмосферага чиқинди газларни тозалаш фильтрлари ўрнатилмаган (айрим иссиқхоналарда бир нечта қоидабузарликлар мавжуд).
Ижтимоий соҳада 18 та тиббиёт чиқиндиларини ёқиш, 5 та дудбўронлар тўлиб қолиши ҳолатлари қайд этилган.
Саноат корхоналарида 40 та объект экологик экспертизадан ўтмаган, 108 тасида фильтр мавжуд эмас, 39 таси самарасиз тозалаш мосламаларидан фойдаланади, 29 таси эса зарарли моддалар чиқиндилари бўйича белгиланган меъёрлардан ошиб кетган. Айрим заводларда ҳам бир нечта қоидабузарликлар мавжуд.
Корхоналар раҳбарлари қонунбузарликларни зудлик билан бартараф этиш юзасидан огоҳлантирилди.
Февраль бошида Тошкент вилоятидаги экорейд натижалари эълон қилингач, тармоқларда ҳаво ифлосланиши ўлчовининг тўғрилиги бўйича баҳслар пайдо бўлганди. Эковазирлик нормадан ошиш кузатилмаганини айтган. Ўшанда маълум қилинишича, Тошкентга кирувчи ҳаво оқимларининг 80 фоизи иссиқхона концентрацияси юқори ҳудудлардан ўтади.

В столице и Ташкентской области выявлены сотни теплиц, заводов и социальных объектов, нарушающих нормы выбросов, сообщила пресс-служба Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Узбекистана.
Специальная рабочая группа под руководством заместителя генерального прокурора Шерзода Тухтабоева, включая сотрудников Минэкологии и других ведомств, провела проверку 762 объектов на соблюдение норм охраны атмосферного воздуха — 103 тепличных хозяйств, 450 социальных объектов и 209 промышленных предприятий.
Анализ показал, что 416 из них (54,6%) нарушали нормы выбросов дыма, пыли и газа.
В частности, 70 теплиц используют некачественные котлы, 83 работают без экологической экспертизы, а 24 не оснащены фильтрами для очистки выбросов (у некоторых теплиц по несколько нарушений).
В социальной сфере зафиксировано 18 случаев сжигания медицинских отходов и 5 случаев засорения дымоходов.
На промышленных предприятиях 40 объектов не прошли экологическую экспертизу, 108 работают без фильтров, 39 используют малоэффективные очистные устройства, а 29 превышают установленные нормативы выбросов вредных веществ. У части заводов также по несколько нарушений.
Руководителей предприятий предупредили о скорейшем устранении нарушений.
В начале февраля после публикации результатов экологического рейда в Ташкентской области в соцсетях возникли споры о корректности замеров загрязнения воздуха. Минэкологии заявило, что превышения нормы не было. Тогда сообщалось, что 80% воздушных потоков, поступающих в Ташкенте, проходят через районы с высокой концентрацией теплиц.