Туркий давлатлар ташкилоти (ТДТ) давлатлари Туркий инвестиция жамғармасининг устав капиталини оширишга келишиб олди. Бу ҳақда Савдо-саноат палатаси матбуот хизмати хабар берди.
14 февраль куни Озарбайжонда Туркий инвестиция жамғармаси (TIF) ва Туркий савдо-саноат палаталари иттифоқи (TCCI) томонидан ташкил этилган ТДТ давлатларининг йирик бизнес форуми бўлиб ўтди.
Тадбир давомида жамғарманинг устав капиталини 20%, яъни 500 миллиондан 600 миллион долларга ошириш маълум қилинди. Озарбайжоннинг Report нашри хабарига кўра, капиталнинг ўсиши Венгриянинг жамғармага қўшилиши билан боғлиқ.
Жамғарма 2023 йилда ташкил этилиб, 2024 йилда фаолиятини бошлаган. Беш давлатнинг ҳар бири — Озарбайжон, Туркия, Қозоғистон, Қирғизистон ва Ўзбекистон 100 миллион доллар сармоя киритган. Жамғарманинг бош қароргоҳи Истанбулда жойлашган.
Фонд туркий минтақада инфратузилма, савдо ва тадбиркорлик лойиҳаларини молиялаштиришга қаратилган. Ушбу молиявий ўсиш минтақада микро, кичик ва ўрта бизнесни қўллаб-қувватлаш, савдо ва тадбиркорликни ривожлантиришга кенг имкониятлар яратади, дейилади хабарда.
Муҳокаманинг асосий мавзуси инвестициявий истиқболлар, иқтисодий алоқаларни мустаҳкамлаш ва минтақада бизнесни ривожлантириш масалалари бўлди.
Ўзбекистон 2025 йил май ойида Қорақалпоғистонда ТДТ мамлакатлари тадбиркор аёллари форумини ўтказиш ташаббусини илгари сурди, бу «минтақадаги иқтисодий ҳамкорликни ривожлантиришда яна бир қадам бўлади».

Страны Организации тюркских государств (ОТГ) договорились об увеличении уставного капитала Тюркского инвестиционного фонда. Об этом сообщила пресс-служба Торгово-промышленной палаты Узбекистана.
14 февраля в Азербайджане состоялся крупный бизнес-форум стран ОТГ, организованный Турецким инвестиционным фондом (TIF) и Союзом торгово-промышленных палат тюркских стран (TCCI).
В ходе мероприятия было объявлено об увеличении уставного капитала фонда на 20% — с 500 млн до 600 млн долларов. Азербайджанский Report сообщил, что увеличение капитала произошло за счёт присоединения к фонду Венгрии.
Фонд был создан в 2023 году и начал деятельность в 2024 году. Каждая из пяти стран — Азербайджан, Турция, Казахстан, Кыргызстан и Узбекистан — вложили по 100 млн долларов. Штаб-квартира фонда расположена в Стамбуле.
Фонд ориентирован на финансирование инфраструктурных, торговых и предпринимательских проектов в тюркском регионе. Увеличение его капитала откроет дополнительные возможности для поддержки микро, малого и среднего бизнеса, стимулирования торговли и расширения экономического сотрудничества между странами ОТГ, говорится в сообщении.
Главной темой обсуждений форума стали инвестиционные перспективы, усиление экономических связей и развитие бизнеса в регионе.
Узбекистан выступил с инициативой провести в мае 2025 года в Каракалпакстане Форум женщин-предпринимателей стран ОТГ, что «станет ещё одним шагом в развитии экономического взаимодействия в регионе».