Футбол бўйича Ўзбекистон U-20 терма жамоаси 20 ёшгача футболчилар ўртасидаги Осиё кубогининг «С» гуруҳида иккинчи ўринни эгаллаган ҳолда чорак финалга чиқди.
Аввалги гуруҳ ўйинларида Ўзбекистон Яман (1:0) ва Индонезия (3:1) термаларини мағлуб этганди. Жамоа учинчи ўйинда ушбу жамоаларни мос равишда 6:0 ва 3:0 ҳисобида мағлуб этган Эрон билан тўқнаш келди.
Ўзбекистон ва Эрон терма жамоалари 19 февраль куни Хитойнинг Шэньчжэнь шаҳрида бўлиб ўтган ва 1:2 ҳисобида якунланган ўзаро ўйиндан аввалоқ чорак финал йўлланмасини қўлга киритиб улгурди.
Ўзбекистон терма жамоаси ўйинни асосий ҳужумчи Муҳаммадали Ўринбоевсиз бошлаган бўлса, Эрон Яман устидан 6:0 ҳисобидаги ўйинда иккита гол урган «Истиқлол» ярим ҳимоячиси Аболфазл Замонийни захирада қолдирди.
Эрон ўйинни фаол бошлади ва 19-дақиқадаёқ хавфли вазият юзага келтирди: Юсеф Мазраэ жарима майдончаси ташқарисидан зарба йўллади, бироқ тўп ҳимоячига тегиб, бурчакка чиқиб кетди.
38-дақиқада Эрон ҳисобда олдинга чиқиб олиш учун яққол имкониятни бой берди: Алиреза Ҳомаеифар жарима майдончасига кросс узатди, бироқ Эсмоил Ғолизоданинг зарбаси тўғри ўзбекистонлик дарвозабон Муҳаммадюсуф Собировнинг ўзига келиб тушди.
Собиров Ҳесам Нафари боши билан берган хавфли зарбани қайтарган ҳолда бурчак тўпидан сўнг ҳам жамоасини қутқариб қолди.
Бироқ 52-дақиқада ўзбекистонлик дарвозабон хатога йўл қўйди: Мазраэнинг кучли зарбасини ушлаб қола олмади ва тўп дарвоза тўридан жой олди — 1:0.
64-дақиқада эронликлар ҳисобдаги фарқни оширди: дарвозабон қўполлигидан сўнг Аболфазл Мореди пенальти ишлади, Ғолизода эса 11 метрлик зарбани ишончли тарзда голга айлантирди — 2:0.
69-дақиқада Муҳаммадали Ўринбоев ўйинга қўшилди ва орадан 10 дақиқа ўтиб жарима майдончаси марказидан дарвозага аниқ зарба йўллаб, интригани тиклашга муваффақ бўлди — 2:1.
84-дақиқада Пурия Шаҳрабади ҳимоячини енгиб, кучли зарба йўллади ва дарвоза тўсинини пойлади. Бироқ бу учрашув натижасига таъсир қилмади — эронликлар ғалаба қозонди.
Эрон гуруҳ босқичини учта ғалаба билан якунлади ва энди чорак финалда «D» гуруҳида иккинчи ўринни эгаллаган жамоа билан тўқнаш келади. Турнирнинг амалдаги чемпиони Ўзбекистон ушбу гуруҳ ғолиби билан ўйнайди.
Нашр эълон қилинган вақтда «D» гуруҳида Жанубий Корея (6 очко) биринчи, Япония (4) иккинчи ўринда. Улар гуруҳ босқичининг сўнгги ўйинида ўзаро тўқнаш келади. Сурия (1) Таиланд (0) билан ўйнайди.
Ўзбекистон ёшлар терма жамоаси бош мураббийи Фарҳод Нишонов жамоа «ғалаба қозонмоқчи бўлгани, бироқ хатолар туфайли мағлуб бўлганини» таъкидлади.
«Бир қатор футболчиларга дам беришга қарор қилгандик, шу сабабли таркибда ўзгаришлар бўлди. Ўйин натижасидан кўнглим тўлмади, бу ўйинда ғалаба қозонишни мақсад қилгандик. Кейинги босқичда бизга ким рақиб бўлиши эртага маълум бўлади. Эртага рақибимиз ким бўлишини билгач, шунга қараб режа бўйича тайёргарлик кўрамиз», — деди у.
Унга кўра, Ўринбоевда кичик жароҳат бўлган, шу боис у кейинги босқичга қадар тўлиқ тикланиш учун асосий таркибга киритилмаган.
Мусобақада 16 та жамоа иштирок этмоқда. Энг яхши тўртта терма жамоа Чилида бўлиб ўтадиган U-20 жаҳон чемпионатига йўлланма олади.
Эслатиб ўтамиз, Ўзбекистон Осиё кубогининг амалдаги чемпиони ҳисобланади. 2023 йилда мураббий Равшан Ҳайдаров бошчилигидаги ёшлар терма жамоаси ўз тарихида илк бор ушбу турнирда ғолибликни қўлга киритганди.

Молодёжная сборная Узбекистана по футболу до 20 лет вышла в четвертьфинал Кубка Азии U-20 со второго места в группе «С».
В предыдущих матчах группы Узбекистан обыграл Йемен (1:0) и Индонезию (3:1). В третьем матче команде противостоял Иран, обыгравший Йемен (6:0) и Индонезию (3:0) с крупным счётом.
Узбекистан и Иран обеспечили себе выход в четвертьфинал турнира ещё до очного поединка, который прошёл 19 февраля в городе Шэньчжэнь Китая и завершился со счётом 1:2.
Узбекистан начал матч без основного форварда Мухаммадаали Уринбоева, а Иран оставил на скамейке запасных полузащитника «Эстегляля» Аболфазла Замани, который оформил дубль в победном матче против Йемена (6:0).
Иран активно начал встречу и уже на 19-й минуте создал опасный момент: Юсеф Мазраэ пробил из-за пределов штрафной, но мяч рикошетом от защитника ушёл на угловой.
На 38-й минуте Иран упустил явный шанс выйти вперёд: Алиреза Хомаеифар навесил в штрафную, где Эсмаил Голизаде оказался перед голкипером Узбекистана Мухаммадюсуфом Собировым, но пробил прямо в него.
Собиров также выручил команду после углового, отразив опасный удар головой от Хесама Нафари в непосредственной близости от ворот.
Однако в 52-й минуте вратарь Узбекистана допустил ошибку: он не сумел зафиксировать сильный удар Мазраэ, и мяч, несмотря на его попытки спасти ситуацию, оказался в сетке — 1:0.
На 64-й минуте иранцы увеличили преимущество: Аболфазл Мореди заработал пенальти после фола вратаря, а Голизаде уверенно реализовал 11-метровый удар — 2:0.
На 69-й минуте в игру вошёл Мухаммадаали Уринбоев, и спустя 10 минут он сумел вернуть интригу, поразив ворота ударом с полулёта из центра штрафной — 2:1.
Иран мог забить ещё один гол на 84-й минуте, когда Пурия Шахрабади обыграл защитника и мощно пробил, но мяч угодил в перекладину. Однако это не повлияло на исход встречи — победу праздновали иранцы.
Иран завершил групповой этап с тремя победами и теперь встретится в четвертьфинале с командой, занявшей второе место в группе «D». Действующий чемпион турнира — Узбекистан — сыграет с победителем этой группы.
На момент публикации в группе «D» первое место занимает Южная Корея (6), второе — Япония (4). В заключительном матче группового этапа они сыграют между собой. Сирия (1) сыграет с Таиландом (0).
Главный тренер молодёжной сборной Узбекистана Фарход Нишонов заявил, что «команда хотела победить, но из-за допущенных ошибок потерпела поражение».
«Решили дать отдых ряду футболистов, поэтому в составе были изменения. Я недоволен результатом, наша цель была — победа. Завтра станет известно, с кем мы сыграем в следующем раунде. После этого начнём подготовку в соответствии с нашим планом», — сказал он.
По его словам, у Уринбоева было небольшое повреждение, поэтому его не стали выпускать в стартовом составе, чтобы он успел полностью восстановиться к следующему этапу.
В соревновании участвуют 16 команд. Четыре лучшие сборные получат путёвки на чемпионат мира U-20, который пройдёт в Чили.
Отметим, что Узбекистан является действующим чемпионом Кубка Азии. В 2023 году молодёжная сборная во главе с тренером Равшаном Хайдаровым впервые в своей истории выиграла этот турнир.