Шавкат Мирзиёев 18 февраль куни янги таҳрирдаги «Банклардаги омонатларини ҳимоя қилиш кафолатлари тўғрисида»ги қонунни имзолади (аввалги таҳрири 2002 йил қабул қилинган). Ҳужжат «Халқ сўзи» газетасида эълон қилинди.
Қонунни ишлаб чиқиш
Омонатларни кафолатлаш тизимини ислоҳ қилиш тўғрисидаги қонун Жаҳон банки экспертлари билан ҳамкорликда ишлаб чиқилган бўлиб, халқаро стандартларга мувофиқлаштириш мақсадини кўзлаган.
Экспертлар амалдаги тизимни ўрганиб чиқиб, омонатларни самарали суғурталашнинг 16 та халқаро тамойилидан 8 таси бажарилмаётганини аниқлади. Асосий муаммолар Омонатларни кафолатлаш жамғармаси депозитларни тўлиқ ҳимоя қила олмаслиги билан боғлиқ. Бу эса омонатчиларни банкларнинг молиявий барқарорлигини ҳисобга олмай, фақат юқори фоизли банкларни танлашга мажбур қилмоқда.
Бундан ташқари, кўпчилик жисмоний шахсларга хизмат кўрсатувчи Халқ банки давлат кафолатларини олгани боис омонатларни кафолатлаш тизимида иштирок этмайди. Мутахассисларнинг фикрича, бу молия бозоридаги рақобатни бузади.
Нима ўзгаради?
Ўзбекистонда 2009 йилдан бери инқироз даврида жорий этилган омонатларни 100 фоиз кафолатлаш тизими амал қилиб келмоқда. Бироқ бугунги кунда бундай тизим фақат Ўзбекистон, Туркманистон ва Беларусда сақланиб қолган. Кўплаб мамлакатларда қуйидаги чегаралар ўрнатилган:
• Қозоғистон — 43 минг доллар;
• Озарбайжон — 17,7 минг доллар;
• Россия — 15,4 минг доллар;
• Туркия — 14 минг доллар;
• Европа Иттифоқи — 100 минг еврогача.
Янги қонунга кўра, Ўзбекистонда энди бир банкдаги битта омонатчига тўланадиган кафолат суммаси 200 миллион сўмгача (тахминан 15,4 минг АҚШ доллари) бўлади. Мижозлар банкка 200 миллион сўмдан ортиқ маблағ қўйишлари мумкин. Бироқ банк тугатилган тақдирда, давлат фақат 200 миллион сўмгача бўлган маблағни қоплашни кафолатлайди. Омонатчи қолган суммани банкдан суд орқали ундириб олиши мумкин бўлади.
Бироқ мижознинг турли банкларда омонатлари бўлса, ҳимоя ҳар бир ташкилотга алоҳида татбиқ этилади (масалан, 36 та банкдаги омонатларда ҳимоя суммаси 7,2 миллиард сўмгача етиши мумкин).
Марказий банк раисининг ўринбосари Аброрхўжа Турдалиев аввалроқ ушбу лимит омонатчиларнинг 97 фоизини қамраб олишини, бу жаҳон бўйича ўртача кўрсаткичдан (90 фоиз) юқори эканини таъкидлаганди.
«Расмий хабарлар» Telegram канали маълумотларига кўра, янги лимит омонатлар даражасининг 99,7 фоизидан ошмайди, яъни ҳозирги шароитда уларнинг маблағлари тўлиқ ҳимояланади.
Бугунги кунда депозитларнинг умумий ҳажми 308,6 триллион сўмни ташкил этади (2017 йилда 37 триллион сўм эди). Жисмоний шахсларнинг жами омонатлари 122,5 триллион сўмга етди, шундан 200 миллион сўмгача бўлган маблағ 99,7 фоиз омонатчилар ҳиссасига тўғри келади.
Бундан ташқари, 200 миллион сўм миқдоридаги кафолатланган сумма эндиликда якка тартибдаги тадбиркорлар ҳамда юридик шахсларнинг сўмдаги ва валютадаги омонатларига ҳам татбиқ этилади.
Нималар кафолатланади?
Қуйидагилар омонатни кафолатлаш объекти ҳисобланади:
• банк омонати шартномаси ёки банк ҳисобварағи бўйича банкка қўйилган пул маблағларининг қолдиғи;
• шартнома шартлари бажарилгунга қадар алоҳида ҳисобварақларда сақланадиган маблағлар (масалан, «эскроу» хизмати);
• жамғарма (депозит) сертификати билан тасдиқланган маблағлар;
• банк омонати ёки ҳисобварағи шартномаси бўйича кафолатли ҳолат юзага келган пайтда тўланмаган ҳисобланган фоизлар қолдиғи, агар уларни ҳисоблаш шартномада назарда тутилган бўлса;
• жамғарма (депозит) сертификатида кўрсатилган, ҳисобланган, лекин тўланмаган фоизлар қолдиғи.
Қандай омонатлар кафолатланмайди?
Кафолатлар қуйидагиларга нисбатан татбиқ этилмайди:
• молия ташкилотларининг, жумладан банклар, нобанк кредит ташкилотлари, суғурта компаниялари, инвестиция ва пай фондлари, лизинг компаниялари, шунингдек, Ўзбекистон ва хорижий давлатлар ҳокимиятларининг лицензияси ёки рухсати асосида молиявий фаолият юритувчи бошқа ташкилотларнинг депозитлари;
• давлат ташкилотлари ва корхоналарининг, шунингдек, Ўзбекистон ёки хорижий давлатлар давлат органларининг омонатлари;
• банк билан алоқадор шахсларнинг омонатлари (бошқарув аъзолари ва банкнинг асосий ходимлари бундан мустасно, агар уларнинг миқдори охирги уч ойдаги иш ҳақидан ошмаса);
• хорижий филиалларга ёки шуба банкларга жойлаштирилган маблағлар;
• шахсий жамғариб бориладиган пенсия ҳисобварақларидаги пуллар;
• ноқонуний йўл билан, шу жумладан даромадларни легаллаштириш, терроризмни молиялаштириш ва оммавий қирғин қуролини тарқатишдан олинган маблағлар (агар бу суд томонидан тасдиқланган бўлса).
Нима омонат ҳисобланмайди?
Омонат тушунчасига қуйидагилар кирмайди:
• банкнинг регулятив капиталига киритилган акциялар ва бошқа воситалар;
• банк томонидан чиқарилган қарз қимматли қоғозлари, жумладан, облигациялар ва оддий векселлар;
• банкнинг субординацияланган қарз мажбуриятлари;
• банк сейфларидаги пул маблағлари (бундай ҳисобварақларда сақлаш компенсация олиш ҳуқуқини бермайди);
• молиявий воситалар, жумладан, фючерслар, опционлар, ҳосила шартномалар бўйича талаб қилиш ҳуқуқи;
• активларни ишончли бошқариш — банкка бошқарувга топширилган маблағлар ҳам давлат кафолати остига кирмайди.
Қандай кафолатлар сақланиб қолади?
Компенсациянинг янги миқдори аллақачон очилган омонатларга таъсир кўрсатмайди — улар бўйича тўлиқ кафолат сақланиб қолади, аммо бу фақат муддатли ва жамғарма омонатларга тааллуқли (талаб қилиб олингунча сақланадиган омонатларга нисбатан амал қилмайди). Бироқ агар омонат белгиланган лимитдан оширилган ва қонун кучга киргандан сўнг уни қайтариш муддати узайтирилган бўлса, у ҳолда кафолат 200 млн сўмгача қўлланилади.
Чеклов банкларни омонатчилар олдидаги мажбуриятлардан озод қилмайди. Давлат 200 млн сўмни қоплайди, лекин омонатчи қолган суммани банкдан талаб қилиш ҳуқуқига эга бўлади.
Бундан ташқари, ўзгартиришлар билан банк лицензияси чақириб олинганда компенсация тўлашни бошлаш муддати қонун кучга киргандан сўнг 2 ой 23 кундан 20 кунгача, кейинчалик 2026 йилдан 15 кунгача, 2027 йил 1 январдан 7 кунгача қисқартирилмоқда.
Қўшимча компенсация
Агар банк тугатилса ёки қайта ташкил этилса (бошқа банк билан бирлашса ёки қўшилса), омонатчилар қўшимча компенсация олишади.
Бу омонатчилар, шунингдек омонатларнинг меросхўрлари ёки банк бирлашгандан кейин 6 ой ичида уларни олганлар учун қўшимча тўловлардир.
Компенсация иккала банкдаги ҳар бир омонат бўйича тўланади. Агар омонатчининг ушбу банкларда бир нечта ҳисобварағи бўлса, компенсацияни ҳисоблашнинг махсус тартиби қўлланилади.
Ҳуқуқий ворис бўлган банк 5 кун ичида омонатчиларни компенсация олиш ҳуқуқи тўғрисида хабардор қилиши шарт.
Қўшимча компенсация олиш ҳуқуқига эга бўлган омонатчилар омонатни 6 ой давомида жарималарсиз ва ҳисобланган фоизларни йўқотмаган ҳолда қайтариб олишлари мумкин.
Омонатларни кафолатлаш жамғармаси қандай ишлайди?
Жамғарма захиралар даражасини депозит базасининг 5 фоизи миқдорида сақлаб туради. Маблағларни бошқариш учун нотижорат давлат муассасаси шаклида Омонатларни кафолатлаш агентлиги ташкил этилади.
Жамғарма қўшимча маблағларни қуйидаги йўллар билан жалб қилиши мумкин:
• банкларнинг махсус бадаллари (Марказий банк билан келишилган ҳолда);
• давлат бюджетидан қарзлар;
• Марказий банк кредитлари ва бошқа манбалар.
Агентлик ходимлари банкларни текширишда иштирок этиш ва омонатлар тўғрисидаги маълумотларнинг ишончлилигини назорат қилиш ҳуқуқига эга бўлади.
Жамғарма маблағларини инфляциядан ҳимоя қилиш учун улар 7 кун ичида пулга айлантирилиши мумкин бўлган юқори ликвидли, паст хавфли активларга жойлаштирилади.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 18 февраля подписал закон «О гарантиях защиты вкладов граждан в банках» в новой редакции (действовавшая — от 2002 года). Документ опубликовала газета «Народное слово».
Разработка закона
Закон о реформе системы гарантирования вкладов был разработан совместно с экспертами Всемирного банка и направлен на соответствие международным стандартам.
Эксперты изучили действующую систему и выявили, что 8 из 16 международных принципов эффективного страхования вкладов не выполняются. Главные проблемы связаны с тем, что Фонд гарантирования вкладов не способен обеспечить полную защиту депозитов. Это вынуждает вкладчиков выбирать банки с высокими процентами, не учитывая их финансовую устойчивость.
Кроме того, Народный банк, который обслуживает большинство физических лиц, не участвует в системе гарантирования вкладов, так как получает государственные гарантии. По мнению экспертов, это нарушает конкуренцию на финансовом рынке.
Что изменится?
С 2009 года в Узбекистане действует система 100%-ной гарантии вкладов, введённая в период кризиса. Однако сегодня такая система сохраняется только в Узбекистане, Туркменистане и Беларуси. В большинстве стран установлены лимиты:
• Казахстан — 43 тысячи долларов;
• Азербайджан — 17,7 тысячи долларов;
• Россия — 15,4 тысячи долларов;
• Турция — 14 тысяч долларов;
• ЕС — до 100 тысяч евро.
Согласно новому закону, в Узбекистане максимальная сумма гарантии теперь составляет 200 млн сумов (около 15,4 тысячи долларов) на одного вкладчика в одном банке. Клиенты по-прежнему могут размещать депозиты в банке на сумму, превышающую 200 млн сумов. Однако в случае ликвидации банка государство гарантирует возмещение только до 200 млн сумов. Оставшуюся сумму вкладчик сможет взыскать с банка в судебном порядке.
Кроме того, если клиент имеет депозиты в разных банках, то защита распространяется на каждую организацию отдельно (например, при вкладах в 36 банках сумма защиты может достигать 7,2 млрд сумов).
Заместитель председателя Центробанка Аброрхужа Турдалиев ранее заявил, что этот лимит покроет 97% вкладчиков, что выше среднего мирового показателя (90%).
Согласно информации Telegram-канала «Расмий хабарлар», новый лимит не превышает уровень депозитов 99,7%, то есть при текущих условиях они получат полную защиту своих средств.
Сегодня общий объём депозитов составляет 308,6 трлн сумов (в 2017 году было 37 трлн сумов). Совокупные вклады физических лиц достигли 122,5 трлн сумов, из этой суммы до 200 млн сумов имеют 99,7% вкладчиков.
Гарантированная сумма в 200 млн сумов теперь также распространится на сумовые и валютные вклады индивидуальных предпринимателей, а также юридических лиц.
Что подпадает под гарантии
Объектом гарантирования вклада считаются:
• остаток денежных средств, внесённых в банк в соответствии с договором банковского вклада или банковского счёта;
• средства, хранящиеся на отдельных счетах до выполнения условий договора (например, услуга «эскроу»);
• средства, удостоверенные сберегательным (депозитным) сертификатом;
• остаток начисленных процентов по договору банковского вклада или счёта, которые не были выплачены на момент наступления гарантийного случая, если их начисление предусмотрено договором;
• остаток начисленных, но не выплаченных процентов, указанных в сберегательном (депозитном) сертификате.
Какие вклады не гарантируются?
Гарантии не распространяются на:
• депозиты финансовых организаций, включая банки, небанковские кредитные организации, страховые компании, инвестиционные и паевые фонды, лизинговые компании, а также другие организации, ведущие финансовую деятельность по лицензии или с разрешения властей Узбекистана и иностранных государств;
• вклады государственных организаций и предприятий, а также государственных органов Узбекистана или иностранных государств;
• вклады лиц, связанных с банком (за исключением членов правления и ключевого персонала банка, если их размер не превышает заработную плату за последние три месяца);
• средства, размещённые в зарубежных филиалах или дочерних банках;
• деньги на индивидуальных накопительных пенсионных счетах;
• средства, полученные незаконным путём, включая отмывание доходов, финансирование терроризма и распространение оружия массового уничтожения (если это подтверждено судом).
Что не считается вкладом?
В понятие вклада не входят:
• акции и другие инструменты, включённые в регулятивный капитал банка;
• долговые ценные бумаги, выпущенные банком, включая облигации и простые векселя;
• субординированные долговые обязательства банка;
• денежные средства в банковских сейфах (хранение на таких счетах не даёт права на компенсацию);
• право требования по финансовым инструментам, включая фьючерсы, опционы, производные контракты;
• доверительное управление активами — средства, переданные банку в управление, также не подпадают под государственные гарантии.
Какие гарантии останутся?
Новая сумма компенсации не затронет уже открытые депозиты — по ним сохранится полная гарантия, но только если это срочные и накопительные вклады (не действует на вклады до первого востребования). Однако если вклад был увеличен сверх установленного лимита, и срок его возврата продлён после вступления закона в силу, то гарантия применяется до 200 млн сумов.
Ограничение не освобождает банки от обязательств перед вкладчиками. Государство покрывает 200 млн сумов, но вкладчик сможет требовать оставшуюся сумму у банка.
Более того, поправками сокращается срок начала выплаты компенсации при отзыве лицензии у банка с 2 месяцев 23 дней до 20 дней после вступления закона в силу, а затем до 15 дней — с 2026 года, до 7 дней — с 1 января 2027 года.
Дополнительная компенсация
Если банк ликвидируется, реорганизуется (сливается или присоединяется к другому), вкладчики получают дополнительную компенсацию.
Это дополнительные выплаты вкладчикам, а также наследникам вкладов или тем, кто получил их в течение 6 месяцев после слияния банка.
Компенсация выплачивается по каждому вкладу в обоих банках. Если у вкладчика несколько счетов в этих банках, применяется специальный порядок расчёта компенсации.
Банк, который становится правопреемником, обязан в течение 5 дней уведомить вкладчиков о праве на компенсацию.
Вкладчики, имеющие право на допкомпенсацию, могут забрать вклад в течение 6 месяцев без штрафов и потери начисленных процентов.
Как будет работать Фонд гарантирования вкладов?
Фонд будет поддерживать уровень резервов на уровне 5% депозитной базы. Для управления средствами создадут Агентство гарантирования вкладов в форме некоммерческого государственного учреждения.
Фонд сможет привлекать дополнительные средства через:
• специальные взносы банков (по согласованию с ЦБ);
• займы из госбюджета;
• кредиты Центробанка и другие источники.
Сотрудники агентства получат право участвовать в проверках банков и следить за достоверностью данных о вкладах.
Чтобы защитить средства фонда от инфляции, они будут размещаться в высоколиквидные активы с низкими рисками, которые можно превратить в деньги в течение 7 дней.