Бразилия Бош прокуратураси собиқ президент Жаир Болсонаруга 2022 йилги президентлик сайловларида мағлубиятга учраганидан кейин ҳукуматни ағдариш учун фитна уюштирганликда расман айблов эълон қилди, деб ёзмоқда Reuters.
Айбловларга кўра, 69 ёшли Болсонару ўз вориси — президент Луис Инасиу Лула да Силвани заҳарлашни ва Олий суд судьяси Александр де Мораесни отиб ўлдиришни режалаштирган.
Собиқ президент айбини рад этиб, сиёсий таъқиблар қурбони бўлганини айтмоқда. Сиёсатчига адвокатлик қилаётганларнинг таъкидлашича, у ҳеч қачон Бразилиядаги демократик қонун устуворлигини ёки уни қўллаб-қувватловчи институтларни йўқ қилишга қаратилган ҳаракатларни олиб бормаган.
Фитнада жами 34 киши, жумладан, бир неча ҳарбий амалдор — Болсонарунинг миллий хавфсизлик бўйича собиқ маслаҳатчиси, истеъфодаги генерал Аугусто Элено ва мамлакат ҳарбий-денгиз кучларининг собиқ қўмондони адмирал Алмира Гарнье Сантоса айбланган.
«Улар ҳокимиятнинг учта тармоғи устидан тўлиқ назорат ўрнатишга интилди, улар ўрнатмоқчи бўлган янги тартибни ташкил этиш мақсадларига хизмат қиладиган марказий идорани белгилаб олди», — дейилади айблов хулосасида.
Бразилия федерал полицияси Болсонару иштирокидаги эҳтимолий фитна бўйича икки йил давомида тергов олиб борди ва ноябрь ойида собиқ президент ва яна 36 кишини айблади. Полиция хулосаси Олий судга юборилди, у ердан уни бош прокурор олди ва расмий айблов қўйишга қарор қилди.
Бош прокуратура қарори Олий суд томонидан кўриб чиқилиши керак. Агар суд илтимосномани маъқулласа, Болсонару жавобгар бўлади ва жиноий иш бўйича суд олдида жавоб беради. Агар сиёсатчи айбдор деб топилса, камида 10 йил қамоқ жазосига ҳукм қилиниши мумкин.
• Жаир Болсонару 2019 йилдан 2022 йилгача Бразилия президенти бўлган. У бундан икки йил муқаддам сайловда Лула да Силвага ютқазиб қўйганди. Сиёсатчи мағлубиятини тан олмаган, лекин лавозимини тарк этган. 2023 йил январь ойи бошида натижалардан норози Болсонару тарафдорлари Бразилия пойтахтида норозилик намойишлари ва тартибсизликлар уюштирган, жумладан, ҳукумат биноларини эгаллаб олишга уринган.

Генеральная прокуратура Бразилии официально предъявила бывшему президенту Жаиру Болсонару обвинения в организации заговора с целью свержения правительства после поражения на президентских выборах 2022 года, сообщает Reuters.
Обвинения включают в себя утверждения о том, что 69-летний Болсонару планировал отравить своего преемника, президента Луису Инасиу Луле да Силве и застрелить судью Верховного суда Александра де Мораеса.
Экс-президент отрицает вину и заявляет, что стал жертвой политического преследования. Адвокаты политика утверждают, что он никогда не поддерживал никаких движений, направленных на подрыв демократического верховенства закона в Бразилии или институтов, которые его поддерживают.
Всего в заговоре были обвинены 34 человека, включая нескольких военных чиновников — бывшего советника Болсонару по национальной безопасности, отставного генерала Аугусто Элено и бывшего командующего военно-морских сил страны адмирала Алмира Гарнье Сантоса.
«Они стремились к полному контролю над тремя ветвями власти; они наметили центральный офис, который будет служить цели организации нового порядка, который они намеревались установить», — говорится в обвинительном заключении.
Федеральная полиция Бразилии вела расследование предполагаемого заговора с участием Болсонару на протяжении двух лет и в ноябре обвинила бывшего президента и ещё 36 лиц. Заключение полиции было направлено в Верховный суд, оттуда его получил генеральный прокурор, который решил предъявить официальные обвинения.
Решение генпрокуратуры должен рассмотреть Верховный суд. Если суд одобрит ходатайство, Болсонару станет ответчиком и предстанет перед судом по уголовному делу. В случае признания виновным политику грозит не менее 10 лет тюрьмы.
• Жаир Болсонару был президентом Бразилии с 2019 по 2022 год. Он проиграл с небольшим отрывом Луле да Силве на выборах два года назад. Политик не признал поражение, но покинул пост. В начале январе 2023 года сторонники Болсонару, несогласные с результатами, устроили акции протеста и беспорядки в столице страны Бразилиа, в том числе попытались захватить правительственные здания.